Katás vállalkozások tájékoztatási kötelezettsége: kérdések és válaszok

2021. 05. 05., 11:30

Két gyakran előforduló kérdésre válaszolnak az adóhivatal szakemberei.

2021. január 1. óta a kifizetővel szerződéses jogviszonyba lépő katás vállalkozásnak a szerződés megkötésekor írásban tájékoztatnia kell a kifizetőt arról, hogy kataalany. Ez a tájékoztatási kötelezettség általános jellegű, minden esetben fennáll, függetlenül attól, hogy a felek között csak egyetlen ügyletre vonatkozóan jön létre szerződéses jogviszony, és attól is, hogy a szerződés szóban, írásban vagy ráutaló magatartással jön létre a felek között. Ha a kataalanyiság megszűnik vagy újrakezdődik, akkor arról is tájékoztatni kell a kifizetőt, még a változás bekövetkezése előtt.

Kell-e tájékoztatást adni, ha a katás vállalkozás kizárólag egy adott szolgáltatásra vagy egy adott termékértékesítésre köt szerződést a kifizetővel? Az írásban kötött szerződéseken túl vonatkozik-e ez az adókötelezettség a szóban vagy ráutaló magatartással létrejött szerződésekre is?

Igen. A katás vállalkozás tájékoztatási kötelezettsége minden szerződéskötésre vonatkozik, akkor is, ha csupán egyetlen ügyletre szól a szerződés, és akkor is, ha az szóban vagy ráutaló magatartással jön létre a felek között.

Például, ha egy kifizető a székhelyén meghibásodott lift sürgős javításával egy felvonószereléssel foglalkozó katás egyéni vállalkozót bíz meg, akkor a javítást végző kisadózónak legkésőbb a számla kiállításakor, írásban tájékoztatni kell a kifizetőt kataalanyiságáról.

Ugyanígy kell eljárni akkor is, ha egy háztartási cikkeket árusító katás egyéni vállalkozó üzletében egy kft. ügyvezetője vásárol fertőtlenítőszert a cég irodájának fertőtlenítésére, és a vételár kifizetésekor számlát kér a kifizető nevére. Ilyenkor a katás egyéni vállalkozónak a számla kiállításakor írásban tájékoztatnia kell a kifizetőt arról, hogy a kata alanya. Az nem elég, ha a katás vállalkozás feltünteti az általa kiállított számlán, hogy „Kisadózó”.

Egy webáruházat működtető katás vállalkozásnak hogyan kell teljesítenie az írásbeli tájékoztatást? Megfelelő-e, ha a kisadózó vállalkozás az általános szerződési feltételekben ad tájékoztatást, és rögzíti, hogy annak tartalmát az adott kifizető megismerte és elfogadta?

Nem. Az említett példában is kötelező a tájékoztatás. Nem fogadható el tájékoztatásként, ha a webáruház általános szerződési feltételeiben rögzíti a kataalanyiságot, arról külön kell nyilatkozni.

NAV

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 14., 15:10
A NAV az idén több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét. Az adóbevalláshoz segítséget kapnak az egyéni vállalkozók, az őstermelők és az áfás magánszemélyek is.
2025. 03. 14., 16:25
2025. január 1-jével hatályba léptek a mezőgazdasági termékpiacokon tevékenykedő termelők pozíciójának erősítését célzó új jogszabályok. Ezt elsősorban a termelői és szakmaközi szervezetek szerepének megerősítésével, valamint a fizetési határidők szigorúbb szabályozásával kívánja elérni a jogalkotó. Az új rendelkezések jelentős hatást gyakorolnak a kistermelőkre és a nagyobb piaci szereplőkre is. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
2025-03-14 19:05:00
A lakásukat bérbe adók az MBH Elemzési Centrum számításai szerint 6 százalék körüli hozamra számíthatnak ebben az évben – de vajon jó befektetés marad-e az ingatlan, ha a lakásépítési boom beindulásával a bérlakáspiacon is intenzívebbé válik az árverseny?
2025-03-13 14:15:00
Országosan közel három éve nem volt annyira szűk az alku tere a lakáspiacon, mint a téli hónapokban – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A meghirdetett árhoz képest december és február között átlagosan 5,5 százalékot sikerült alkudni a vevőknek, a legkisebb tér a panellakások esetében volt erre, ott minimális volt a különbség az utolsó hirdetési ár és a vételár között.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS