Elkészült az intelligens kontaktlencse, amivel gépeket irányíthatunk

Elkészült az intelligens kontaktlencse, amivel gépeket irányíthatunk
Gábor János  |  2024. 05. 15., 15:10

A fejlett ember-gép interakciós eszköznek szánt intelligens kontaktlencsék működése a szemmozgás követésére épül. Az ötletet egy Mission: Impossible mozi adta a tudósoknak.

A pupillaközpontú szaruhártya-visszaverődés és az elektrookulográfia (EOG) felhasználásával sikerült is megvalósítani a korábban csak tudomány-fantasztikus filmekben látott intelligens kontaktlencsét. A kínai tudósok által kifejlesztett eszköz a tervek szerint egészségügyi eljárásokhoz és különböző kiterjesztett valóság alkalmazásokhoz lesz használható.

Rádiófrekvencián alapuló, szemkövető lencsékről van szó, amelyek a működésükhöz nem igényelnek akkumulátort vagy hagyományos szilícium chipeket, sőt: tényleg biokompatibilisek és gyakorlatilag láthatatlanok.

A kutatók a Nature-ben közölt tanulmányban hangsúlyozzák: ez a kontaktlencse számos fiktív sci-fi alkotásban jelent már meg, azzal a képességgel, hogy ötvözi a virtuális és a valós világot úgy, hogy előbbit zökkenőmentes integrálja az utóbbiba. Fei Xu professzor, a tanulmány egyik társszerzője a TechXplore-nak elárulta: neki és csapatának egyenesen a Mission Impossible 4-ben látott, arcfelismerő funkcióval rendelkező intelligens kontaktlencse adta az ötletet.

„Ha a kis kontaktlencsék képesek a virtuális és a valós világ zökkenőmentes összekapcsolására, akkor ez lesz az AR-technológia végső formája. A szemkövetésen alapuló ember-számítógép interakciós technológia az egyik legfontosabb összetevő” – magyarázta a tudós.

Miniatűr, észrevétlen és biokompatibilis okos kontaktlencse

A tudósok által leírt szemkövető technikák nagy hatékonyságú, természetes és erőfeszítés nélküli ember-gép interakciót jeleznek előre, ugyanis az eszköz képes a felhasználók szemmozgásának érzékelésére, valamint a figyelmük és a szándékaik dekódolására. Bár az első kísérletek sikeresek, azt azért elismerik, hogy nem jutottak el a végső, biztonságos szerkezethez, mivel az EOG hordoz egészségügyi kockázatot (bőrelektródák kellenek az adatgyűjtéshez).

A jelenlegi eredmények alapján a chip- és elemmentes lencse frekvenciakódolási stratégiát alkalmazva érzékeli a szemmozgást és a szem zárását. Az időszekvenciális szemkövető algoritmus alkalmazásával a lencse már most rendkívüli szögpontossággal (<0,5°) dolgozik, de ez csak a kezdet.

„Az optoelektronikai technológia fejlődésével és az optoelektronikai eszközök rugalmas integrációjának javulásával a kontaktlencsék egyre több funkciót fognak megvalósítani az ember-számítógép interakcióban és az orvosi egészségügyben” - jósolta Xu.

A lencsék nagy szögpontossága lehetővé teszi a szemparancs felismerését szélesebb körű ember-gép interakciós alkalmazásokban. Képesek a tekintet irányának és a valós idejű tekintési pontoknak az érzékelésére is, ami hasznos lehet a robotvezérlésben. Ezt bizonyítandó az első bemutatókon webes interakciókat, kameravezérlést, zoomolást és robotjármű-vezetést hajtottak végre, csupán szemparancsokkal, 12 órán keresztül. A végső termék kifejlesztéséhez további átfogó biokompatibilitási teszteket hajtottak végre, amelyek alacsony citotoxicitást és elenyésző szemirritációt mutattak, így a kontaktlencse várhatóan gazdagítja a szemkövető technikák megközelítéseit, és elősegíti az ember-gép interakciós technológia fejlődését.

Főoldali kép: rawpixel.com – Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 17., 10:10
A január 15-én lezárult Napenergia Plusz Program december–januári „véghajrájában” közel 750 támogatási kérelem érkezett be, az egy éves benyújtási időszak alatt pedig összesen több mint 23 ezer pályázó igényelt összesen 96,4 milliárd forint állami hozzájárulást modern napelemes rendszerek telepítéséhez – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
2025-01-17 15:44:35
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS