Permetezhető elektronikát fejlesztenek újgenerációs eszközökhöz

Permetezhető elektronikát fejlesztenek újgenerációs eszközökhöz
2023. 03. 23., 09:14

Egy nemzetközi tudóscsoport olyan cink-oxid nanoanyagon dolgozik, ami ultra-vékony, könnyű és hajlítható kijelzők, illetve más eszközök felületre fújható elektronikus alkatrésze lehet.

Az ausztrál, olasz és amerikai tudósok áttekintették a cink-oxid nanokristályok képességeit gyártási lehetőségeit, illetve alkalmazhatóságát, és arra jutottak, hogy az anyag a sokoldalúságának és a nanotechnológia utóbbi időben végbe ment fejlődésének köszönhetően a jövő technológiáinak számos összetevőjébe beépíthető, ide értve a mobiltelefonokat és a számítógépeket is – írták a Chemical Reviews című folyóiratban. A tanulmányt az ausztráliai RMIT Egyetem csapatát vezető Enrico Della Gaspera docens és dr. Joel van Embden fő szerzőként, míg a Padovai Egyetem professzora, Silvia Gross és a Massachusettsi Amherst Egyetem docense, Kevin Kittilstved társszerzőként jegyzi.

„A cink-oxid apró és sokoldalú részecskéit most már úgy lehet előállítani, hogy méretük, alakjuk és kémiai összetételük nanoszinten kivételesen jól szabályozható – jelentette be közleményben dr. van Embden. – Mindez a keletkező tulajdonságok pontos szabályozását eredményezi számtalan optikai, elektronikai, energetikai és érzékelő technológiában, sőt, még a mikrobiális fertőtlenítés területének alkalmazásaiban is.”

A kutatás során kiderült, hogy a cink-oxid nanokristályokat tintává lehet alakítani, hogy aztán ultravékony bevonatként különböző felületekre lehessen permetezni.

„Ezek a bevonatok látható fényben rendkívül átlátszóvá, egyidőben jó elektromos vezetővé tehetők - ez két alapvető tulajdonság, amely például érintőképernyős kijelzők készítéséhez szükséges” – mutatott rá Della Gaspera. Az RMIT szerint a nanokristályok alacsony hőmérsékleten is telepíthetők, ami alkalmassá teszi őket rugalmas műanyag hordozók bevonására, hiszen rugalmasan ellenállnak a hajlításoknak.

A csapat elmondta: máris készen állnak arra, hogy az iparral együttműködve feltárjanak olyan alkalmazásokat, amelyekben az általuk alkalmazott technikákat is használni lehet, nanoanyag-bevonatok előállítására.

Della Gaspera elmondta, hogy a csapat megközelítésének a laboratóriumból ipari környezetbe történő átültetéséhez most már külső partnerekkel is együtt kell működniük. „A méretezhetőség minden típusú nanoanyag, így a cink-oxid esetében is kihívást jelent – mondta az ausztrál docens. – Ahhoz, hogy ugyanazokat a körülményeket, amelyeket a laboratóriumban elértünk, sokkal nagyobb reakcióként tudjuk újra létrehozni, mind az alkalmazott kémia adaptálására, mind pedig a reakciókutató mérnökök újításaira szükség lesz.”

A csapatnak meg kell oldania azt a problémát is, hogy a nanokristályos bevonatok elektromos vezetőképességben kissé le vannak maradva az ipari referenciaértékekhez képest, mivel a belső szerkezetük – ami a nagyobb rugalmasságot teszi lehetővé – ebből a szempontból csak korlátozottan hatékony. Legalábbis egyelőre.

Gábor János

Főoldali kép: RMIT Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 01., 19:01
A Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára; a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma másfélszeresére nőtt.
2024-10-03 15:55:00
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS