Mennyit fizet a jegybank az alkalmazottainak?

Mennyit fizet a jegybank az alkalmazottainak?
2022. 10. 02., 10:13

Az személyi jellegű ráfordítások összege 2022 első félévében 14,612 milliárd forint volt a Magyar Nemzeti Banknál, 1,129 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban.

A 2022. I. félévi személyi jellegű ráfordítások a 2021. év ugyanezen időszakához képest így 8,4 százalékkal lettek magasabbak. Ennek oka egyrészt az üres álláshelyek betöltéséből adódóan az átlaglétszám 3,3 százalékos növekedése, másrészt a magas szaktudású munkavállalók hosszú távú biztosítása érdekében a területi bértömegkeretek emelése, amely alapján a 2021. év ugyanezen időszakához képest 11,9 százalékos átlagbérnövekedés valósult meg – olvasható az MNB féléves jelentésében.

A munkavállalók átlagos létszáma 2021 első félévében 1521, 2022 első hat hónapjában 1570 fő volt.

A 2022. első félévi 14,612 milliárd forintos személyi jellegű ráfordítás az alábbiak szerint oszlik meg:

A kifizetett bérköltség 10,718, a „személyi jellegű egyéb kifizetés” 2,217 milliárd forint volt, az előbbi 12,6, az utóbbi 2,0 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. (A két tétel együtt 12,935 milliárd forint, ez átlagot számolva munkavállalónként havonta 1 millió 373 ezer forintot jelent.)

A járulékok (szociális, rehabilitációs és táppénz hozzájárulás) 1,667 milliárd forint volt.

A Monetáris Tanács tagjainak javadalmazása 213, a felügyelőbizottság tagjaié 111 millió forintra rúgott az első félévben. A Monetáris Tanács tagjai összesen 178 millió forint kölcsönt is felvettek az MNB-től. Ennek egy része kamatkedvezményes lakáskölcsön fix 2,5 százalékos kamattal, másik része változó kamatozású (jegybanki alapkamat + 1 százalék) személyi kölcsön.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS