Automatikus számlaadat-szolgáltatás: a leggyakoribb problémák

2021. 05. 05., 14:30

Január 1-je óta az adóhatóság az adóalanyok teljes körű számlázási folyamatairól tudomást szerez, így az azokkal kapcsolatos hibákról és hiányosságról is – hívja fel a figyelmet a K-X Consulting.

2021-től az adóalanyoknak immár minden, számlázó programmal előállított számla adattartalmát azonnal és automatikusan el kell küldeniük az NAV-nak. Ez az előírás vonatkozik többek között a fordított adós, közösségi termékek értékesítéséről vagy szolgáltatás nyújtásáról szóló, harmadik országos export és tárgyi adómentes (számlakibocsátási kötelezettség alá eső) bizonylatok (továbbá ezek sztornója és helyesbítése) is.

Mindennek eredményeképpen az adóhatóság az adóalany teljes körű számlázási folyamatáról tudomást szerez, így az azokkal kapcsolatos hibákról és hiányosságról is. A felszámított adót nem tartalmazó (pl. közösségi) számlák ezidáig talán kevésbé voltak fókuszban, az adatszolgáltatás szempontjából azonban azonos súllyal esnek latba egy esetleges adóhatósági ellenőrzésnél. Ha egy cégvezető nincs meggyőződve arról, hogy a vállalkozása által kibocsátott számlák jól paraméterezettek és megfelelnek a jogszabályokban előírt formai követelményeknek, akkor érdemes a folyamatokat szakértővel ellenőriztetnie – javasolja Nyári Zsolt, a K-X Consulting ügyvezetője.

A K-X Consulting tapasztalatai szerint a tipikus problémák a következők: 

  • teljesítési időpontok helytelen beállítása – ide értve a sztornó és a korrekciós számlákat is;
  • hibásan kiállított helyesbítő számlák; 
  • az időszaki elszámolású ügyleteket a számlázó rendszer nem tudja megfelelően kezelni;
  • a teljesítést követően több mint 8 napon túl történik a számlakibocsátás (késés);
  • devizás számláknál nem megfelelő árfolyammal szerepel az adóalap összege;
  • a számla nem a megfelelő időponttal kerül be az adóbevallásba és a közösségi összesítő jelentésbe (adategyeztetéskor eltéréseket okoz);
  • a számlák sorszámozása nem folyamatos;
  • formai problémák: adómentesség/hatályon kívüliség nem megfelelő jelölése.

Ezek a hibák a NAV számára elérhető adatokból – szinte kivétel nélkül – teljes mértékben láthatóak, hibaüzenetek sorát generálhatják. A hiba következménye pedig pusztán formai okoknál fogva is akár 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírság.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS