Európa innovációs fővárosa 2023-ban: Lisszabon

2023. 11. 28., 15:40

„Ezek a városok a legkiemelkedőbb példái annak, hogy a városok a lakosságuk javát szem előtt tartva miként állíthatják szolgálatukba az innovációt a városi terek átalakítására, valamint a demográfiai és gazdasági kihívások kezelésére.”

Az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta az Európa Innovációs Fővárosa díj (i-Főváros) nyerteseit. A fődíjakat Lisszabon és Linköping városa kapja.

A Bizottság egyúttal bejelentette a két kategória második és harmadik helyezését elnyerő városokat.

Európa Innovációs Fővárosa kategória:

  • a kategória nyertese: Lisszabon (Portugália)
  • második helyezett: Varsó (Lengyelország)
  • harmadik helyezett: Lviv (Ukrajna)

Feltörekvő innovatív európai város kategória:

  • a kategória nyertese: Linköping (Svédország)
  • második helyezett: Padova (Olaszország)
  • harmadik helyezett: Cork (Írország)

Iliana Ivanova, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős uniós biztos Marseille-ben, az Európa Innovációs Fővárosa díj 2022. évi nyertes városában szervezett ünnepségen adta át a díjakat. A díjátadó ünnepségen többek között részt vettek a győztes városok polgármesterei, az Európai Parlament képviselői, Haarlem (a feltörekvő innovatív európai város kategória 2022-es nyertese) polgármestere, valamint Franciaország és több afrikai ország innovációban érdekelt szereplői.

„Gratulálok Lisszabonnak és Linköpingnek! E városok a legkiemelkedőbb példái annak, hogy a városok a lakosságuk javát szem előtt tartva miként állíthatják szolgálatukba az innovációt a városi terek átalakítására, valamint a demográfiai és gazdasági kihívások kezelésére. Egyúttal hadd gratuláljak a döntősöknek is. E városok az innováció eszközeivel teremtenek jobb jövőt a lakosaiknak” – mondta Iliana Ivanova.

A marseille-i innovációs hét megnyitójának egyik eseményeként a rendezvényt a „Közös jövőnk” elnevezésű konferencia kísérte. Emellett sor került a helyi kezdeményezésű, az i-Főváros díj által inspirált, helyi innovátorokat támogató „Prix des possibles” díjátadó ünnepségére is. A részt vevő rangos szakértőknek és politikai döntéshozóknak lehetőségük nyílt arra, hogy megvitassák a jövő energiatermelését, a vízkészletek védelmét, az innovátorok támogatását és a fenntartható mediterrán város kialakításának mikéntjét.

Az innovációs hét további programjai a feltörekvő völgyeket állítják fókuszba. Az Emmanuel Macron francia elnök védnöksége alatt zajló eseménysorozat az uniós és afrikai start-upok és innovációs ökoszisztémák legnagyobb csúcstalálkozója – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

Európa Innovációs fővárosa(i)

Horizont Európa kutatási és innovációs program keretében az Európai Innovációs Tanács (EIC) támogatásával immár kilencedik alkalommal ítélik oda a rangos Európa Innovációs Fővárosa (i-Főváros) díjat.

A díjak révén az EU az inkluzív innovációs ökoszisztémákkal rendelkező városokat ismeri el. A díjat olyan városok kapják, amelyek összekapcsolják a polgárokat a tudományos körökkel, a vállalkozásokkal és a közszférával annak érdekében, hogy az eredményeket a társadalom fokozott jólléte érdekében a gyakorlatba is sikeresen átültessék, miközben fellendítik az áttörést jelentő innovációt.

A díjat első alkalommal 2014-ben ítélték oda. Az Európa Innovációs Fővárosa elismerés korábbi nyertesei: Barcelona (2014), Amszterdam (2016), Párizs (2017), Athén (2018), Nantes (2019), Leuven (2020), Dortmund (2021) és Marseille (2022). A feltörekvő innovatív európai város kategória korábbi nyertesei: Vantaa (2021) és Haarlem (2022).

Az i-Főváros az EU kutatási és innovációs keretprogramja, a Horizont Európa keretében az Európai Innovációs Tanács által odaítélt öt díj egyike. Az Európai Innovációs Tanács és Kkv-ügyi Végrehajtó Ügynöksége gondozásában álló díjra az összes uniós tagállam és a Horizont Európa programhoz társult országok városai pályázhatnak. A nyerteseket két magas szintű, független szakértőkből álló zsűri értékelése alapján választják ki.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS