Fenntarthatóság és jóllét: az Európai Bizottság 10 pontja

2023. 07. 07., 11:01

Az Európai Bizottság előterjesztette a 2023. évi stratégiai előrejelzési jelentést arról, hogy miként kerülhet „a fenntarthatóság és az emberek jólléte Európa nyitott stratégiai autonómiájának középpontjába”, és tíz konkrét intézkedést javasol e célkitűzés elérése érdekében.

„A 2023. évi stratégiai előrejelzési jelentés nagyon időszerű pillanatban készült el. A Bizottság cselekvésorientált elemzést terjeszt elő azokról a fő kihívásokról, amelyekkel az EU a fenntarthatósági átállás során szembesül majd. Ez az elemzés tükrözi a jelen és a jövő generációinak jóllétére való összpontosításunkat, valamint azt, hogy feltétlenül meg kell védenünk bolygónkat. Európát a fenntarthatósági átállás élvonalában akarjuk tartani, kihasználva egyedülálló szociális piacgazdaságunkat és globális kereskedelmi erőnket. Ez hozzá fog járulni Európa vezető szerepének megszilárdításához a világban, valamint azon képességünk megerősítéséhez, hogy önállóan megálljuk helyünket, miközben erős partnerségeket építünk ki másokkal: Európa nyitott stratégiai autonómiáját” – idézi Maroš Šefčovičot, az intézményközi kapcsolatokért és a tervezésért felelős alelnököt a Bizottság közleménye.

A legfontosabb társadalmi és gazdasági kihívások

A gazdasági és társadalmi fenntarthatóságot egyaránt magában foglaló fenntarthatósági átállás során az EU számos kihívással néz szembe. Például:

  • A geopolitikai viszonyok változásai világszerte formálják a közvéleményt és azt, hogy a kormányok miként lépnek fel, ami kihívást jelent a nemzetközi együttműködés számára olyan globális kérdésekben, mint az éghajlatváltozás vagy az energetikai átállás.
  • Új, az emberek és a természet jóllétére összpontosító gazdasági modellre van szükség, amely függetleníti a gazdasági növekedést az erőforrás-felhasználástól, és áttér a fenntarthatóbb termelésre és fogyasztásra. Az euróövezeti vállalkozások 75 %-a nagymértékben függ a természeti erőforrásoktól. A gazdasági, a társadalmi és a környezeti fenntarthatóság elválaszthatatlanul összekapcsolódik.
  • Növekszik az igény a fenntartható jövőhöz szükséges megfelelő készségek iránt. A megfelelő műszaki és humán készségekkel rendelkező munkavállalók rendelkezésre állása döntő fontosságú lesz az EU versenyképessége szempontjából: Jelenleg az uniós vállalkozások 85 %-a nem rendelkezik a zöld és digitális átálláshoz szükséges kompetenciákkal.
  • A fenntarthatósági átálláshoz korábban nem látott beruházásokra van szükség. Ennek elérése attól függ, hogy elegendő finanszírozást biztosítanak-e mind a köz-, mind a magánszektor részéről.

Tíz intézkedési terület

A mai jelentés tíz olyan területet határoz meg, ahol szakpolitikai válaszintézkedéseinkre van szükség annak biztosításához, hogy a fenntarthatósági átállás továbbra is az emberek és a társadalom jóllétére összpontosítson:

1. Új európai társadalmi szerződés biztosítása megújított jóléti politikákkal és a magas színvonalú szociális szolgáltatásokra való összpontosítással.

2. Az egységes piac elmélyítése a reziliens klímasemleges gazdaság előmozdítása érdekében, amelynek középpontjában a nyitott stratégiai autonómia és a gazdasági biztonság áll.

3. Az Unió szerepvállalásának megerősítése a globális színtéren a kulcsfontosságú partnerekkel való együttműködés szorosabbá fűzése érdekében.

4. A termelés és a fogyasztás fenntarthatóság felé történő elmozdulásának támogatása, a szabályozás célzottabbá tétele és a kiegyensúlyozott életmód előmozdítása révén.

5. A „beruházások Európája” felé való elmozdulás állami fellépés révén, az átálláshoz szükséges tőkeáramlás katalizálása érdekében.

6. Az állami költségvetések fenntarthatóvá tétele hatékony adózási keret és közkiadások révén.

7. A szakpolitikai és gazdasági mutatók átalakítása a fenntartható és inkluzív jóllét figyelembe vétele céljából, többek között a GDP különböző tényezőkhöz való igazítása révén.

8. Annak biztosítása, hogy minden európai polgár hozzá tudjon járulni az átálláshoz, a munkaerő-piaci részvétel növelésével és a jövőbeli készségekre való összpontosítással.

9. A demokrácia megerősítése a generációk közötti méltányossággal a politikai döntéshozatal középpontjában,az átállások támogatásának megerősítése érdekében.

10. A polgári védelem kiegészítése a „polgári megelőzéssel”,a felkészültségre és reagálásra vonatkozó uniós eszköztár megerősítése révén.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.