Hogyan lehetséges egy tartozás átvállalása?

2024. 11. 05., 16:05

Gyakran felmerülő kérdés, hogy milyen módon lehetséges egy másik személy pénztartozásának vagy más kötelezettségének átvállalása. Mi a különbség a tartozásátvállalás, a tartozáselvállalás és a teljesítésátvállalás között? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

A tartozás átvállalása

A tartozásátvállalás alatt szűkebb értelemben azt a megállapodást értjük, amelyben a kötelezettség jogosultja és kötelezettje megállapodik egy harmadik személlyel a kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló kötelezettségének átvállalásáról. A kötelezettséget átvevő harmadik személyt nevezik átvállalónak.

Leggyakrabban pénztartozás átvállalására szokott sor kerülni, de lehetséges más kötelezettség átvállalása is.

A tartozásátvállalás legfontosabb következménye, hogy a szerződés addigi kötelezettje helyébe az átvállaló lép, ő köteles a jogosult felé teljesíteni. A tartozást követően a korábbi kötelezett szabadul a kötelezettsége alól és a jogosult csak az átvállalótól követelheti a teljesítést.

Az átvállalót mindazon jogok megilletik, amelyek a kötelezettet a jogosulttal szemben a szerződés alapján megillették. Így például hivatkozhat azokra a kifogásokra, amelyek a korábbi kötelezettet megillették.

Tartozás átvállalása a jogosult oldaláról nézve

A tartozásátvállaláshoz minden esetben szükség van a tartozás jogosultjának hozzájárulására. Egy tartozás átvállalása mindig háromoldalú ügylet a jogosult, a kötelezett és az átvállaló között. Ennek az az oka, hogy a jogosult szempontjából nem mindegy a kötelezett személye, hiszen nem biztos, hogy az átvállaló megfelelően tudja teljesíteni a kötelezettséget. Ezért a tartozásátvállaláshoz a jogosultnak akkor érdemes hozzájárulnia, ha az átvállaló teljesítőképessége legalább ugyanolyan, mint a kötelezetté.

Arra van lehetőség, hogy a jogosult a tartozásátvállaláshoz előzetesen hozzájáruljon, például a kötelezettel kötött szerződésében. Amennyiben a jogosult a tartozásátvállaláshoz előzetesen hozzájárult, akkor a tartozás átvállalása a jogosult értesítésével válik hatályossá. Ilyenkor nem szükséges újabb beleegyezést szerezni tőle. Az előzetes hozzájárulásban a jogosult feltételeket is szabhat arra vonatkozóan, hogy a hozzájárulása csak akkor hatályos, ha e feltételeknek az átvállaló megfelel. A jogosult az előzetes hozzájárulását úgy is megadhatja, hogy annak visszavonására is joga van a tartozásátvállalásról való értesítését megelőzően.

A szerződéses kötelezettségekhez néha biztosítékok is tartoznak, például kezesség vagy garanciaszerződés. Amennyiben tartozásátvállalásra kerül sor, a követelés biztosítékai megszűnnek. A biztosíték csak akkor marad fenn, ha a biztosíték kötelezettje (pl. kezes, garantőr) is hozzájárul a tartozásátvállaláshoz.

A teljesítésátvállalás

Lehetséges, hogy a tartozásátvállaláshoz a követelés jogosultja nem kíván hozzájárulni vagy a kötelezett és az átvállaló valamely okból nem szeretnék a jogosultat bevonni a tartozásátvállalásba. Ilyen esetben is van arra lehetőség, hogy egy harmadik személy vállalja, hogy a kötelezett tartozását teljesíti.

Teljesítésátvállalásnak nevezzük azt a megállapodást, amelyben harmadik személy megállapodik a kötelezett tartozásának átvállalásáról, de a jogosult hozzájárulása nélkül. A teljesítésátvállalásról szóló megállapodással az átvállaló nem lép a kötelezett helyébe, ehhez ugyanis a jogosult hozzájárulása kellene. Így teljesítésátvállalás esetén a jogosult továbbra is csak a kötelezettől követelheti a tartozás teljesítését.

A teljesítésátvállalás esetén tehát csak az átvállaló és a kötelezett között jön létre kötelezettségvállalás. Ez alapján az átvállaló köteles lesz a kötelezett tartozását maga teljesíteni vagy a kötelezettet olyan helyzetbe hozni, hogy maga tudjon a jogosult felé teljesíteni. Utóbbira példa, ha az átvállaló biztosítja a kötelezett részére azt az összeget, amelynek alapján a jogosultnak ki tudja fizetni a tartozását.

A tartozáselvállalás

Amennyiben a kötelezett és az átvállaló között a fentiek szerint teljesítésátvállaló megállapodás jön létre, erről nem kell értesíteniük a követelés jogosultját. Amennyiben a jogosultat a teljesítésátvállalásról értesítik, akkor ennek következtében az átvállaló is belép a jogviszonyba, ő is tartozni fog a jogosult felé. Ez nevezi a törvény tartozáselvállalásnak.

A tartozáselvállalás esetén a jogosult értesítésével az eredeti kötelezett nem szabadul a kötelezettsége alól. A tartozáselvállalás alapján az eredeti kötelezett és az elvállaló egyetemlegesen felelnek a jogosult felé a tartozás teljesítéséért. Ez azt jelenti, hogy a jogosult a teljes követelésének teljesítését bármelyiküktől követelheti és szükség esetén akár együtt is perelheti az eredeti kötelezettet és az átvállalót.

Mivel a tartozáselvállalás esetén az elvállaló is jogviszonyba került a jogosulttal, ezért ekkor őt is megilletik mindazok a jogok és kifogások, amelyek a kötelezettet a jogosulttal szemben a szerződés alapján megillették. Ennek korlátja, hogy a teljesítést elvállaló személy nem jogosult beszámítani a kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló egyéb követelését. Ezt csak maga a kötelezett teheti meg.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 21., 11:21
Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon, komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére, gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között: többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. Az adatokat a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS