A világelső 3D nyomtatott mecset nem csak egyedi jellege miatt érdemel figyelmet, hanem azért is, mert az arab világban szokatlan módon egy nő finanszírozásával jött létre. A szaúdi üzletasszony kezdeményezése Dubajt is megelőzi.
Közel 5600 négyzetméteres épület a világ első 3D-nyomtatott mecsetje, amit a kínai Guanli legmodernebb eszközeivel gyártottak le, Szaúd-Arábiában, a Mekkától nyugatra található Dzsiddában. A Vörös-tenger partján fekvő város forradalmi mecsetje legalább egy évvel előzi az Egyesült Arab Emirségek hasonló, Dubajba tervezett projektjét, amit 2025-re terveznek megvalósítani.
A 3D-nyomtatott mecset nem csak a maga jogán és azért úttörő, mert nem állami kezdeményezésű, hanem azért is, mert egy nő, nevezetesen Wajnat Abdulwaheed építtette. A szaúdi üzletasszony nemes célt szolgált vele, hiszen ezzel a mecsettel tiszteleg néhai férje emléke előtt. A szakrális épület éppen ezért a férfi nevét viseli: Abdulaziz Abdullah Sharbatly mecsetnek hívják és a néhány nappal ezelőtti átadó ünnepség óta bárki látogathatja, a kikötőváros Al-Jawhara kerületében – számolt be az Arab News.
A 3D-nyomtatás a szó szoros értelmében vett beton helyett saját fejlesztésű, speciális töltőanyagot használva lehetővé teszi épületek gyors építését. Ez a megközelítés jól jöhet távoli helyeken történő beruházásoknál vagy természeti katasztrófákra adott válaszként, de komoly figyelmeztető jeleket küld a hagyományos módszerekkel dolgozó építőiparnak, hiszen sokkal gyorsabban lehet vele falakat emelni és egyre többször helyettesítik vele a tradícionális megoldásokat. Beszámoltunk róla például, hogy az USA mellett már Kenyában is készült ezzel a technológiával komplett lakónegyed, de építettek vele okosfalat – létfontosságú infrastruktúrához, sőt, egész kilátó is készül a megoldással.
A fentebb írt Dubaj szintén egyre elkötelezettebb az additív gyártás építészeti megoldásai iránt, olyannyira, hogy egyenesen a 3D-nyomtatás világfővárosává akar válni: új épületei 25 százalékát már ezzel a technológiával fogják megépíteni.
A dzsiddai világelső 3D-nyomtatott mecsetje mögött projektgazdaként ott állt a Nemzeti Lakásépítési Társaság, ami lehetővé teszi a szaúdi piac kereskedelmi és lakhatási igényeinek megoldását. Az Abdulaziz Abdullah Sharbatly avatóünnepségén éppen ezért kormányzati tisztviselők és üzleti személyiségek is részt vettek. A ceremónián elhangzott: a digitális modellek közvetlenül használható szerkezetekké átalakításával a 3D-nyomtatás jelentős mértékben csökkenti az építőiparra egyébként jellemző nyersanyagpazarlást, így a ma ismert építkezésekhez képest nagyobb hatékonyságot biztosít.
A munka és a kivitelezés egészen másképp zajlott a mecsetnél és a tervezés célja a hívők nyugalmának elősegítése volt. Az üzletasszony kiemelte: az épület egy körön belül helyezkedik el, a Kaaba (mekkai szent épület) felé orientálódik, és több helyet biztosít a pénteki és a ramadán idejére eső szertartások idején. A bejáratok, kapuk és külső homlokzatok kialakítása tükrözi az építészeti identitást, és lehetővé teszi a természetes fény beáramlását.
„Fontos, hogy ne veszítsük szem elől a lényeget, amit a mecseteknek megtestesítenek, miközben ragaszkodunk a Hejazi építészet kulturális örökségének részleteihez, de azokat kortárs formában mutatjuk be” – magyarázta az ünnepségen felszólaló Abdulwaheed.
Gábor János
Főoldali kép: Wajnat Abdulwaheed
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.