Borbély Gergő és spanyol párja, Mariona Alabau Peyra egyre mélyebbre merülnek a tengeri érlelés tudományában, a Földközi-tenger mélyéről kiemelt borok már itthon is kóstolhatók.
Egyelőre minden tengerbe merített vörösboruk Prioratból származik, amely talán a legizgalmasabb spanyol borvidék drámai sziklákkal, szinte zéró csapadékkal és egy csapat elszánt csúcsborásszal (kicsit, mint a mi Somlónk, csak vörösben) – írja a Gusto.
Spanyolországban sok DOC és csak két DOCG minősítésű borvidék van, ebből az egyik Rioja, a másik Priorat. Borbély Gergőék egy itteni borászattól szerzik be a borokat és érlelik tovább a mélybe merített ketrecekben.
A szárazföldi, 2018-as, 100 százalék garnacha bor szépen hozta a fajtajelleget, virgonc, üde, meggyes, selymes kis bor volt. Ezután megkóstolhattuk ugyanannak a bornak a 6 hónapig víz alatt érlelt verzióját, a Sea Start. Megdöbbentő volt a különbség. Lekerekedett, megállapodott, selymes, szép érleltséget mutató bor volt, de a zamatos piros bogyós gyümölcsök ugyanúgy jelen voltak.
A földi érlelésű bor határozott tanninjai a tenger alatt simára csiszolódtak, a LegaSea névre keresztelt bor textúrája selymesebb lett.
Na de mi értelme leereszteni a palackokat a tenger mélyére?
Az érvek közt ott az állandó hőmérséklet (Spanyolországban ez nem mindenhol megy hűtés nélkül, a legtöbb pincében gépek segítenek az állandó alacsony hőmérséklet elérésében).
Aztán ott van a jótékony csend és a sötétség – a víz mélyén nem kell félni a napsugarak ártó hatásától.
A legfontosabb mégis valami egészen más, amelyben nagy szerepe van az apró, korallszerű élőlényeknek, amelyek néhány hét után szorgosan bevonják a palackokat. Szilárdan megtapadnak rajtuk, és innentől kezdve az állandóan mozgó víznek van min fogást találnia, és megkezdődik a palackok lágy, szüntelen mozgatása. A ritmikus mozgás végzi el azt, amit a földön az idő is elvégez, csak lassabban.
A földi és a vízi érlelés közt azonban nemcsak az idő az egyetlen különbség: egyes borszakértők szerint 6 hónap tengeri érlelés során a borok elérik a 3-4 éves fejlettségi szintet – a gyümölcsösség és frissesség megőrzése mellett.
A szárazföldi érlelés következtében a borok ezekből sokkal többet veszítenek, pontosan azért, mert lassúbb a folyamat.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.