Az Európai Kutatási Térség (EKT) jövőbeli irányításáról egyeztettek a Versenyképességi Tanács kutatási szekcióülésén 2021. november 26-én, Brüsszelben. Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára felszólalásában kiemelte: a különböző szakpolitikák uniós és nemzeti szintű összehangolása alapvető fontosságú feladat az összetett társadalmi kihívások sikeres kezelésében.
A Versenyképességi Tanács tavaly decemberben fogadta el az új Európai Kutatási Térségről (EKT) szóló következtetéseit, egyben felhívta az Európai Bizottságot és a tagállamokat, hogy 2021-ben dolgozzák ki az új EKT többszintű irányítási rendszerét. Az egyeztetésen megfogalmazott célok szerint az EKT irányítási keretét felül kell vizsgálni annak érdekében, hogy a kutatás-fejlesztés társadalmi és a gazdasági szinten is jobban hasznosuljon az Unió számára. A javaslat hangsúlyozta a nemzetközi együttműködések fontosságát, mivel azok erősítik a kutatás kiválóságát, fokozzák az innovációs teljesítményt, és növelik az európai versenyképességet.
Bódis József kifejtette: „Az elmúlt év bebizonyította, hogy a kutatási infrastruktúrák nemcsak a tudományos eredmények eléréséhez járulnak hozzá, hanem a társadalmi kihívások megoldásához is. A használatuk támogatása érdekében bevezetett magyar finanszírozási rendszer lehetővé teszi a nemzeti kutatási infrastruktúrák beágyazódását a nemzetközi színtérbe, ösztönzi a tudásáramlást, a külföldi kutatók, doktori és mesterszakos hallgatók fogadását. Magyarország számára kiemelten fontos a kutatók hazánkba vonzása, és a külföldön élő magyar kutatók visszatérésének ösztönzése. A nemzetközi tudományos közösség legjobbjainak magyarországi kutatóközpontban végzett kutatási tevékenységének támogatását célozza az Élvonal program.” (ITM)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.