3D-ben kinyomtatnak egy egész kilátót Svájcban – így fog kinézni

3D-ben kinyomtatnak egy egész kilátót Svájcban – így fog kinézni
2024. 02. 08., 12:10

A térben nyomtatott, szétszerelhető és újra összerakható Tor Alva, vagyis Fehér Torony a világ legnagyobb ilyen jellegű épülete lesz. Az ETH Zürich technológiai egyetemen már meg is kezdték az elemeinek legyártását.

A Fehér Torony a 3D-nyomtatásos építkezés egyik legújabb úttörő alkotása. A svájci Mulegnsben állítják fel, és mire elkészül, 30 méter magas lesz. A projektet a látványos, metamorfózisos témákat kedvelő, felkapott építész, Benjamin Dillenburger vezeti, az Origen Alapítvány támogatásával. Alkotótársa, Michael Hansmeyer közleménye szerint a 3D-nyomtatással készült építmény egyszerre szolgál majd a falu jelzőfényeként és művészeti installációként, sőt, zenei és színházi előadásoknak is otthont adhat.

 

A torony 32 elágazó, absztrakt helyiségeket körülzáró oszlopból fog állni. A benne tekergő lépcsősor a csúcsán lévő boltíves koncertterembe vezeti a látogatókat. Ez a panorámás helyszín 45 fő befogadására alkalmas, és gyönyörű kilátást nyújt a körülötte elterülő völgyre. Az építészek szerint a Tor Alvával kapcsolatos kutatási területük innovációi alapjaiban változtathatják meg és tehetik fenntarthatóbbá az építőipart. Utóbbit egy forradalmi, robotizált betonextrudálási eljárás miatt állíthatják biztosan, hiszen az nem csak egyedibb formaterveket, „kifejező formákat, felületi részletességet és üreges funkciókat" tesz lehetővé, hanem "jelentősen le is csökkenti az anyagfelhasználást”.

„Nem szabványos építészeti elemek gyártását is lehetővé teszi. A körkörösség és az újrafelhasználás koncepcióit vizsgálva a tornyot úgy építik meg, hogy a szétszerelés lehetőségét szem előtt tartva, a Mulegnsben töltött ötéves élettartama után egy másik helyen újraépíthető legyen – írja a közlemény.  Alkonyatkor a Fehér Torony, a sajátos nyílásaival lámpáshoz hasonlít, és világítótoronnyá válik a hágó útvonalán.”

A hatemeletes torony minden egyes szintjét saját díszítési rendszer jellemzi, hozzájárulva a látogatók egyedi térélményeihez. A kilátót a téli szezonban egy eltávolítható membrán védi a zord időjárási viszonyoktól, például a széltől és a hótól. Ez a védőintézkedés biztosítja a szerkezet hosszú élettartamát és tartósságát.

Így készül a 3D nyomtatott kilátó

Az építészek digitális modellre lefordított, jellegzetes és bonyolult dizájnt hoztak létre a tervezőszoftverrel. Az építés folyamata is teljesen rendhagyó: egy nagyméretű robotkar segítségével, speciális összetevőkből készül betonból öntik ki az elemeket, rétegről rétegre. Egészen addig préselik egymásra a vékony rétegeket, amíg az nem hasonlít tökéletesen a digitális tervekre. A nyomtatás során a szerkezeti szilárdság fokozása érdekében acél megerősítő elemeket is beépíthetnek. A kinyomtatott alkotóelemeket ezután a helyszínen moduláris építési technikák segítségével szerelik össze, várhatóan 2024 júniusára.

Gábor János

A főoldali kép illusztráció. Látványterv: Benjamin Dillenburger, Michael Hansmeyer

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 10., 10:10
A munkaviszony többféleképpen szűnhet meg. Lehet munkáltatói vagy munkavállalói felmondás, de a felek közös megegyezéssel is dönthetnek a munkakapcsolat végéről. Olyan is lehetséges, hogy felmondás közös megegyezéssel? Vagy itt már valami nem stimmel? – teszi fel (és válaszolja meg) a kérdést dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász.
2024-10-10 21:50:00
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) – az EU helyreállítási alapjának, a NextGenerationEU-nak a központi eleme – továbbra is eredményesen működik. A végrehajtása gyorsul, és folyamatos reformokat és beruházásokat ösztönöz a tagállamokban – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS