Valós körülmények között is tesztelhetővé vált az az atomreaktor, ami a hagyományos atomerőmű technológiákhoz képest apró méretben, víz felhasználása nélkül termel villamosenergiát.
A Westinghouse Electric Company jelentős mérföldkőhöz érkezett az eVinci nukleáris mikroreaktor fejlesztésében. Az amerikai cég hivatalosan befejezte a Front-End Engineering and Experimenting Design (FEEED) fázist, amely kulcsfontosságú lépés a technológia megvalósítása felé. A vállalat közleménye szerint az új eredménnyel az első reaktorfejlesztővé váltak, ami eljutott egy mikro méretű atomreaktor valós körülmények közötti tesztelésének fázisába. A próbákra az Idaho Nemzeti Laboratóriumban (INL) található Demonstrációs Mikroreaktor Kísérleti Ágy (DOME) tesztterületén kerítenek sort, várhatóan két éven belül.
Az az elvárás, hogy az eVinci 5 MW teljesítményre lesz képes. Ez nagyjából 1250 magyar háztartás éves energiaellátására lenne elég.
Brad Tomer, az INL Nemzeti Reaktor Innovációs Központjának (NRIC) ügyvezető igazgatója szerint az eVinci biztonsági jelentésének benyújtása kulcsfontosságú lépés a mikroreaktor teszteléséhez. „Az NRIC célja, hogy felgyorsítsa az innovatív nukleáris technológiák fejlesztését, amelyek tiszta energia megoldásokat kínálhatnak az Egyesült Államok számára.”
A FEEED folyamat létfontosságú a fejlett nukleáris technológiák gyorsabb fejlesztéséhez. Ez a fázis lehetővé teszi a reaktorok tervezését, a velük való kísérletezést, majd a gyártást. Az eVinci az első a három fő fejlesztés közül, ami 2026-ban megkezdheti a teszteket a DOME laborban.
„Ez az előrehaladás alapvető ahhoz, hogy a Westinghouse eVinci mikroreaktor kereskedelmi üzembe állhasson” – mondta az eVinci Technologies elnöke. Jon Ball persze megfogalmazta a távlati célokat is, amelyek egyik legfontosabb pontja a globális terjeszkedés: az évtized végére több eVinci mikroreaktort telepítését tervezik világszerte.
Az kisméretű moduláris atomreaktor a tervek szerint főleg távoli helyszínek energiaellátását fogja ellátni. Kompakt méretének köszönhetően gyorsan telepíthető és egyszerűen szállítható, így tökéletes megoldás lehet például bányászati műveletek, adatközpontok, vagy világtól elzárt közösségek számára.
A reaktor 15 MWth hőteljesítményű maggal rendelkezik, ami 5 MWe elektromos teljesítményt képes előállítani. A Westinghouse szerint legalább nyolc évig működhet újratöltés nélkül, így hosszú távú, megbízható energiaforrást biztosít. A TRISO üzemanyag használata ráadásul nagyobb ellenállást nyújt a korrózióval, oxidációval és a magas hőmérsékletekkel szemben, mint a hagyományos nukleáris üzemanyagok. Amikor az üzemanyag kimerül, a mikroreaktor úgy távolítható el és cserélhető, mint egy akkumulátor, majd új üzemanyaggal folytatható az energiatermelés. A reaktort biztonsági leállító rudakkal is felszerelték, amelyek szállítás közben is gondoskodnak a védelemről. A kiégett nukleáris üzemanyag hosszú távú tárolására a mély földalatti biológiai tárolók (DGR) kínálnak megoldást.
A mini atomreaktor működése évente 55 ezer tonna szén-dioxid kibocsátásának megelőzéséhez járulhat hozzá, miközben a telepítéséhez csupán két hektárnyi területre van szüksége.
A Westinghouse szerint az első kereskedelmi eVinci Kanadában, Saskatchewan tartományban kerül telepítésre, és várhatóan 2029-re lesz üzemképes. A helyi Kutatási Tanács már jóvá is hagyott egy 80 millió kanadai dolláros (20,9 milliárd forintos) projektet az első ilyen mikroreaktor építésére.
Főoldali kép: Westinghouse
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.