Mesterséges esőerdőt fűtenek az évtizedek óta első geotermikus erőművel

Mesterséges esőerdőt fűtenek az évtizedek óta első geotermikus erőművel
2023. 06. 21., 16:21

Működésbe hozták a közel 40 éve első mélységi geotermikus erőművet az Egyesült Királyságban, ahol a 2050-ig vállalt nettó zéró karbonkibocsátási stratégia részeként ez a fajta energiatermelés is esélyt kap. A létesítményt üvegházak és biodómok fűtésére fogják használni.

Kutatások kimutatták, hogy a kereskedelmi geotermikus megoldások több mint 50 százalékkal csökkenthetik a háztartások energiaszámláit, miközben a szén-dioxid-kibocsátás akár 80 százalékkal is csökkenhet – emlékeztet az Interesting Engineering. A cornwalli Eden Projectben hétfőn aktiválták egy olyan erőművet, ami ezzel a megoldással dolgozik, és a jövő fontos energiaforrása lehet. A létesítmény 37 éve az első mélységi geotermikus projekt a szigetországban, és az üvegházak mellett esőerdei faunát fenntartó biodómok fűtésére fogják használni, az ún. Éden Projektben.

A munkát a Financial Times szerint az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Cornwall Megyei Tanács finanszírozta: a jelenleg 1,4 MW-os erőmű kútjának megépítésére mintegy 24 millió fontot (10,5 milliárd forintot) költöttek. Ez rendkívül magas költségnek számít, viszont lényeges alternatíva lehet a fenntartható energiatermelésre, ha a Föld magjából származó geotermikus hőt hasznosítják, úgyhogy nem sajnálták a pénzt a fejlesztésre.

A számítások szerint az új erőmű 40 százalékkal mérsékli az Éden Projekt energiaszámláit, azáltal, hogy a geotermikus kútja öt kilométerre a földfelszín alatt gyűjti a hőt. Ez a mélység szintén rekord a briteknél, hiszen a korábbi kutak sokkal sekélyebbek voltak.

A Durham Energia Intézet ügyvezető igazgatója, Jon Gluyas professzor úgy véli, sokan felfigyelnek majd a programra, és jó okkal teszik, hiszen „meg fogja mutatni, hogy a mélygeotermikus hőtermelés képes alacsony szén-dioxid-kibocsátású hőt termelni egy egész régió fogyasztói számára”. A cél az, hogy akár 200 Celsius-fokos meleg vizet hasznosíthassanak fűtőforrásként.

A helyi média beszámolói alapján az új rendszer által termelt geotermikus energia megbízhatóan biztosítja az éjjel-nappali energiaellátást, és nagyon alacsony a károsanyag-kibocsátása. A föld alól származó forró vizet fűtésre és áramtermelésre egyaránt fel lehet használni – éppen ezért a brit kormány az erőműben rejlő lehetőségek felmérése után politikai ajánlásokat fog bejelenteni arra nézve, hogy hogyan és mely régiókban jöjjön létre hasonló beruházás. Erről várhatóan már a következő hetekben ki is adnak egy kézikönyvet.

A magas költségek persze akadályozó tényezőnek számítanak az Éden Projekt és minden más ehhez hasonló mélygeotermikus projekt kapcsán, különösen az Egyesült Királyságban. A munkát jelentősen drágítja az ország fekvése: Izlanddal ellentétben például távol esik a kútfúráshoz ideális tektonikus lemezhatároktól, vagyis a kitermelésre érdemes hő jóval mélyebbről hozható csak fel.

Az Eden Geothermal vezérigazgatója, Gus Grand ugyancsak megerősítette, hogy a mesterséges esőerdő fűtése – bármilyen módszerrel, így ezzel is – drága mulatság. A gránitot rendkívül nehéz átfúrni, és a feladat folytatása a világjárvány idején a várhatónál is sokkal költségesebbnek bizonyult. Mivel demonstrációs, kifejezetten kutatási célú projektről volt szó, az anyagi keretek is eltérnek attól, amire kereskedelmi kényszer mellett nyílt volna lehetőségük. Az ilyen kezdeményezések ráadásul időigényesek is, főleg akkor, ha a cél az elektromos árammá alakítás. Hosszútávon ez szintén a céljaik között szerepel, de megvalósítani szabályos „rémálom lesz” – fogalmazott Grand.

Gábor János

Főoldali kép: Eden Project

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS