M-lap: jelentős változás az áfabevallásban

2021. 02. 15., 10:45

2021. január 1-től az áfabevallás részeként kezelendő belföldi összesítő jelentésekben (M-lap) jelentős változás történt. A módosítás minden adóalanyt érint, aki belföldi partnereitől olyan végszámlát kap, amelynek volt korábban előlegszámlája és jelentési kötelezettség alá esik – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.

Az újdonsághoz nem kapcsolódik jogszabályváltozás, így erről eddig kevés szó esett, „csupán” az adóhivatal kér a korábbiaknál több adatot az adózóktól – kezdi friss bejegyzését Németh Lilla, az RSM Hungary Adóüzletágának igazgatója.

Amennyiben egy adóalany – termékbeszerzés vagy szolgáltatás igénybevétele kapcsán – korábban előleget fizetett, a belföldi összesítő jelentésben a kibocsátott számláról és a fizetett előleg figyelembevételével adódó különbözetről adatot kell szolgáltatnia.

Ez a változás a cégek könyvelési gyakorlatára is hatással lehet, hiszen az áfabevallás elkészítéséhez ezeket az információkat is ki kell nyerni a cég számviteli rendszeréből.

Mit jelent ez az M-lapot érintő változás a gyakorlatban?

A leggyakrabban feltett kérdés egy már bevett adatszolgáltatást érintő változás kapcsán, hogy milyen megoldási lehetőségeket tudnak a gazdálkodók, adózók végiggondolni. Az M-lap adatszolgáltatás esetében ezek az opciók körvonalazódnak:

1. Manuális M-lap kitöltés

Az új elvárásoknak való megfelelés jelentős kihívást jelenthet amennyiben manuálisan kívánjuk az adatokat feltüntetni. Minden olyan belföldi számláról manuálisan adatot kell szolgáltatni az M-lapon, amelyhez kapcsolódóan adólevonási jogot érvényesít az adózó.

2. Automatizált M-lap kitöltési megoldás saját rendszerben

Az adminisztrációs teher növekedés elkerülése érdekében automatizált megoldási lehetőségek segíthetik az adóalanyokat a változás megvalósításában.

Szerencsések azok, akik olyan ERP rendszert használnak, melyben az M lapok automatikusan generálódnak, számukra a végszámla, előlegszámla adatok betáplálása az egyetlen kihívás. Érdemes azonban ezeket az adatokat automatikusan a NAV online számla rendszerrel összevetni, hogy a NAV-nál is azok az adatok érhetőek-e el mint az ERP-ben.

3. Automatizált M-lap kitöltési megoldás a NAV online számlából

Mit tehetnek azok a cégek, amelyeknél az M-lap összeállítása nem történik meg automatikusan a saját ERP rendszerben? Esetükben a manuális megoldáson túl az automatizált online számla lekérés működhet. Mivel a végszámla és előlegszámla adatokat a NAV online számla rendszerben a beszállítók beküldték, így onnan ezek lekérése nem jelenthet problémát.

A végszámla-jelentések többletadminisztrációjának csökkentésére már elérhető egy teljesen automatizált megoldás is a Connectax VAT MSheets rendszerben, melynek segítségével az M-lapok teljes köre néhány ellenőrzés automatikus lefuttatását követően előállítható.

Az M-lap változás lényege

A végszámláról történő adatszolgáltatás esetén a teljesített ügylet teljes adóalap és adóösszegét fel kell tüntetni, és a nyomtatvány egy új oszlopában „V”-végszámla” jelöléssel el kell látni.

Új sorban az előjellel csökkentett részt is szerepeltetni kell és „KÜL”-végszámla előjelleggel csökkentett értéke” jelöléssel ellátni.

Figyelem! A fenti jelölések csak abban az esetben használandók, amennyiben a cég a végszámláról szolgáltat adatot. Tehát ha nem végszámláról – így pl. előlegszámláról – történik az adatszolgáltatás, az “előlegből adódó különbözet” nevű oszlopot nem kell kitölteni. Nullás végszámla nem jelentendő M-lapon, hiszen ott nem is érvényesíthet az adózó adólevonási jogot.

Mi az M-lap célja?

A belföldi összesítő jelentés, azaz az M-lap a NAV számára ellenőrzési lehetőséget teremt. Az adóhatóság az M-lap segítségével össze tudja hasonlítani az áfát levonásba helyező adózónál lévő számlaadatot a számlakiállító által a NAV online számla rendszerbe beküldött adattal.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS