Stratégiai Technológiák Európai Platformja: fontos lépést tett az Európai Tanács

2024. 01. 12., 13:10

Az uniós tagállamok állandó képviselői megállapodtak a Stratégiai Technológiák Európai Platformjáról (STEP) szóló javaslatra vonatkozó részleges tanácsi tárgyalási megbízásról.

A platform támogatni fogja a kritikus technológiákba történő beruházásokat az EU-ban a digitális technológiák és a deep tech, a tiszta technológiák és a biotechnológia terén. Csökkenteni fogja az EU stratégiai függőségeit, és növelni fogja annak hosszú távú versenyképességét – olvasható a Tanács közleményében.

A Tanács tárgyalási megbízása részleges, mivel a STEP-hez nyújtott további pénzügyi támogatásra vonatkozó álláspontja a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret félidős felülvizsgálatáról szóló horizontális tárgyalások végeredményétől függ majd.

A tanácsi megbízás fő elemei

A rendelkezésre álló források felhasználásának megkönnyítése és a kritikus technológiákba történő beruházások finanszírozási eszközei közötti szinergiák megteremtése érdekében a Tanács támogatja azon erőforrások azonosítását, amelyek meglévő uniós programok és alapok – többek között az InvestEU, a Horizont Európa, az Európai Védelmi Alap, az Innovációs Alap, a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz és a kohéziós politikai alapok – keretében támogatnák a STEP célkitűzéseit.

A Tanács egyetért továbbá a Bizottság azon javaslatával, hogy a 2021–2027-es programozási időszakra vonatkozó kohéziós politikai alapok forrásai esetében 100 százalékos társfinanszírozási arányt és 30 százalékos előfinanszírozást alkalmazzanak a STEP prioritásaira, valamint egyetért a nagyvállalatok beruházásainak lehetővé tételére irányuló javaslattal.

A Tanács arról is megállapodott, hogy az utolsó számviteli évben visszamenőleges hatállyal 100 százalékos társfinanszírozási arányt alkalmaz a 2014–2020-as időszak kohéziós programjaira, ugyanakkor 12 hónappal meghosszabbítja a kifizetési kérelmek benyújtásának határidejét.

A Tanács a megbízásába belefoglalt néhány más olyan rendelkezést is, amelyek célja a tagállamokra háruló adminisztratív terhek csökkentése és annak megkönnyítése, hogy a forrásokat a STEP célkitűzéseire programozzák át.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS