Január 1-je óta az adóhatóság az adóalanyok teljes körű számlázási folyamatairól tudomást szerez, így az azokkal kapcsolatos hibákról és hiányosságról is – hívja fel a figyelmet a K-X Consulting.
2021-től az adóalanyoknak immár minden, számlázó programmal előállított számla adattartalmát azonnal és automatikusan el kell küldeniük az NAV-nak. Ez az előírás vonatkozik többek között a fordított adós, közösségi termékek értékesítéséről vagy szolgáltatás nyújtásáról szóló, harmadik országos export és tárgyi adómentes (számlakibocsátási kötelezettség alá eső) bizonylatok (továbbá ezek sztornója és helyesbítése) is.
Mindennek eredményeképpen az adóhatóság az adóalany teljes körű számlázási folyamatáról tudomást szerez, így az azokkal kapcsolatos hibákról és hiányosságról is. A felszámított adót nem tartalmazó (pl. közösségi) számlák ezidáig talán kevésbé voltak fókuszban, az adatszolgáltatás szempontjából azonban azonos súllyal esnek latba egy esetleges adóhatósági ellenőrzésnél. Ha egy cégvezető nincs meggyőződve arról, hogy a vállalkozása által kibocsátott számlák jól paraméterezettek és megfelelnek a jogszabályokban előírt formai követelményeknek, akkor érdemes a folyamatokat szakértővel ellenőriztetnie – javasolja Nyári Zsolt, a K-X Consulting ügyvezetője.
A K-X Consulting tapasztalatai szerint a tipikus problémák a következők:
Ezek a hibák a NAV számára elérhető adatokból – szinte kivétel nélkül – teljes mértékben láthatóak, hibaüzenetek sorát generálhatják. A hiba következménye pedig pusztán formai okoknál fogva is akár 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírság.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.