3D-ben kinyomtattak egy 5600 négyzetméteres mecsetet

3D-ben kinyomtattak egy 5600 négyzetméteres mecsetet
2024. 03. 11., 15:10

A világelső 3D nyomtatott mecset nem csak egyedi jellege miatt érdemel figyelmet, hanem azért is, mert az arab világban szokatlan módon egy nő finanszírozásával jött létre. A szaúdi üzletasszony kezdeményezése Dubajt is megelőzi.

Közel 5600 négyzetméteres épület a világ első 3D-nyomtatott mecsetje, amit a kínai Guanli legmodernebb eszközeivel gyártottak le, Szaúd-Arábiában, a Mekkától nyugatra található Dzsiddában. A Vörös-tenger partján fekvő város forradalmi mecsetje legalább egy évvel előzi az Egyesült Arab Emirségek hasonló, Dubajba tervezett projektjét, amit 2025-re terveznek megvalósítani.

A 3D-nyomtatott mecset nem csak a maga jogán és azért úttörő, mert nem állami kezdeményezésű, hanem azért is, mert egy nő, nevezetesen Wajnat Abdulwaheed építtette. A szaúdi üzletasszony nemes célt szolgált vele, hiszen ezzel a mecsettel tiszteleg néhai férje emléke előtt. A szakrális épület éppen ezért a férfi nevét viseli: Abdulaziz Abdullah Sharbatly mecsetnek hívják és a néhány nappal ezelőtti átadó ünnepség óta bárki látogathatja, a kikötőváros Al-Jawhara kerületében – számolt be az Arab News.

A 3D-nyomtatás a szó szoros értelmében vett beton helyett saját fejlesztésű, speciális töltőanyagot használva lehetővé teszi épületek gyors építését. Ez a megközelítés jól jöhet távoli helyeken történő beruházásoknál vagy természeti katasztrófákra adott válaszként, de komoly figyelmeztető jeleket küld a hagyományos módszerekkel dolgozó építőiparnak, hiszen sokkal gyorsabban lehet vele falakat emelni és egyre többször helyettesítik vele a tradícionális megoldásokat. Beszámoltunk róla például, hogy az USA mellett már Kenyában is készült ezzel a technológiával komplett lakónegyed, de építettek vele okosfalat – létfontosságú infrastruktúrához, sőt, egész kilátó is készül a megoldással.

A fentebb írt Dubaj szintén egyre elkötelezettebb az additív gyártás építészeti megoldásai iránt, olyannyira, hogy egyenesen a 3D-nyomtatás világfővárosává akar válni: új épületei 25 százalékát már ezzel a technológiával fogják megépíteni.

A dzsiddai világelső 3D-nyomtatott mecsetje mögött projektgazdaként ott állt a Nemzeti Lakásépítési Társaság, ami lehetővé teszi a szaúdi piac kereskedelmi és lakhatási igényeinek megoldását. Az Abdulaziz Abdullah Sharbatly avatóünnepségén éppen ezért kormányzati tisztviselők és üzleti személyiségek is részt vettek. A ceremónián elhangzott: a digitális modellek közvetlenül használható szerkezetekké átalakításával a 3D-nyomtatás jelentős mértékben csökkenti az építőiparra egyébként jellemző nyersanyagpazarlást, így a ma ismert építkezésekhez képest nagyobb hatékonyságot biztosít.

A munka és a kivitelezés egészen másképp zajlott a mecsetnél és a tervezés célja a hívők nyugalmának elősegítése volt. Az üzletasszony kiemelte: az épület egy körön belül helyezkedik el, a Kaaba (mekkai szent épület) felé orientálódik, és több helyet biztosít a pénteki és a ramadán idejére eső szertartások idején. A bejáratok, kapuk és külső homlokzatok kialakítása tükrözi az építészeti identitást, és lehetővé teszi a természetes fény beáramlását.

„Fontos, hogy ne veszítsük szem elől a lényeget, amit a mecseteknek megtestesítenek, miközben ragaszkodunk a Hejazi építészet kulturális örökségének részleteihez, de azokat kortárs formában mutatjuk be” – magyarázta az ünnepségen felszólaló Abdulwaheed.

Gábor János

Főoldali kép: Wajnat Abdulwaheed

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS