Így változnak a jótállás szabályai 2021-től

2021. 01. 04., 18:30

A szavatosság mellett a jótállás a hibás teljesítésért való felelősség egyik formája. A jótállásra a mindennapokban gyakran a „garancia” megnevezést is szokták használni. Szemben a szavatossággal, a jótállás nem minden termék vagy szolgáltatás esetén kötelező. Csak akkor, ha jogszabály ezt előírja vagy a jótállást nyújtó saját maga vállalja. A jótállásra vonatkozó előírások jelentősen módosulnak 2021. elejétől. A legfontosabb változásokat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

A jótállási idő módosulása

A kötelező jótállásra vonatkozó kormányrendeletben szereplő tartós fogyasztási cikkekre eddig egységesen érvényes 1 éves jótállási időt sávosan meghatározott jótállási idő váltja fel 2021-től.

A jótállási idő a termék eladási árától függően a következőképp alakul:

  • 10 000 forinttól 100 000 forintig terjedő eladási árig: 1 év
  • 100 000 forintot meghaladó, de legfeljebb 250 000 forintos eladási árig: 2 év
  • 250 000 forint feletti eladási ár esetén: 3 év

Módosulnak a jótállási határidő számításának szabályai is. A jótállási határidő kezdete főszabály szerint:

  • a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő átadása, vagy
  • ha az üzembe helyezést a vállalkozás vagy annak megbízottja végzi, az üzembe helyezés napja.
  • Ez a szabály az új évtől kiegészül azzal, hogy a jótállási határidő kezdő időpontja a fogyasztási cikk átadásának napja, ha a fogyasztó a fogyasztási cikket az átadástól számított 6 hónapon túl helyezteti üzembe.

Újonnan bevezetett rendelkezés, hogy amennyiben a termék javítására kerül sor, a jótállás időtartama meghosszabbodik a javításra átadás napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a fogyasztó a fogyasztási cikket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.

A jótállás körében bővül a tartós fogyasztási cikkek köre

A kormányrendelet kibővíti azon termékek körét, amelyekre kötelező jótállás vonatkozik. Így tartós fogyasztási cikknek számítanak 2021-től például a 10 000 forint eladási ár feletti nyílászárók, árnyékolástechnikai eszközök (redőny, reluxa, napellenző stb.), a kaputelefon, riasztóberendezés, garázskapu, zuhanykabin, kád, csaptelep, napkollektor, drónok.

Elektronikus jótállási jegy is adható

2021-től arra is van lehetőség, hogy a vállalkozás elektronikusan adja át a jótállási jegyet a fogyasztónak. Ha a jótállási jegy elektronikus úton kerül átadásra, ezt legkésőbb a termék átadását vagy üzembe helyezését követő napon kell megtennie a vállalkozásnak. Az elektronikus átadás történhet:

  • a jótállási jegyet tartalmazó dokumentum közvetlen megküldésével, vagy
  • a jótállási jegy letölthetővé tételével.

Kibővült a jótállási jegy kötelező tartalma azzal, hogy a jótállási jegyen szerepelnie kell a vállalkozás bélyegzőlenyomatának, és a kiállítás során a képviseletében eljáró személy aláírásának. Elektronikus dokumentumon való átadás esetén a jótállási jegynek az elektronikus aláírást kell tartalmaznia.

A jótállás érvényesítése

A kötelező jótállásról szóló kormányrendelet ezentúl kifejezetten előírja, hogy a jótállás érvényesítésének nem szabható feltételéül, hogy a fogasztó a termék felbontott csomagolását visszaszolgáltassa.

A jogi szabályozás eddig is tartalmazta, hogy a vállalkozásnak törekednie kell arra, hogy a kijavítást vagy kicserélést 15 napon belül elvégezze. Ez az előírás kiegészült azzal, hogy ha a kijavítás vagy csere időtartama meghaladja a 15 napot, akkor a vállalkozás köteles tájékoztatni a fogyasztót ennek várható időtartamáról. A fogyasztó előzetes beleegyezésével a tájékoztatás elektronikus úton, vagy a fogyasztó általi átvétel igazolására alkalmas más módon is megadható.

A hibás fogyasztási cikk cseréjére, illetve a vételár visszafizetésére további részletszabályok kerültek bevezetésre. Ha az első alkalommal történő javítás során megállapítást nyer, hogy a fogyasztási cikk nem javítható, a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket 8 napon belül kicserélni, kivéve, ha a fogyasztó másként rendelkezik.

Ha a jótállási időtartam alatt a termék három alkalommal történő kijavítást követően ismét meghibásodik, akkor 8 napon belül ki kell cserélni. Ennek feltétele, hogy a fogyasztó a termékkel kapcsolatban másként nem rendelkezik, valamint nem igényli a vételár arányos leszállítását vagy nem kívánja a fogyasztási cikket a vállalkozás költségére kijavítani vagy mással kijavíttatni.

A vállalkozás akkor is köteles a fogyasztási cikk 8 napon belüli kicserélésére, ha a cikk kijavítására a kijavítási igény közlésétől számított 30. napig nem kerül sor, és a fogyasztó eltérően nem rendelkezik.

A fenti esetekben, ha a cserére nincs lehetőség, akkor a vállalkozás köteles a vételárat 8 napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni. E különleges szabályok egyes tartós fogyasztási cikkekre nem érvényesek, így többek között személygépkocsira, lakóautóra, lakókocsira, elektromos kerékpárra, elektromos rollerre, quadra, motorkerékpárra.

 

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS