Eddig nem pörgette fel az e-kereskedelmet a koronavírus-járvány második hulláma

2020. 10. 05., 13:00

A koronavírus-járvány szeptemberben jelentkező második hulláma nem okozott újabb kiugrást az e-kereskedelmi forgalomban: az Olcsóbbat.hu ár-összehasonlító portál adatai szerint az előző hónaphoz képest szeptemberben 4,5 százalékkal csökkent a kereslet a webáruházak termékei iránt.

A koronavírus tavaszi, első hulláma meghatározó hatást gyakorolt az online kereskedelemre: az Olcsóbbat.hu idén márciusban 20, áprilisban pedig csaknem 40 százalékos forgalomnövekedést mért februárhoz képest. A járvány egész második negyedévben pörgette az online kereskedelmet, amely ebben az időszakban mintegy 35 százalékkal produkált nagyobb forgalmat, mint az előző év hasonló periódusában. Júliusban és augusztusban ugyanakkor ez a forgalomtöbblet már nem jelentkezett, a piac visszaállt a koronavírust megelőző szintek közelébe.

„A szeptember elején induló második hullám az előzővel ellentétben nem eredményezett újabb jelentős kiugrást az online forgalmazásban – mutat rá Dévavári Dezső, az Olcsóbbat.hu vezetője. – Kisebb növekedést a háztartási gépek, a számítástechnika és a (szezonváltás miatt) a ruházati termékeknél észleltünk, ám összességében a teljes kereslet 4,5 százalékos csökkentését tapasztaltunk augusztushoz képest.”

A második online vásárlási hullám elmaradása több okra vezethető vissza:

Egyrészt a home office és a folyamatos otthonlét plusz igényeit, kényelmét szolgáló tartósabb termékek megvásárlására nagyrészt már tavasszal sor került.

Másrészt a második hullám eddigi szakaszában a hagyományos üzletek szabadon, a teljes eredeti nyitvatartási időben látogathatók maradtak, így onnan ezúttal nem terelődött át számottevő plusz kereslet.

Harmadrészt az iskolakezdés egyedi költségei miatt sok családnak eleve kevesebb elkölthető jövedelme maradt szeptemberben.

Az egyes kategóriákat vizsgálva látható, hogy az első hullám során az otthoni lét plusz igényei kiemelkedően érintették a sporteszközöket. Ezen belül szobakerékpárból idén eddig csaknem háromszor, trambulinból 4,5-ször, míg futópadból ötször annyi termék fogyott, mint a tavalyi év első kilenc hónapjában. A kiugró forgalom mindhárom termék esetében áprilisban volt. Mivel ilyen irányú igényeiket a vásárlók már tavasszal kielégítették, a szeptemberi forgalma ezeknek a termékeknek már alig mozdult a koronavírus újbóli előretörésekor.

A fő termékkategóriákon belül számos egyedi termék esetében tapasztalható rendkívüli megugrás. Nem meglepő módon a védőmaszk esetében 175-szörös volt a keresési volumen a tavalyi hasonló időszakhoz képest, de például a kenyérsütő esetében 44-szeres, a webkamera esetében pedig 24-szeres volt ez a szorzószám. Számos termék ugyanakkor jelentős visszaesést szenvedett el. Nem meglepő módon a sátrak forgalma 68 százalékkal esett vissza, de kézitáskából és bőröndből is 35, óra-ékszerből 32, míg ruházati termékekből 30 százalékos volt a kereslet csökkenése az idei év első kilenc hónapjában.

Mi várható az év utolsó negyedében?

„Amennyiben a karácsonyi időszak előtt a kormányzat nem vezet be újra részleges vagy teljes boltzárat a gyorsan romló járványhelyzet miatt, az online kereskedelemben nem várható újabb jelentős megugrás a következő hónapokban sem a tavalyi bázisidőszakhoz viszonyítva. A munkahelyek időszakos vagy tartós elvesztése, a közeljövőt övező bizonytalanság és a lakosság közérzete egyaránt azt vetítik előre, hogy az év végére (az adventet is ideértve) visszafogottabb költekezést látunk majd az e-kereskedelem szegmensében is. Ugyanakkor egyre inkább előtérbe kerül ismét a tudatos vásárlás, így egyre többször az árösszehasonlító portálok lesznek a vásárlások kiinduló pontjai” – tette hozzá az Olcsóbbat.hu szakértője.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS