Közös európai megoldás a munkanélküliség mérséklésére

2020. 05. 21., 13:45

Kedden az Európai Tanács elfogadta a Covid19 világjárvány miatt felmerülő munkanélküliségi kockázatokat mérséklő európai eszköz (rövid nevén SURE) elindítását. Az eszköz célja elsősorban a csökkentett munkaidő jövedelemtámogatása és a munkahelyi egészségvédelmi intézkedések támogatása. A SURE egy olyan hitelprogram, amelyet az Európai Unió vesz fel a piacról, és tovább hitelez a tagországoknak.

A SURE teljes keretösszege összesen 100 milliárd euró, ebből a keretből igényelhet minden tagország a munkahelyek megtartásának és a munkahelyekhez kapcsolódó egészségügyi intézkedések támogatására. A tagországok a már elindított programjaik finanszírozására is használhatják az eszközt, mivel a 2020. február 1-től felmerült kiadások is elszámolhatók.

„A SURE által megcélzott intézkedések nagyon hasonlóak a korábban már Magyarországon is elindított rövidített munkaidős, illetve bértámogatási programokhoz, így az eszköz által biztosított plusz forrásokból elképzelhető a korábbi hazai programok kiterjesztése, illetve újak indulása is” – mondta dr. Márkus Csaba, a Deloitte partnere.

Az eszköz finanszírozási hátterét az Európai Unió (EU) nevében, az Európai Bizottság (Bizottság) egy hosszú távú piaci hitelfelvétele adja. Ez kedvezményes kamatozást biztosít, az EU igen kedvező adóssági besorolása miatt. A tagországok pedig ennek előnyeit élvezve szintén igen kedvező feltételek mellett juthatnak majd hitelhez. A hitel mögötti garanciát a tagországok vállalják, a teljes felvett hitel 25%-áig. Az eszköz tehát egy eddig kevésbé használt finanszírozási formán alapul, de lehetővé teszi, hogy a jelenlegi programozási időszak uniós költségvetési keretén túl is biztosítson forrásokat a válsághelyzetben.

Az eszközt átmeneti jelleggel hozta létre az Európai Unió 2022. december 31-ig, ami után a Bizottság félévente értékelni fogja, hogy a tagállamokban továbbra is fennállnak-e a gazdasági zavarokat okozó rendkívüli körülmények. Amennyiben úgy látja, hogy a szükséghelyzet megszűnt, további támogatás nem lesz nyújtható.

„A finanszírozási eszköz ugyan egyelőre ideiglenes jellegű, és csak a COVID19 világjárvány kezelésére szolgál, de sikeres működése esetén elképzelhető egy hosszú távú uniós foglalkoztatáspolitikai eszköz létrehozása, a mostanihoz hasonló gazdasági válsághelyzetek hatásainak enyhítésére” – mondta Béres Attila, a Deloitte kormányzati tanácsadás és ösztönzők üzletágának menedzsere.

Az eszköz felvételének nincsen tagországi plafonja, illetve előre kialakított részesedési borítékok sem, az egyetlen felső korlátot az jelenti, hogy a három legnagyobb részesedésű tagországi igény együttesen nem haladhatja meg a 100 milliárd eurós keret 60 százalékát.

Az eszköz azután lesz közvetlenül a tagországok számára is elérhető, miután az összes tagállam kötelezettséget vállalt a 25 százaléknyi garanciából ráeső részre.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.
2023-06-01 19:41:00
Megalakult a GINOP Plusz Monitoring Bizottság, ami a soron következő fontos lépés a 2021–2027 közötti uniós költségvetési időszak gazdaságfejlesztési operatív programjának végrehajtásában – tájékoztatott a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
2023-06-01 18:41:00
Az Atkins és a COVVI, egy leedsi székhelyű kézprotézis-fejlesztő olyan robotikai megoldást fejleszt, ami közel ugyanolyan kézügyességgel bír, mint az ember. A cél az, hogy erősen sugárzó környezetekben vegyék hasznát, távvezérlésű manipuláló eszközként.
2023-06-01 17:41:50
A családi cégek több mint fele súlyosabban éli meg a jelenlegi gazdasági helyzetet, mint a koronavírusjárványt. A teljes nagyvállalati szektorban még borúsabb a hangulat, itt a cégek majdnem kétharmada vélekedik így – derült ki a K&H családi vállalatok kutatásából.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS