ELKH

Itt találod az összes cikket a „ELKH” témában!

Mikroműanyagok jelenlétét mutatták ki a Balatonban

Mikroműanyagok jelenlétét mutatták ki a Balatonban

A BLKI kutatói más szakemberekkel együttműködve a Balatonban kimutatható mikroműanyagok jelenlétét és ökológiai hatásukat vizsgálták.
2023. 04. 03., 20:18
A Wigner FK is részt vesz az OpenSuperQPlus projektben

Az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont (Wigner FK) is részt vesz az 1000 qubites kvantumszámítógép kifejlesztése céljával 2023. március 1-jén indított, 10 ország 28 európai kutatópartnerét egyesítő OpenSuperQPlus projekt megvalósításában.

2023. 03. 10., 13:09
Nemzeti laboratórium segíti a hazai gyógyszerkutatást és -fejlesztést

Az ELKH Természettudományi Kutatóközpont (TTK) vezetésével magalakult a Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium (PharmaLab), melynek célja terápiás és diagnosztikai megoldások, valamint gazdaságos és környezetbarát hatóanyag- és gyógyszerkészítmény-gyártásra alkalmas eljárások fejlesztése onkológiai, immunológiai és idegrendszeri betegségek kezelésére.

2023. 03. 07., 18:09
A fiatal kutatók mobilitását ösztönző pályázatot hirdet az ELKH

Pályázatot hirdet az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) a kutatóhelyein foglalkoztatott fiatal kutatók nemzetközi tapasztalatszerzésének és kapcsolatépítésének elősegítésére, valamint külföldön végzett kutatómunkájuk támogatására.

2023. 03. 01., 20:49
Elindult a „Tudós Horgász” projekt

A magyar szabadidős horgászok részvételével folytatott kutatás elsődleges célja annak megértése, hogy milyen ökológiai hatások befolyásolják felszíni vizeink állapotát, például mikor, hol, és milyen tényezők együttállása esetén alakul ki az algavirágzás.

2022. 11. 22., 18:19
Új szint a magyar nyelvi mesterségesintelligencia-kutatásban

Az ELKH Nyelvtudományi Kutatóközpont kutatói két, világszínvonalon is jelentős nyelvmodellt fejlesztettek ki az ELKH infrastruktúra-fejlesztési pályázatán elnyert szuperszámítógépeken, neurális technológiát használó gépi tanulási algoritmusok segítségével.

2022. 11. 02., 12:21
A menedzserek nemzetgazdasági szerepét vizsgálják a kutatók

Az NKFIH 2022. évi Élvonal – Kutatási Kiválósági Programja keretében 280 millió forinttal támogatja az ELKH Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont ötéves projektjét, amelynek célja a menedzserek piacának elemzése.

2022. 09. 20., 13:23
„Kattanj a tudományra!”

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Bölcsészettudományi Kutatóközpont Kattanj a tudományra! címmel új tudománynépszerűsítő weboldalt és Facebook-oldalt indított a hozzá tartozó kilenc intézetben folytatott tudományos munka és a bölcsészettudományok sokszínűségének bemutatása céljából.

2022. 09. 13., 18:24
„Proof of Concept”: 13 projekt kap közel 300 millió forint támogatást

Eredményesen lezárult az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Titkársága által „Proof of Concept” (PoC) Program címmel 2022. március 30-án immár második alkalommal meghirdetett pályázat, amelynek célja az ELKH kutatóhelyek társadalmi és gazdasági hasznosítási fókuszú kutatási tevékenységeinek elősegítése.

2022. 07. 29., 13:27
Az EK is részt vesz a világ első demonstrációs fúziós erőművének tervezésében

Az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont (EK) is részt vesz Európa első demonstrációs fúziós erőműve, a DEMO koncepciójának tervezésében. A DEMO az első olyan fúziós berendezés, amellyel a kutatók az évszázad közepére demonstrálni tudják, hogyan lehet 300–500 megawatt tiszta és biztonságos fúziós villamos energiát termelni hálózati felhasználásra.

2021. 07. 30., 15:30
Bővül és fejlődik a kutatóhálózat

Több mint a duplájára, mintegy 50 milliárd forintra emelkedett a kutatóhálózat költségvetési támogatása, átlagosan 30 százalékkal növekedtek a kutatói bérek, átláthatóbbá vált a forráselosztás, amelyet az intézmények kutatási teljesítménye is befolyásol, ezzel ösztönözve a kutatás eredményességét.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS