Két tengerparti város, Galway és Rijeka lesznek Európa kulturális fővárosai 2020-ban.
Az 1985-ben elindított Európa kulturális fővárosa kezdeményezés célja, hogy bemutassa az európai kultúra gazdagságát és sokszínűségét, miközben növeli a városok nemzetközi ismertségét. Ez a kinevezés nemcsak a kultúrára van hosszú távú hatással, de társadalmi és gazdasági szempontból is jelentőséggel bír.
„Élettel teli és dinamikus város Európa peremén”
Galway, Írország nyugati Connacht tartományának legnagyobb városa a harmadik ír város, amely elnyerte az Európa kulturális fővárosa címet. Február elejétől, az ősi kelta naptárhoz való kapcsolódás jegyében a Galway 2020 program a négy kelta fesztivál: Imbolc, Bealtaine, Lughnasa és Samhain köré épül fel.
Egy olyan városban, ahol minden negyedik lakos Írországon kívül született, a migráció a táj és a nyelv mellett a Galway 2020 program három fő témájának egyike. A parlament alelnöke, Mairead McGuinness szerint, akinek a választókerületéhez Galway is tartozik, a város magát a kultúrát testesíti meg: „Galway az ír nyelv hazájaként gazdag hagyományokkal rendelkezik az irodalomban, a művészetekben és a zenében, ugyanakkor az orvostechnikai eszközök és a technológia központjaként teljes egészében modern és globális is. Örülök, hogy ez az élettel teli és dinamikus város Európa peremén lehetőséget kap arra, hogy megmutassa magát az egész kontinensnek.”
„A tolerancia és multikulturalizmus ragyogó példája”
Galway a 2020. évi jelölésen a horvátországi Rijekával (Fiume) osztozik, amely az Adriai-tenger partján fekszik, és bohém hangulatáról és számos fesztiváljáról híres. Az ország legnagyobb kikötőjének otthont adó Rijeka az első horvát város, amely az Európa kulturális fővárosa címet viseli.
A „Sokféleség kikötője” jelmondat nevében a Rijeka 2020 program három fő témára összpontosít: víz, munka és migráció. A Renew horvát Europe képviselője, Valter Flego gratulált a városnak, ahol gépészmérnöki tanulmányokat folytatott, a kulturális fővárosi évének elnyeréséhez: „Rijeka ragyogó példát mutathat a tolerancia és a multikulturalizmus terén minden európai város számára. Biztos vagyok abban, hogy ezt sikerrel viszi majd véghez. Szívből gratulálok egyetemvárosomnak ehhez a rangos elismeréshez.”
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.