Felsőoktatás: „európai dimenziót” építene az Európai Bizottság

2022. 01. 19., 12:08

„2024 közepére az uniós költségvetés akár 60 európai egyetemi szövetséget is támogatni fog, amelyek Európa-szerte több mint 500 egyetemet foglalnak magukban.”

Új javaslatokat fogadott el az Európai Bizottság, amelyek célja – Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős bizottsági alelnök szerint – az, hogy „a felsőoktatás terén folytatott transznacionális együttműködés új szintre emelése, közös értékek, nagyobb mobilitás, szélesebb hatókör és szinergiák megvalósítása, hogy a felsőoktatásban valóban európai dimenziót építsünk ki”.

Marija Gabriel, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős biztos így nyilatkozott: „A javaslatok az egész felsőoktatási ágazat, mindenekelőtt diákjaink javát szolgálják. Modern transznacionális kampuszokra van szükségük, amelyek könnyen hozzáférnek a külföldi mobilitáshoz, hogy valóban európai tanulmányi útvonalat és tapasztalatot tegyenek lehetővé. Készen állunk arra, hogy egyesítsük erőinket a tagállamokkal és az európai felsőoktatási intézményekkel. Együtt a társadalom szolgálatába állíthatjuk az oktatást, a kutatást és az innovációt. Az európai egyetemek szövetségei előkészítik az ehhez vezető utat; 2024 közepére az uniós költségvetés akár 60 európai egyetemi szövetséget is támogatni fog, amelyek Európa-szerte több mint 500 egyetemet foglalnak magukban.”

Az egyetemekre vonatkozó európai stratégia

Európában közel 5000 felsőoktatási intézmény, 17,5 millió felsőoktatási hallgató, 1,35 millió főiskolai vagy egyetemi oktató és 1,17 millió kutató található. E stratégia célja, hogy támogassa és lehetővé tegye valamennyi európai egyetem számára, hogy alkalmazkodjanak a változó körülményekhez, boldoguljanak, és hozzájáruljanak Európa rezilienciájához és helyreállításához. Számos fontos intézkedést javasol annak érdekében, hogy támogassa az európai egyetemeket a következő négy célkitűzés elérésében:

– a felsőoktatás és a kutatás európai dimenziójának megerősítése;

– az egyetemeknek az európai életmód hajtóerejeként való megszilárdítása a tudományos és kutatói karrierre, az időtálló készségek minőségére és relevanciájára, a sokszínűségre, a befogadásra, a demokratikus gyakorlatokra, az alapvető jogokra és a tudományos értékekre összpontosító tevékenységek támogatásával;

– az egyetemek mint a zöld és digitális kettős átállás kulcsszereplői szerepének erősítése;

– az egyetemek megerősítése az EU globális szerepének és vezető szerepének motorjaként.

Hidak építése a hatékony európai felsőoktatási együttműködéshez

A tanácsi ajánlásra irányuló bizottsági javaslat célja, hogy lehetővé tegye az európai felsőoktatási intézmények szorosabb és mélyebb együttműködését, hogy megkönnyítse a közös transznacionális oktatási programok és tevékenységek végrehajtását, egyesítse a kapacitásokat és az erőforrásokat, vagy közös okleveleket adjon ki. Ez egy felkérés a tagállamok felé arra, hogy nemzeti szinten hozzanak intézkedéseket és teremtsenek megfelelő feltételeket az ilyen szorosabb és fenntartható transznacionális együttműködés, a közös oktatási és kutatási tevékenységek, valamint az európai felsőoktatási térség (Bologna) eszközeinek hatékonyabb végrehajtása érdekében. Megkönnyíti a tudás áramlását, és szorosabb kapcsolatot épít ki az oktatás, a kutatás és az innovatív ipari közösségek között. A cél különösen annak támogatása, hogy mindenki számára magas színvonalú, egész életen át tartó tanulási lehetőségek álljanak rendelkezésre, különös tekintettel azokra a készségekre és kompetenciákra, amelyekre a napjaink gazdasági és társadalmi igényeinek való megfeleléshez leginkább szükség van.

Négy kiemelt kezdeményezés

A felsőoktatás és a kutatás európai dimenzióját 2024 közepéig négy kiemelt kezdeményezés fogja erősíteni:

1. 2024 közepéig 60-ra emelni az „Európai Egyetemek” kezdeményezések számát több mint 500 felsőoktatási intézmény részvételével, amelyek indikatív Erasmus+ költségvetése összesen 1,1 milliárd EUR a 2021–2027-es időszakra. A cél egy közös, hosszú távú strukturális, fenntartható és rendszerszintű együttműködés kialakítása és megosztása az oktatás, a kutatás és az innováció területén, olyan európai egyetemek közötti kampuszok létrehozása révén, ahol az Európa minden tájáról érkező diákok, oktatók és kutatók zökkenőmentes mobilitást élvezhetnek, és új ismereteket hozhatnak létre közösen, országokon és tudományágakon átívelően

2. Törekedni a felsőoktatási intézmények szövetségeinek jogi statútumára, amely lehetővé teszi számukra, hogy erőforrásaikat, kapacitásaikat és erősségeiket egyesítsék, 2022-től egy Erasmus+ kísérleti projekt keretében.

3. Közös európai diplomát létrehozni, amely elismeri a hallgatók által megszerzett felsőoktatási képesítések keretében gyűjtött transznacionális tapasztalatok értékét, és csökkenti a közös programok megvalósításához szükséges bürokráciát.

4. Erősíteni kell az európai diákigazolványra vonatkozó kezdeményezést azáltal, hogy 2022-ben valamennyi mobil hallgató, 2024 közepére pedig az európai egyetemek valamennyi diákja számára elérhetővé teszik az egyedi európai diákazonosítót, hogy minden szinten megkönnyítsék a mobilitást.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-04 22:40:00
A hivatal kilencedikként csatlakozik a blokklánc hálózathoz az EUIPO, Portugália, Észtország, Málta, Lengyelország, Olaszország, Lettország és Görögország után, így a publikus hazai adatok is ezen a rendszeren keresztül lesznek elérhetők az Európai Unió védjegy- és designoltalmi adatbázisában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS