A koronavírus-járványtól függetlenül is számos kedvezménnyel, adócsökkentési lehetőséggel élhetnek a kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenységet (is) folytató vállalkozások, amelyet adóbevallásukban tudnak érvényesíteni – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.
Kutatás-fejlesztési kedvezmények alapkutatásra, alkalmazott kutatásra és kísérleti fejlesztésre
A koronavírus-járványtól függetlenül továbbra is számos kedvezménnyel, adócsökkentési lehetőséggel élhetnek a kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenységet folytató vállalkozások – írja bejegyzésében dr. Clamba Viktória, az RSM Hungary Adóüzletágának menedzsre. A társasági adótörvény értelmében a meghatározott feltételek fennállása esetén az adózás előtti eredményt csökkentő tételként figyelembe vehető a saját tevékenységi körben végzett:
A K+F közvetlen költségével a felmerülés adóévében csökkenthető az adózás előtti eredmény. Ha kísérleti fejlesztés aktivált értékeként állományba vett tételről van szó, akkor az elszámolt értékcsökkenés összegéig az értékcsökkenés elszámolásának adóévében módosítható az adózás előtti eredmény.
Saját tevékenységi körben végzett K+F tevékenységnek minősül:
A K+F-hez kapcsolódó kedvezmények
Felsőoktatási intézménnyel, kutatóintézettel, kutatóhellyel közösen végzett K+F tevékenység esetében a közvetlen költség háromszorosát, de legfeljebb 50 millió forintot elérő adókedvezménnyel csökkenthető az adózás előtti eredmény, amely jelentős adómegtakarításnak mondható.
A társasági adóról szóló törvény lehetőséget biztosít a csökkentő tétel kapcsolt vállalkozással történő megosztására is. Ezáltal nemcsak a K+F tevékenységet folytató adózó, de bizonyos esetekben a kapcsolt vállalkozása is csökkentheti adózás előtti eredményét.
Fontos megemlíteni, hogy a társasági adó mellett a helyi iparűzési adóban is csökkenthető az adóalap a K+F közvetlen költségeire tekintettel. A két csökkentő tétel alkalmazása nem zárja ki egymást, így akár párhuzamosan mindkét adónemben is jelentős adócsökkentést lehet elérni.
Az adóbevallás benyújtásáig még néhány hét rendelkezésre áll, így amennyiben egy társaság K+F tevékenységet (is) folytat, még nem késő megfontolni az előbbiekben említett csökkentő tételek alkalmazását.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.