Magyarország az EU adóparadicsomai között?

2019. 03. 27., 16:15

Az Európai Parlament kedden részletes tervet fogadott el az igazságosabb és hatékonyabb adózás érdekében és a pénzügyi bűncselekmények felszámolására; a képviselők európai pénzügyi rendőrség és pénzügyi információs egység felállítását kérik.

A pénzügyi bűncselekményekkel, adókijátszással és adókikerüléssel foglalkozó különbizottság egy éves munkája eredményeképpen összeállított, 70 oldalas jelentést 505 szavazattal, 63 ellenszavazat és 87 tartózkodás mellett fogadták el. Az ajánlások a pénzügyi bűncselekményekkel, adókikerüléssel és adókijátszással foglalkozó rendszer – elsősorban a számtalan érintett szervezet közötti együttműködés javításával történő – átalakításától kezdve új testületek létrehozásáig terjednek.

A vizsgálat megállapításai és javaslatai között az alábbiak szerepelnek:

  • az Európai Bizottságnak azonnal hozzá kellene kezdenie egy európai pénzügyi rendőrség és pénzügyi információs egység létrehozásához;
  • fel kellene állítani egy európai pénzmosás elleni szervezetet;
  • az ENSZ-en belül létre kellene hozni egy globális adózással foglalkozó testületet;
  • hét uniós ország (Belgium, Ciprus, Magyarország, Írország, Luxemburg, Málta és Hollandia) működik adóparadicsomszerűen és teszi lehetővé az agresszív adótervezést;
  • fel kellene számolni az aranyvízum- és aranyútlevél-rendszereket; a jelentés az előzetes ellenőrzés gyengesége miatt különösen a ciprusi és a máltai rendszert emeli ki;
  • bírjálja, hogy Dánia, Finnország, Írország és Svédország elutasítja a digitális szolgáltatások megadóztatását;
  • sajnálatát fejezi ki, hogy több európai bank részese volt az orosz „Trojka pénzmosoda” csalásnak, többek között a Danske Bank, a Swedbank AB, a Nordea Bank Abp, az ING Groep NV, a Credit Agricole SA, a Deutsche Bank AG, a KBC Group NV, a Raiffeisen Bank International AG, az ABN Amro Group NV, a Cooperatieve Rabobank U.A., és a Turkiye Garanti Bankasi A.S holland egysége;
  • bírjálja, hogy agresszív adótervezése révén Hollandia 11,2 milliárd euró adóbevételtől fosztja meg a többi uniós tagállamot;
  • a cum-ex adócsalási botrány egyértelműen megmutatja, hogy a kétoldalú megközelítés helyett a multilaterális adószerződések jelentik a kiutat; és
  • sokkal jobban kellene védeni a közérdekű bejelentőket és az újságírókat, és fel kellene állítani egy uniós alapot az oknyomozó újságírás támogatására.

Így látják a jelentéstevők

„A tagállamok nem tesznek eleget, az uniós intézmények között pedig egyértelműen a tagállami szakminiszterekből álló Tanács a gyenge láncszem. Politikai akarat nélkül nincs fejlődés. Az európaiak jobbat érdemelnek” – mondta a különbizottság elnöke, Petr Ježek (ALDE, Csehország).

„Gazdaságaink egyre szervesebb összekapcsolódásával és digitalizálódásával egy rendszerben kell foglalkoznunk, mert ezek hatással vannak az adózásra. Azonban az adózás számos vetületének az államok fennhatósága alatt kell maradnia, és az adójukat rendesen befizetőket nem szabad túlzott adminisztrációval terhelni” – mondta Luděk Niedermayer (EPP, Csehország) társ-jelentéstevő.

„A jelentés az adókikerülés és adókijátszás területén az Európai Parlament által végzett eddigi legalaposabb munka. Vállalati minimumadókulcsra, az adóverseny befejezésére, és a bűnözésből származó pénzek behozatalának megnehezítésére van szükség az unióban” – mondta Jeppe Kofod (S&D, Dánia) társ-jelentéstevő.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS