Legutóbb a Dell jelentett be nagyarányú leépítést, de sok embertől válnak meg a többiek is. Durva lesz a 2023-as elbocsátási hullám – mutatjuk a számokat.
Az elmúlt hetekben egyre nagyobb elbocsátási hullámokat jelentettek be a cégek, és a vihar nem csitul: százával, ezrével válnak meg dolgozóiktól az eddig stabilnak hitt technológiai vállalatok. Kiderült, hogy megszorít a Dow és a 3M, illetve a Dell is: a világszerte 133 ezer embert foglalkoztató hardveróriás épp' a napokban árulta el a Business Insidernek, hogy 6650 munkatársát fogják érinteni a megszorítások. Jeff Clarke társ-vezérigazgató egy alkalmazottaknak szóló, de kiszivárgott jegyzetben azzal indokolta a leépítést, hogy „a piaci feltételek továbbra is romlanak, a jövő bizonytalan”.
A Dell csak az egyik technológiai vállalat a sorban, amelyik munkatársak tömegétől válik ebben az évben. Leépít a Google, a Microsoft, vagy éppen egy olyan pénzügyi világvezető is, mint a Goldman Sachs. Ők mind az utóbbi idők gazdasági visszaeséseit teszik felelőssé a döntésért, amit az év első heteiben sorra hoznak meg a hasonló kaliberű, főleg amerikai székhelyű, de világszerte több telephellyel rendelkező cégek. A sort – elég emlékezetesen – a metaverzum divíziójával bajlódó Meta és a tulajdonost váltó Twitter kezdte tavaly, pedig már rég híre hamva sem volt a világjárványnak. A The Wall Street Journal szerint a COVID időszaknál is súlyosabb leépítések történtek 2022-ben: a technológiai vállalatok 150 ezer fővel csökkentették a személyi állományukat. Ez majdnem kétszer annyi, mint a hevesen tomboló koronavírus idején, 2020-ban elküldött kollégák száma (80 ezer fő), de idén sem sokkal rózsásabb a helyzet.
A teljesség igénye nélkül, ezek az év első heteiben bejelentett és részben, vagy egészben megvalósult legnagyobb leépítések a technológiai szektorban (forrás: Insider, Bloomberg, Reuters):
Ezek a cégek az elbocsátási hullámmal párhuzamosan, vagy annak következtében jó néhány egyéb intézkedést is kénytelenek voltak bevezetni. Ilyen a vezérigazgatók és az igazgatótanácsban ülők fizetésének csökkentése, a tanácsadások és projektek felfüggesztése, a divíziók és pozíciók megszüntetése, a menedzserek leépítése, a költségstruktúrák átalakítása, az új (jellemzően robotikai vagy AI) befektetés miatt eszközölt megszorítás, a termékportfolió átalakításavagy az egyszerűsített működési modell.
Gábor János
A Villány-Siklósi Borút 1994-ben alakult meg európai példák alapján, hogy a dél-Baranyai térség borászait összekapcsolja, a borturizmust szervezetten fejlessze.
Szekunderköri meghibásodás miatt október 11-én és 13-án is csökkenteni kellett a teljesítményt.