13 év elnökség után távozik a KSH éléről Vukovich Gabriella

13 év elnökség után távozik a KSH éléről Vukovich Gabriella
2023. 06. 05., 18:13

Megbízatásának lejártával, két elnöki ciklus után, búcsúzik a Központi Statisztikai Hivatal éléről dr. Vukovich Gabriella. Helyét az eddig a Szakstatisztikai Igazgatóságot irányító elnökhelyettes, dr. Kincses Áron veszi át június 11-től.

Dr. Vukovich Gabriella 13 évig, két elnöki cikluson keresztül irányította a KSH-t. A hivatal 26. vezetőjeként, és a harmadik leghosszabb ideig ezt a tisztséget betöltő elnökeként jelentős nyomot hagy nemcsak a KSH működésén és a hazai statisztikai szakmán, hanem kiterjedt nemzetközi tevékenysége által a globális statisztikai szintéren is – olvasható a KSH honlapján.

Dr. Vukovich Gabriella 1974 óta – kisebb-nagyobb, jellemzően rangos külföldi megbízatások miatti megszakításokkal – dolgozott a Hivatalnál. Számos, a KSH-elnökségen túlmutató szakmai tisztsége közül kiemelendő az ENSZ Statisztikai Bizottságának elnöki posztja (2012-2013-ban és 2022-2023-ban), a Nemzetközi Statisztikai Intézet alelnöki tisztsége, az Európai Statisztikai Rendszer stratégiai irányító testületi tagsága (2016–2017 és 2020-2021), az ENSZ főtitkár adatforradalommal foglalkozó független tanácsadó testületében viselt tagság, az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak monitorozására alakult partnerségi, koordinációs és fejlesztési stratégiai csoportjának (HLG-PCCB) vezetése.

Számos rangos hazai egyetemen folytatott oktatási tevékenységet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Miskolci Egyetem és az Óbudai Egyetem címzetes egyetemi tanára, a Miskolci Egyetem díszdoktora.

Az elmúlt 13 év egybeesett az „adatrobbanás”, a kiteljesedő digitalizáció idejével, amely új lehetőségekkel és egyben számos kihívással szembesítette a KSH-t. Ezek innovatív kezelésében és a Hivatal működésének megújításában elévülhetetlen szerepe volt.

A leköszönő elnök utolsó munkanapja 2023. június 9-én lesz.

Dr. Kincses Áron 2000-ben kezdett a KSH-nál dolgozni. Különböző munkakörök betöltése után a hivatal Szakstatisztikai Igazgatóságát irányító elnökhelyettesének 2017-ben nevezte ki a KSH elnöke. Jelentős tudományos tevékenységet folytat. Közel 160 szakmai publikációja látott napvilágot, számos tudományos konferencián vett részt előadóként. A Magyar Tudományos Akadémia doktora címet 2023-ban nyerte el. Főbb kutatásai a nemzetközi vándorlás témaköréhez csatlakoznak.

Az Országos Statisztikai Tanácsban több ciklus óta képviseli a KSH-t, emellett több nemzetközi tudományos bizottságban is tevékenykedett. Kiterjedt oktatási tevékenységet folytat: 2011 és 2015 között a Károly Gáspár Református Egyetemen dolgozott a Közgazdasági Tanszéken, 2019-től a Budapesti Gazdasági Egyetem Alkalmazott Statisztika kihelyezett tanszékének vezetője, 2020 óta a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának egyetemi docense, 2021-től a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes oktatója és az Óbudai Egyetem címzetes egyetemi tanára. (KSH)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS