Felülmúlta a keresletet a tavalyi aranykínálat

2020. 02. 01., 15:30

Tavaly a globális aranykínálat meghaladta a 4776 tonnát, így bőven fedezni tudta a 4355,7 tonnás keresletet – közölte a Conclude Befektetési Zrt. az Arany Világtanács (World Gold Council, WGC) adatai alapján.

Összesítésük szerint a kereslet 1 százalékkal visszaesett 2018-hoz képest, a kínálat viszont 2 százalékkal nőtt. A bányatermelés enyhén visszaesett, az újrahasznosítás ugyanakkor 11 százalékkal nőtt 2018-hoz képest, és túllépte az 1304 tonnát.

A kereslet annak ellenére csökkent, hogy a tőzsdéken kereskedett arany befektetési alapok (etf-k) állománya 2885,5 tonnával csúcsot döntött, csaknem 400 tonnával haladva meg a 2018-as értéket.

A Conclude vezérigazgatója kiemelte a monetáris politika hatását is. Juhász Gergely szerint a jegybankokat a világszintű kockázatok erősödése arra ösztönzi, hogy az aranykészleteik gyarapításával stabilizálják a pénzügyi rendszereket.

Már 10 éve többet vesznek, mint amennyit eladnak, a tavalyi 650,3 tonnás vásárlásuk a második legnagyobb gyarapodás az elmúlt fél évszázadban.

A kereslet mérséklődését azonban ez sem tudta ellensúlyozni. A közlemény kiemelte, hogy ékszerekhez 2018-hoz képest 6 százalékkal kevesebb, 2107 tonna fogyott tavaly, a technológiai célú felhasználás pedig 2 százalékos visszaeséssel 326,6 tonnára csökkent.

A Conclude vezetője mindezt azzal magyarázta, hogy az arany sokat drágult egy év alatt, okostelefonból pedig kevesebb fogyott, a gyártók ezért kevesebb nemesfémet építenek a készülékekbe.

Az arany ára 2019 végén 15 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, és januárban is nőtt. Unciánkénti ára (1 uncia 31,1035 gramm) jelenleg csaknem 1580 dollár. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 09:10:00
2024. januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt; az előbbi mediánértéke 493 700, az utóbbié 341 700 forintra rúgott – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS