Minden pénzügyi vezetőt rosszul érint, ha a társaság követelése behajthatatlanná válik, főként, ha annak áfáját is be kellett fizetnie. A behajthatatlanná vált követelések kapcsán befizetett áfa visszaigénylésére idén már a hazai szabályozás is lehetőséget biztosít, feltételekkel – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.
Az áfa-visszaigénylési lehetőség több száz vállalkozást érintett és érint jelenleg is. Sokan megkísérelték visszakérni a NAV-tól a befizetett, már elveszettnek hitt áfát, több-kevesebb sikerrel, mások egyelőre még nem indították el a visszatéríttetési eljárást – kezdi friss bejegyzését dr. Horváth Zoltán, az RSM Hungary adóüzletágának vezető tanácsadója. Az már most is látható, hogy a teljesítési időpont tekintetében már elévült követelések áfájának visszafizetése kapcsán a NAV nem áll egykönnyen kötélnek. Ugyanakkor a NAV elévüléssel kapcsolatos jogértelmezését jelentősen befolyásolhatja az Európai Bíróságtól a közeljövőben várható iránymutató jogértelmezés. Az említett EUB döntés közvetlenül hatással lesz a folyamatban lévő és a már – az adózókra nézve kedvezőtlenül – lezárt visszaigénylési ügyekre, közvetve pedig kérdéseket vethet fel a hatályos Áfa törvény idevágó rendelkezéseivel kapcsolatban is.
Bár mostanra úgy tűnhet, hogy a 2016. előtti („régi”) követelések áfájának visszakérése előtt minden kapu bezárult és csak a 2016. utáni követelések áfája tekintetében jelenthetnek kiutat a szigorú törvényi feltételrendszernek való megfelelés mellett benyújtandó önellenőrzések, a magyar Áfa tv. rendelkezéseinek uniós megfelelőségével kapcsolatban felmerülő kérdőjelek a „régi” követelések esetében is új fejezetet nyithatnak.
Mit kezdhetünk a 2016. előtti behajthatatlan követeléseink áfájával?
A határozott válasz erre a kérdésre az, hogy semmiképpen se mondjunk le róla. A követelés nagyságának és a kimenetel valószínűségének átgondolt mérlegelésével értékelni kell, hogy mennyi időn belül és mekkora ráfordítással érhető el megtérülés. Az ügy lehetséges kimenetelében a legnagyobb súllyal a szakmai szempontok fognak latba esni. Mindemellett számolni kell azzal is, hogy az adóhatóság a kiutalni kért adóforintokhoz a végsőkig ragaszkodik majd, így akár peres útra kell lépni az igény érvényesítéséhez.
Régi vagy új követelése van? A lehetőség mindkét esetben nyitva áll
A behajthatatlan követelések áfájának visszaigénylése 2020. augusztus 10. előtt és után is határozott és kritikus adózói fellépést igényel(t). Az említett időponttal mindössze a kritika tárgya változott: augusztus 10. előtt az áfa-visszaigénylést 2020. előtt lehetővé tevő belső jogi szabály hiányát sérelmezték a kérelmezők, 2020. augusztus 10. után pedig egy már meglévő belső jogi szabály EU-konformitásával kapcsolatban merülhetnek fel kétségek.
A követelések között az időbeliség tekintetében nincs számottevő különbség!
Az, hogy egy követelés „régi”, nem jelenti egyúttal azt is, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben érvényesíthetetlen is lenne.
A 2016 előtti követeléssel rendelkező adózók sem késtek le semmiről. Jelenleg is több lehetőség áll a magyar gazdálkodók előtt attól függően, hogy követelésük egészben vagy részben megfelel-e a jelenleg hatályos ÁFA tv. rendelkezéseinek:
A behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylése kapcsán a nyár közepétől megjelenő törvényszéki ítéletek már halvány reménysugarat jelentettek a vállalkozásoknak. A törvényszéki ítéletekben ugyanis már a magyar belső jogi, illetve a közvetlenül alkalmazandó európai jogi elvekkel is összhangban lévő elévüléssel kapcsolatos jogértelmezés jelent meg, mely a NAV-val vitában álló társaságok számára kedvező fordulatot jelent.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.