A Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ Dr. Krausz Ferenc vezetésével 2019-ben alakult, amely a díjazott módszer egészségügyi alkalmazásával kapcsolatos kutatás-fejlesztési projektet valósítja meg.
Dr. Krausz Ferenc – a Max-Planck Kvantumoptikai Kutatóintézet igazgatója, a Ludwig-Maximilians-Universität München professzora, Magyarországon a Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ (Center for Molecular Fingerprinting, CMF) ügyvezetője – és munkatársai az ezredfordulón elsőként állítottak elő attoszekundumos fényimpulzusokat és tették lehetővé elektronok mozgásának közvetlen megfigyelését. Ezen mozgások alapvető jelentőségének köszönhetően létrejött egy új tudományág, az attoszekundumos fizika, amelynek legújabb alkalmazása betegségek korai kimutatására irányul.
A Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ Dr. Krausz Ferenc vezetésével 2019-ben alakult, amely a díjazott módszer egészségügyi alkalmazásával kapcsolatos kutatás-fejlesztési projektet valósítja meg. „A projekt célja, hogy az infravörös molekuláris ujjlenyomat a következő generációs molekuláris diagnosztika egyik sarokköve legyen, ezaltál új utat nyitva a lakosság egészségének átfogó vizsgálatára és a betegségek korai észlelésére” – olvasható a központ honlapján.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.