Hogyan védhető egy termék dizájnja?

2020. 02. 03., 18:15

A kereskedelemben kiemelt jelentőséggel bír egy adott termék megjelenése, dizájnja. A dizájn nem pusztán a termék eladhatóságát segíti, hanem egy ismert dizájnnak jelentős értéke is van. Magát a gyártót, kereskedőt és termékét is azonosítják általa. Milyen jogi védelmet élvezhet a dizájn? Hogyan védhető egy termék dizájnja? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

Mi a formatervezési minta?

Egy termék megjelenését, dizájnját jogi nyelven formatervezési mintának nevezzük. Jogi védelemben olyan formatervezési minta részesülhet, ami új és egyéni jellegű.

Míg a szabadalom egy adott termékben rejlő műszaki megoldást védi, addig a formatervezési mintaoltalom a termék külső megjelenését.

Védelmet élvezhet egy termék egészének vagy egy részének megjelenése. A megjelenést magának a terméknek vagy díszítésének külső jellegzetességei eredményezik. Ilyen külső jellegzetességek körébe tartoznak például a rajzolat, körvonalak, a színek vagy az alak is. A védelem vonatkozhat háromdimenziós kialakításokra (pl. egy csillár), de akár kétdimenziós mintákra is (pl. szövetminta, rajz).

A formatervezési minta kötődhet gyakorlatilag bármilyen ipari vagy kézműipari árucikkhez. A dizájn vonatkozhat például műszaki cikkekre, bútorokra, ruhaneműkre, grafikai jelzésekre, csomagolásra, vagy akár nyomdai betűformákra, mint termékekre is. Bár bizonyos esetekben kereskedelmi árunak tekinthető, a számítógépi program azonban ebben az értelemben nem minősül terméknek. A számítógépes program védelme a szerzői jog körébe tartozik.

Mitől lesz egy dizájn új és egyedi?

A formatervezési minta jogi oltalmának két előfeltétele van: a minta legyen új és legyen egyedi.

  • Újnak tekintjük a mintát, ha az elsőbbség időpontja előtt azzal megegyező minta nem jutott nyilvánosságra.

Az elsőbbség időpontjának rendszerint azt az időpontot kell tekinteni, amely napon a formatervezési mintára vonatkozó bejelentést megtették. Kivételesen azonban ez az időpont korábbi napot is jelölhet. Nem számít újnak a dizájn, ha külső jellegzetességeiben csak lényegtelen mértékben különbözik egy már nyilvánosságra jutott másik mintától.

  • Az egyedi jelleg követelményének akkor felel meg a dizájn, ha az elsőbbség időpontját megelőzően nyilvánosságra jutott bármely mintához képest a tájékozott használóra eltérő összbenyomást tesz.

Az egyediség követelménye tehát nem az általános megítélés alapján érvényesül, hanem a tájékozott használó szemüvegén keresztül. Azt, hogy a tájékozott használóra mi gyakorol eltérő összebenyomást csak az adott ügy körülményei alapján lehet eldönteni. A különböző iparágakban és az eltérő ügyekben teljesen más lehet az a különbség, amelyet a tájékozott használó észlel.

Fontos megjegyezni, hogy a formatervezési minta jogi védelme nem függ a dizájn esztétikai értékétől. Viszont bizonyos körülmények kizárják, hogy a termék megjelenése mintaoltalmat kapjon. Így nem részesülhet védelemben egy külső jellegzetesség, ha az kizárólag a termék műszaki rendeltetésének következménye. Például, ha egy termék kizárólag műszaki okokból rendelkezik antennával, akkor az antenna, mint a termék megjelenésének része, nem kaphat mintaoltalmat.

Hogyan részesülhet oltalomban a dizájn?

A formatervezési mintaoltalmat jogszabályban előírt eljárásban, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) útján lehet megszerezni. A bejelentést és az oltalom céljából bejelentett mintát a hivatal alaki és tartalmi szempontból megvizsgálja, valamint közzéteszi a mintaoltalmi bejelentést. Amennyiben a hivatal megállapítja, hogy a bejelentett formatervezési minta megfelel az oltalom feltételeinek, akkor a mintaoltalmat megadja.

A hazai mintaoltalmi bejelentéssel elsődlegesen Magyarország területére kiterjedő védelmet lehet szerezni. A magyar bejelentésre alapozva azonban az elsőbbségtől számított 6 hónapon belül a védelem más országokra is kiterjeszthető. Ennek elmaradása esetén természetesen külföldön is lehet új bejelentést tenni.

Ha az adott dizájn formatervezési mintaoltalomban részesül, akkor a minta jogosultjának kizárólagos joga van arra, hogy azt hasznosítsa, illetve a hasznosításra másnak engedélyt adjon.

A mintaoltalom a bejelentés napjától kezdődően 5 éves időtartamra terjed ki. Ez az 5 éves időszak legfeljebb 4 alkalommal, további 5-5 éves időszakokra hosszabbítható meg. Így a formatervezési mintaoltalom a megújításokkal együtt legfeljebb 25 évre szólhat.

 

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS