A holding tagbankjainak szakértői csak a tényleges pénzügyi nehézséggel küzdőknek javasolják a moratóriumban maradást.
Meghosszabbításra került a hiteltörlesztési moratórium, amely október 31-ig változatlan keretek között folytatódik, ezt követően azonban módosított feltételekkel, kizárólag rászorultsági alapon igényelhető a fizetési haladék – hívják fel a figyelmet a Magyar Bankholdinghoz tartozó tagbankok, a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank szakértői.
A törlesztési moratórium jelenlegi formájában október 31-ig folytatódik, ezután 2022. június 30-ig módosult jogosultsági feltételekkel, a vonatkozó kormányrendeletben meghatározott rászorultsági alapon lesz elérhető. Akik november 1. után is élni kívánnak a fizetési haladék lehetőségével, a szabályozás értelmében 2021. október 1. és október 31. között külön nyilatkozatot kell tenniük.
A kormányrendelet szerint a 2021. november 1-től folytatódó hitelmoratóriumban módosított feltételrendszer mellett lehet részt venni.
A lakossági ügyfelek esetében a nyugdíjasok, a gyermeket nevelők, a munkanélküliek, a közfoglalkoztatottak, valamint azok, akiknek a háztartásában a jövedelem tartósan csökkent, továbbra is jogosultak a moratóriumra.
A szabályozás értelmében azon vállalkozások is élhetnek a fizetési haladék lehetőségével, amelyek tevékenységéből származó nettó árbevétele a kérelem benyújtását megelőző 18 hónapban legalább 25%-kal csökkent, illetve 2020. március 18-a és a kérelem benyújtásának napja közötti időszakban nem kötöttek kedvezményes gazdaságélénkítő hitel, illetve kölcsön felvételére vonatkozó új szerződést.
A meghosszabbítást kizárólag 2021. október 1-31. közötti időszakban lehet kérvényezni; azok az ügyfelek, akik 2021. október 31-ig nem tesznek nyilatkozatot, automatikusan kiléptetésre kerülnek a moratóriumból.
A bankok a moratóriumban töltött idő alatt is felszámolják a szerződésben rögzített ügyleti kamatokat és díjakat. A felhalmozott tartozás kiegyenlítése a fizetési haladék lejárta után, a hátralévő törlesztőrészlettel együtt válik esedékessé, ezáltal a teljes visszafizetendő tartozás is megnő. A kilépés után az eredeti szerződésben foglalt törlesztőrészlet a moratórium igénybevételére tekintettel nem növekedhet meg, ezáltal a futamidő jóval hosszabb lehet annál, mint amennyi időt adott ügyfél a moratóriumban töltött. A kamattámogatott lakáshitel esetében fontos figyelembe venni azt is, hogy a meghosszabbított futamidő vége előtt lejárhat az állami kamattámogatás, amelyre tekintettel a törlesztőrészlet is növekedhet.
„Tanácsos minél hamarabb újrakezdeni a hiteltörlesztést, ugyanis a moratóriumban maradás hosszú távon számos negatív következménnyel jár. A fizetési haladék további kérvényezését csak azoknak az ügyfeleinknek ajánljuk, akik komolyabb pénzügyi nehézségekkel küzdenek, mivel a moratórium utáni időszakban ki kell fizetni a felhalmozott tartozást, ami következtében nőni fog a visszafizetendő összeg, illetve bizonyos esetekben a havi törlesztőrészlet is” – hívja fel a figyelmet Ginzer Ildikó, a Magyar Bankholding standard kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese.
A moratóriumban maradás következményeiről részletes tájékoztatást a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank honlapjain, a tagbanki fiókokban és a telefonos ügyfélszolgálatokon keresztül kaphatnak az ügyfelek.
Maga a bor nem nosztalgiázik, hiszen semmi köze az idehaza anno vagy akár most literes kiszerelésben kapható asztali borokhoz.
Fontos, hogy az atomenergia semmilyen módon ne váljon áldozatává az ukrajnai háború miatt kialakult politikai válságnak és vitáknak, e nélkül ugyanis lehetetlen lenne az energiaellátási krízis megoldása – szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban.