A kereskedelemben kiemelt jelentőséggel bír egy adott termék megjelenése, dizájnja. A dizájn nem pusztán a termék eladhatóságát segíti, hanem egy ismert dizájnnak jelentős értéke is van. Magát a gyártót, kereskedőt és termékét is azonosítják általa. Milyen jogi védelmet élvezhet a dizájn? Hogyan védhető egy termék dizájnja? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.
Mi a formatervezési minta?
Egy termék megjelenését, dizájnját jogi nyelven formatervezési mintának nevezzük. Jogi védelemben olyan formatervezési minta részesülhet, ami új és egyéni jellegű.
Míg a szabadalom egy adott termékben rejlő műszaki megoldást védi, addig a formatervezési mintaoltalom a termék külső megjelenését.
Védelmet élvezhet egy termék egészének vagy egy részének megjelenése. A megjelenést magának a terméknek vagy díszítésének külső jellegzetességei eredményezik. Ilyen külső jellegzetességek körébe tartoznak például a rajzolat, körvonalak, a színek vagy az alak is. A védelem vonatkozhat háromdimenziós kialakításokra (pl. egy csillár), de akár kétdimenziós mintákra is (pl. szövetminta, rajz).
A formatervezési minta kötődhet gyakorlatilag bármilyen ipari vagy kézműipari árucikkhez. A dizájn vonatkozhat például műszaki cikkekre, bútorokra, ruhaneműkre, grafikai jelzésekre, csomagolásra, vagy akár nyomdai betűformákra, mint termékekre is. Bár bizonyos esetekben kereskedelmi árunak tekinthető, a számítógépi program azonban ebben az értelemben nem minősül terméknek. A számítógépes program védelme a szerzői jog körébe tartozik.
Mitől lesz egy dizájn új és egyedi?
A formatervezési minta jogi oltalmának két előfeltétele van: a minta legyen új és legyen egyedi.
Az elsőbbség időpontjának rendszerint azt az időpontot kell tekinteni, amely napon a formatervezési mintára vonatkozó bejelentést megtették. Kivételesen azonban ez az időpont korábbi napot is jelölhet. Nem számít újnak a dizájn, ha külső jellegzetességeiben csak lényegtelen mértékben különbözik egy már nyilvánosságra jutott másik mintától.
Az egyediség követelménye tehát nem az általános megítélés alapján érvényesül, hanem a tájékozott használó szemüvegén keresztül. Azt, hogy a tájékozott használóra mi gyakorol eltérő összebenyomást csak az adott ügy körülményei alapján lehet eldönteni. A különböző iparágakban és az eltérő ügyekben teljesen más lehet az a különbség, amelyet a tájékozott használó észlel.
Fontos megjegyezni, hogy a formatervezési minta jogi védelme nem függ a dizájn esztétikai értékétől. Viszont bizonyos körülmények kizárják, hogy a termék megjelenése mintaoltalmat kapjon. Így nem részesülhet védelemben egy külső jellegzetesség, ha az kizárólag a termék műszaki rendeltetésének következménye. Például, ha egy termék kizárólag műszaki okokból rendelkezik antennával, akkor az antenna, mint a termék megjelenésének része, nem kaphat mintaoltalmat.
Hogyan részesülhet oltalomban a dizájn?
A formatervezési mintaoltalmat jogszabályban előírt eljárásban, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) útján lehet megszerezni. A bejelentést és az oltalom céljából bejelentett mintát a hivatal alaki és tartalmi szempontból megvizsgálja, valamint közzéteszi a mintaoltalmi bejelentést. Amennyiben a hivatal megállapítja, hogy a bejelentett formatervezési minta megfelel az oltalom feltételeinek, akkor a mintaoltalmat megadja.
A hazai mintaoltalmi bejelentéssel elsődlegesen Magyarország területére kiterjedő védelmet lehet szerezni. A magyar bejelentésre alapozva azonban az elsőbbségtől számított 6 hónapon belül a védelem más országokra is kiterjeszthető. Ennek elmaradása esetén természetesen külföldön is lehet új bejelentést tenni.
Ha az adott dizájn formatervezési mintaoltalomban részesül, akkor a minta jogosultjának kizárólagos joga van arra, hogy azt hasznosítsa, illetve a hasznosításra másnak engedélyt adjon.
A mintaoltalom a bejelentés napjától kezdődően 5 éves időtartamra terjed ki. Ez az 5 éves időszak legfeljebb 4 alkalommal, további 5-5 éves időszakokra hosszabbítható meg. Így a formatervezési mintaoltalom a megújításokkal együtt legfeljebb 25 évre szólhat.
dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.