Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe: a legfontosabb speciális szabályok

2020. 02. 23., 18:30

A külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepéről és kereskedelmi képviseleteiről önálló törvény rendelkezik. A Fióktelep törvény mellett a számviteli törvény ad iránymutatást a könyvvezetés, beszámolókészítés és a könyvvizsgálat főbb kérdéseiben. A legfontosabb tudnivalókat az RSM Hungary foglalta össze.

A külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepeiről és kereskedelmi képviseleteiről szóló törvény (továbbiakban: Fióktelep törvény) rendelkezik minden fontos részletről, az önálló gazdálkodást folytató, de jogi személyiséggel nem rendelkező fióktelep működését illetően – kezdi friss bejegyzését Héhn Miklós, az RSM Hungary vezérigazgató-helyettese.

Fióktelep és működése

A fióktelep a külföldi vállalkozás jogi személyiséggel nem rendelkező, gazdálkodási önállósággal felruházott szervezeti egysége, amelyet önálló cégformaként bejegyeztek. Amennyiben a törvény másképp nem rendelkezik, a fióktelep nem folytathat a külföldi vállalkozás nevében képviseleti tevékenységet.

Számviteli szempontból fontos, hogy a fióktelep saját nevében jár el harmadik felekkel szemben, így például a magyar hatóságokkal vagy a külföldi székhelyű cég más fióktelepével szemben is. A rábízott vagyonnal saját maga gazdálkodik. A külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepének alapítására, működésére és megszűnésére a számviteli törvény vállalkozókra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

A fióktelep a működése során a beszerzések és az értékesítés terén az általános szabályok szerint járhat el. Ez vonatkozik a külföldi vállalkozással, illetve a külföldi vállalkozás másik magyarországi fióktelepével lebonyolított tranzakciókra is. Két Magyarországon lévő fióktelep egymás közötti ügyletei belföldi ügyletnek minősülnek.

Ettől eltérő a kereskedelmi képviselet működése, amely szintén önálló cégformaként bejegyzett szervezeti egység, viszont a fiókteleppel ellentétben önálló vállalkozási tevékenységet nem folytat, így nem alanya a számviteli törvénynek sem.

Fióktelep: számviteli sajátosságok

A fióktelep a külföldi vállalkozás által tartósan rendelkezésére bocsátott, működéshez szükséges vagyont (ami lehet pénzeszköz vagy egyéb eszköz) a számviteli törvény alapján jegyzett tőkeként köteles kimutatni. A jegyzett tőkeként történő elszámolás miatt a vagyon tartós rendelkezésre bocsátásáról megfelelő dokumentáció szükséges!

Speciális szabály vonatkozik viszont a székhellyel szemben fennálló követelések és kötelezettségek számviteli kezelésére. A székhellyel szemben fennálló, pénzügyileg nem rendezendő követeléseket és kötelezettségeket év végén össze kell vezetni, és az egyenleget a pénzügyi műveletek eredményében kell kimutatni.

Fióktelep könyvvezetése, könyvvizsgálati kötelezettsége, beszámoló közzététele és mentességek

A fióktelep devizabelföldinek minősül. A belföldiekre irányadó szabályok szerint kell a külkereskedelmi szerződéseket is megkötnie. Könyvvezetése során a fióktelep választhat forinttól eltérő könyvvezetési és beszámolási pénznemet, és jogosult a naptári évtől eltérő üzleti év választására. Ezzel a rugalmas lehetőséggel a fióktelep üzleti éve könnyen hozzáigazítható a külföldi anyavállalkozás által követett üzleti évhez.

A fióktelep ugyanúgy köteles számviteli nyilvántartást vezetni és beszámolót készíteni, mint egy önálló vállalkozás.

A fióktelep könyvvezetésére, beszámolója készítésére, a beszámoló nyilvánosságra hozatalára és közzétételére vonatkozó előírásokat, valamint az ezekkel összefüggő sajátos szabályokat és mentességeket a számviteli szabályok tartalmazzák. Értékhatároktól függően a fióktelep készíthet éves vagy egyszerűsített éves beszámolót, továbbá egyedi beszámolási célra alkalmazhatják az IFRS-eket. Ha a külföldi vállalkozás több fiókteleppel is rendelkezik Magyarországon, akkor minden fióktelep külön beszámoló benyújtására köteles.

A külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe saját beszámolóját a Számviteli törvény alapján főszabályként az üzleti év mérlegforduló napjától számított ötödik hónap utolsó napjáig letétbe kell, hogy helyezze. Egy fióktelepnek a saját beszámolóján túl a külföldi székhelyű vállalkozás beszámolóját is közzé kell tennie. A külföldi székhelyű vállalkozás tekintetében a beszámoló letétbe helyezésének és közzétételének határideje a fióktelep számára a külföldi beszámoló elfogadásától számított 60. nap.

A fióktelepek számára főszabály szerint kötelező az éves könyvvizsgálat. A beszámoló letétbe helyezési, közzétételi, valamint a könyvvizsgálati kötelezettség alól azonban mentesül azon külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe:

  • amely vállalkozás székhelye az Európai Unió valamely tagállamában található, továbbá
  • mentesül a könyvvizsgálati kötelezettség alól azon külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe is, amely vállalkozás székhelye nem az Európai Unió valamely tagállamában található, azonban az adott állam jogszabályai által előírt éves beszámoló és könyvvizsgálati kötelezettség összhangban van az Európai Unió vonatkozó előírásaival.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 06., 22:06
A Nemzetgazdasági Minisztérium által kitűzött bérszintek eléréshez évi 6–7 százalékos reálbér-emelkedésre van szükség a következő három évben. Az elmúlt húsz évben átlagosan évi 3,3 százalékkal növekedett a bérek vásárlóereje – állapítja meg az Egyensúly Intézet 2024 októberi gazdasági gyorsjelentésében.
2024-11-07 20:07:00
Rendben zajlik az agrártámogatások előlegfizetési időszaka, a Magyar Államkincstár október végéig összesen 119,3 milliárd forint előleget fizetett ki az érintetteknek. Az eddigi támogatottak több mint 70 százaléka 10 hektárt meg nem haladó birtokmérettel rendelkező kisgazdaság – tájékoztatott Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára
2024-11-07 18:07:00
Első alkalommal mérte fel a hazai PR-ügynökségek nettó listaóradíjait a Magyar Public Relations Szövetség. Az anonim, reprezentatívnak tekinthető adatsor 25 magyarországi ügynökség óradíjait összesíti, segítheti a tendereztetés, illetve az éves büdzsétárgyalások során a kiírók és a pályázók elképzeléseinek közelítését, ezáltal hosszabb távon az ügynökségi szektor fenntarthatóságát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS