Ez a fehérje a sugárzás elleni védelem kulcsa – Nagyot nőhet a kemoterápián áteső betegek esélye

Ez a fehérje a sugárzás elleni védelem kulcsa – Nagyot nőhet a kemoterápián áteső betegek esélye
Gábor János  |  2025. 02. 21., 11:25

Egy új kezelés drámaian mértékben növelte a sugárzásnak kitett kísérleti állatok túlélési esélyeit. A felfedezés nemcsak a rákkezelést teheti biztonságosabbá, hanem atomkatasztrófa esetén is életmentő lehet.

Kínai kutatók fejlesztettek ki egy olyan kezelést, amely növeli a sugárzásnak kitett egerek túlélési esélyeit. A felfedezés új lehetőségeket nyithat a rákkezelés biztonságosabbá tételében és a nukleáris sugárzás elleni védekezésben.

A South China Morning Post beszámolója szerint a kutatás arra mutatott rá, hogy bizonyos immunrendszeri fehérjék kiiktatása védelmet nyújthat a sugárzás okozta károsodás ellen, és hozzájárulhat a rákellenes sugárterápia hatékonyságának javításához is.

Az onkológián ugyanolyan jól jön, mint atomkatasztrófa után

A sugárzás jelentős károkat okozhat a szervezetben, mivel roncsolja a DNS-t, és sejthalált idéz elő. A sugárterápia célja a rákos sejtek elpusztítása azáltal, hogy megakadályozza azok osztódását és növekedését, de közben az egészséges szövetek is károsodhatnak. Ez különösen a gyomor- és bélrendszert érintheti, ami gyakran vezet emésztőrendszeri problémákhoz a kezelések során. A sugárzás az immunrendszert is gyengítheti, így a betegek könnyebben kaphatnak el fertőzéseket.

A nukleáris sugárzás veszélye nemcsak az egészségügyi kezelések során jelent problémát. Nagy dózisú sugárzás érheti az embereket nukleáris balesetek, például a csernobili katasztrófa során, vagy atomrobbanások esetén. A kutatások szerint egy nukleáris támadásban a halálesetek többségét nem maga a robbanás, hanem az azt követő radioaktív sugárzás okozza.

Sőt, az orvosok úgy becsülik, hogy az 1945 és 1980 között végrehajtott légköri kísérleti atomrobbantások világszerte körülbelül 2,4 millió ember halálát okozták.

A II. világháború végén Hirosimában és Nagaszakiban ledobott bombák áldozatainak fele sugárzás következtében hunyt el. A túlélők közül sokan szenvedtek leukémiában, daganatos megbetegedésekben vagy más súlyos egészségkárosodásban, ami a nukleáris támadással hozható összefüggésbe.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint a csernobili katasztrófának is mintegy 4000 olyan áldozata volt, akik főként sugárzás okozta rákos megbetegedésekben haltak meg, évekkel később. Egyelőre nincs hatékony módszer a sugárzás hosszú távú hatásainak megelőzésére, de most felcsillant egy reménysugár.

Ez a fehérje lehet a sugárzás elleni védekezés kulcsa

A Kantoni Biomedicina és Egészségügyi Intézetben Sun Yirong és csapata olyan kísérleteket hajtott végre, amelyekkel az ún. Sting fehérje kikapcsolásának jótékony hatását próbálták bizonyítani. Rájöttek, hogy a kiiktatása növeli a sugárzásnak kitett kísérleti állatok túlélési esélyeit. A kutatás során a normál egerek 11 százalékos túlélési arányával szemben a Sting-hiányos egerek túlélési esélye 67 százalékra emelkedett.

A Cell Death and Differentiation folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók bemutatták, hogy a normál egerek súlyos bélrendszeri sérüléseket szenvedtek el, míg a Sting-hiányos egerek ellenállóbbnak bizonyultak a sugárzással szemben - nem is elhanyagolható mértékben. A vékonybél belső felszínét borító bélbolyhok sűrűsége 2,3-szor nagyobb volt a Sting-hiányos egereknél, és a sejthalál aránya 45-rő 12 százalékra csökkent a sugárzás után.

Sun Yirong szerint a felfedezésre épülő rákkezelések hatékony védelmet nyújthatnak a sugárzás okozta sérülések ellen, hozzájárulhatnak a kemoterápia hatékonyságának javításához, és előremozdíthatják az onkológiai kezelések fejlesztését. A megoldás persze jól jöhet atomkatasztrófák túlélőinek kezelésében, mi több, akár a világűrben is, ahol az asztronauták a földi sugárzás sokszorosának vannak kitéve.

Címlapkép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-02-25 13:05:00
A hagyatéki eljárás célja, hogy megállapításra és tanúsításra kerüljön, hogy az elhunyt hagyatéka kire száll át. Bizonyos esetekben már lezárult hagyatéki eljárás esetén sor kerülhet a hagyatéki eljárás megismétlésére. Melyek a megismételt hagyatéki eljárás alapvető szabályai? Mikor kerülhet rá sor? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.
2025-02-24 09:35:00
A NAV csaknem 70 ezer vállalkozástól várja 2025. február 25-ig a tavalyi évről szóló áfabevallását; az eÁFA az érintetteknek jelentősen megkönnyítheti a kötelezettség teljesítését. A tavaly indult eÁFA-rendszerben már az éves bevallás is egyszerűen elkészíthető és beadható, akár a webes felületen, akár gép-gép kapcsolaton keresztül – hívta fel a figyelmet az adóhivatal.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS