Az Európai Parlament kezdeményezése, az Európai Szolidaritási Testület azoknak a 17-30 év közötti fiataloknak szól, akik szeretnék egy kicsit jobbá tenni a társadalmat.
Az Európai Parlament oktatási szakbizottsága szavazott az Európai Szolidaritási Testület 2021-2027-es időszakra vonatkozó új prioritásairól. Ennek alapján új lehetőségek is lesznek a projekten belül, többek között EU-n kívüli humanitárius segítségnyújtó programok.
Emellett a program nagyobb hozzáférést biztosít azoknak a fiataloknak, akiknek plusz támogatásra van szükségük, például mert fogyatékossággal élnek, valamilyen egészségügyi problémájuk van, távoli régióból származnak, vagy menekült háttérrel rendelkeznek. Nekik lehetőségük lesz részmunkaidőben csatlakozni a programokhoz. Továbbá lehetőségük lesz olyan projektekhez is csatlakozni, amelyeknek határokon átívelő része is van és más országból érkező résztvevőket is befogadnak.
A képviselők 2018 szeptemberében szavaztak az Európai Szolidaritási Testület jogi kereteinek lefektetéséről. Az Európai Szolidaritási Testület célja azóta is az, hogy a fiataloknak lehetőséget teremtsen arra, hogy saját hazájukban vagy más országokban a közösség érdekeit szolgáló önkéntes vagy szakmai projektmunkákban vegyenek részt. Ezzel lehetőséget adva a résztvevő fiataloknak arra, hogy értékes kompetenciákat sajátítsanak el személyes, szociális és szakmai fejlődésük érdekében, tanulhassanak, tréningeken vehessenek részt, miközben segítenek más embereknek.
A projektek számos területet lefednek, például az oktatást, egészségügyet, környezetvédelmet, a gyerekekkel és idős emberekkel, vagy a menekültekkel való foglalkozást, azzal a céllal, hogy a fiatalok jótékonysági munkát végezhessenek.
A kezdeményezés keretein belül végzett tevékenységek nem befolyásolhatják a meglévő állásokat vagy gyakornokságokat. Hozzájárulhatnak viszont a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának megerősítéséhez, de nem helyettesíthetik azt.
Az Európai Szolidaritási Testület programjaira azok regisztrálhatnak, akik elmúltak 17 évesek, de a munkát vagy önkéntességet csak akkor lehet elkezdeni, ha már betöltötték a 18. életévüket – olvasható az Európai Parlament közleményében.
Ez az olasz pezsgő képes versenyezni a champagne-nyal.
Az Európai Bizottság jóváhagyta a projekt kivitelezési és finanszírozási szerződését.