2022 augusztusában az ipari termelés volumene 14,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 9,3 százalékkal bővült – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A nyers és a munkanaphatástól megtisztított adatok közötti jelentős eltérést az okozza, hogy 2022 augusztusában kettővel több munkanap volt, mint az előző év azonos hónapjában. A feldolgozóipari alágak többségében nőtt a termelés volumene, a legnagyobb mértékben a járműgyártásban. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2022. júliusinál 0,1 százalékkal nagyobb volt.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 21 százalékát képviselő járműgyártás – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 58 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi, rendkívül alacsony bázist (2021 augusztusában több jelentős gyárleállás történt). A közúti gépjármű gyártása 114, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 34 százalékkal nőtt.
A feldolgozóipari termelés 11 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 26 százalékkal bővült az előző év azonos hónapjához képest. A három legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártásában 19,8, az elektronikus fogyasztási cikk gyártásában 9,7 százalékkal nőtt a kibocsátás, a számítógép, perifériás egység gyártása pedig az egy évvel korábbi több mint háromszorosára emelkedett.
A feldolgozóiparból 14 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 13,7 százalékkal emelkedett, mind a hazai, mind a külpiaci eladások növekedésének köszönhetően. A legnagyobb súlyt (22 százalék) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 1,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A többi, növekedést mutató alágazatban 7,9 és 110 százalék között bővült a termelés, a legnagyobb mértékben az igen csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósításban. Mindössze két alágazatban csökkent a kibocsátás: a malomipari termék, keményítő gyártásában 0,9, a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósításban 6,1 százalékkal.
A villamos berendezés gyártása 52 százalékkal emelkedett. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártása 92, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártása 57 százalékkal bővült.
A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 2,9, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 5,8 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
Folytatódott a visszaesés a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (14,6 százalékkal) is, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.
A legnagyobb mértékben, 30 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártása elmaradt az egy évvel korábbitól, nagyrészt a műanyagalapanyag-gyártás jelentős visszaesése miatt. A műtrágya, nitrogénvegyület gyártása a 2021. augusztusinak a tizedére zsugorodott.
Az ipari termelés csak Észak-Alföldön csökkent (0,6 százalékkal), a többi régióban 2,1 és 27 százalék közötti volumennövekedést regisztrált a KSH, a legnagyobb mértékűt Dél-Alföldön.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 25 százalékkal nagyobb volt a 2021. augusztusinál. Az új belföldi rendelések 2,5, az új exportrendelések 30 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány augusztus végén 19,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. (KSH)
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.