Tömeges leépítések a technológiai cégeknél

Tömeges leépítések a technológiai cégeknél
2023. 02. 08., 09:17

Legutóbb a Dell jelentett be nagyarányú leépítést, de sok embertől válnak meg a többiek is. Durva lesz a 2023-as elbocsátási hullám – mutatjuk a számokat.

Az elmúlt hetekben egyre nagyobb elbocsátási hullámokat jelentettek be a cégek, és a vihar nem csitul: százával, ezrével válnak meg dolgozóiktól az eddig stabilnak hitt technológiai vállalatok. Kiderült, hogy megszorít a Dow és a 3M, illetve a Dell is: a világszerte 133 ezer embert foglalkoztató hardveróriás épp' a napokban árulta el a Business Insidernek, hogy 6650 munkatársát fogják érinteni a megszorítások. Jeff Clarke társ-vezérigazgató egy alkalmazottaknak szóló, de kiszivárgott jegyzetben azzal indokolta a leépítést, hogy „a piaci feltételek továbbra is romlanak, a jövő bizonytalan”.

A Dell csak az egyik technológiai vállalat a sorban, amelyik munkatársak tömegétől válik ebben az évben. Leépít a Google, a Microsoft, vagy éppen egy olyan pénzügyi világvezető is, mint a Goldman Sachs. Ők mind az utóbbi idők gazdasági visszaeséseit teszik felelőssé a döntésért, amit az év első heteiben sorra hoznak meg a hasonló kaliberű, főleg amerikai székhelyű, de világszerte több telephellyel rendelkező cégek. A sort – elég emlékezetesen – a metaverzum divíziójával bajlódó Meta és a tulajdonost váltó Twitter kezdte tavaly, pedig már rég híre hamva sem volt a világjárványnak. A The Wall Street Journal szerint a COVID időszaknál is súlyosabb leépítések történtek 2022-ben: a technológiai vállalatok 150 ezer fővel csökkentették a személyi állományukat. Ez majdnem kétszer annyi, mint a hevesen tomboló koronavírus idején, 2020-ban elküldött kollégák száma (80 ezer fő), de idén sem sokkal rózsásabb a helyzet.

A teljesség igénye nélkül, ezek az év első heteiben bejelentett és részben, vagy egészben megvalósult legnagyobb leépítések a technológiai szektorban (forrás: Insider, Bloomberg, Reuters):

  • Dell: 5 százalék (6650 fő)
  • Pinterest: 5 százalék (150 fő)
  • Rivian: 6 százalék (kb. 600 fő)
  • Intel: 0,3 százalék (343 fő)
  • PayPal: 7 százalék (kb. 2000 fő)
  • HubSpot: 7 százalék (kb. 500 fő)
  • IBM: 1,5 százalék (kb. 3900 fő)
  • Hasbro: 15 százalék (kb. 1000 fő)
  • Dow: 5 százalék (kb. 2000 fő)
  • SAP: 2,5 százalék (kb. 3000 fő)
  • Spotify: 6 százalék (kb. 600 fő)
  • 3M: 2,6 százalék (kb. 2500 fő)
  • Google (Alphabet): 6 százalék (kb. 12000 fő)
  • Verily (Alphabet): 15 százalék (kb. 200 fő)
  • Capital One: 2,2 százalék (kb. 1100 fő)
  • Microsoft: 4,5 százalék (kb. 10000 fő)
  • Crypto.com: 20 százalék (kb. 900 fő)
  • Goldman Sachs: 6,5 százalék (kb. 3200 fő)
  • Coinbase: 20 százalék (950 fő)
  • Amazon: 1,2 százalék (kb. 18000 fő)

Ezek a cégek az elbocsátási hullámmal párhuzamosan, vagy annak következtében jó néhány egyéb intézkedést is kénytelenek voltak bevezetni. Ilyen a vezérigazgatók és az igazgatótanácsban ülők fizetésének csökkentése, a tanácsadások és projektek felfüggesztése, a divíziók és pozíciók megszüntetése, a menedzserek leépítése, a költségstruktúrák átalakítása, az új (jellemzően robotikai vagy AI) befektetés miatt eszközölt megszorítás, a termékportfolió átalakításavagy az egyszerűsített működési modell.

Gábor János

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS