Az Óbudai Egyetem és a Széchenyi Alapok 1,5 milliárd forintos egyetemi kockázati tőketársaságot hoz létre

Az Óbudai Egyetem és a Széchenyi Alapok 1,5 milliárd forintos egyetemi kockázati tőketársaságot hoz létre
2022. 09. 05., 20:18

Korai fázisú innovációk támogatására hoz létre befektetőcéget az Óbudai Egyetem és a Széchenyi Alapok Zrt. – jelentette be Prof. Dr. Kovács Levente rektor és Jobbágy Dénes elnök-vezérigazgató. A másfél milliárd forintos tőkével induló társaság a kezdő vállalkozásokat segíti ahhoz, hogy megtalálhassák a növekedésükhöz szükséges szakértelmet és finanszírozást.

Az Óbudai Egyetem és a Széchenyi Alapok együttműködése hozzásegítheti az inkubáción már átesett vagy arra nem szoruló, magyarországi székhelyű vagy az ideköltözést vállaló régiós startup- vállalkozásokat a gyors növekedéshez, alkalmassá téve őket egy következő körös befektetésre a Széchenyi Alapok vagy más piaci befektető által.

Prof. Dr. Kovács Levente elmondta, hogy a létrehozandó kockázati tőketársaság számíthat az egyetemen működő laboratóriumok és műszaki csapatok – így például a Bejczy Antal iRobottechnikai Központ és azon túlmenően az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ – által nyújtott és a startupok számára is elérhető szolgáltatásokra. Lehetőség nyílik prototípusok előállítására és tesztelésére, releváns szabványok szerinti auditra való előkészítésre és ipari partnerek bevonására, az egyetem szellemi tulajdonnal kapcsolatos kompetenciájának és kapcsolatrendszerének kiaknázására.

Emellett oktatói és hallgatói által is biztosított a hozzáértő munkaerő és tesztkörnyezet – tette hozzá a rektor megemlítve, hogy a társaság más egyetemekről származó vagy más ágazati szereplők által inkubált kezdő vállalkozásokat is kész támogatni.

Jobbágy Dénes kiemelte, hogy a Széchenyi Alapok tapasztalata, illetve az alapkezelő portfóliójában szereplő jelentősebb cégekkel való együttműködési lehetőségek tovább erősíthetik a növekedésre kész startup-vállalkozásokat.

Mint fogalmazott: az egyetemeken felhalmozott tudásvagyon és nemzetközi tudományos kapcsolatrendszer hasznosítása és az egyetemi innovációs ökoszisztéma dinamikus fejlesztése nemzetstratégiai szempontból is kiemelt jelentőségű. A mostani megállapodás és az egyetemmel közös társaság létrehozása azonban csak az első lépése a sokkal nagyobb jelentőségű távlati célok megvalósításának. A kezdeményezést mindenképpen nemzetközi szintre szeretnénk vinni. Értve ez alatt mind a megcélzott minőséget és jelentőséget, mind a kapcsolatrendszer szélességét. Természetesen nyitottak vagyunk a hazai szereplők – további egyetemek, magánpartnerek, ipari termelő, szolgáltató és kereskedelmi vállalatok, de akár önkormányzatok – bevonására is a lehető legszélesebb körű partnerség kialakítása érdekében.

Az egyetem és az alapkezelő az elmúlt egy év során számos területen dolgozott már együtt: a Széchenyi Alapok gyakornokokat fogadott az egyetem hallgatóinak köréből, munkatársat delegált az egyetem Innovációs Bizottságába, valamint az elmúlt évben előadókkal is hozzájárult az intézmény által a Hungarian Startup Program keretében végzett oktatás sikeréhez. 2022 júliusában az együttműködés kiegészült az Ukrajnában zajló háborús események kapcsán meghirdetett közös ösztöndíjprogrammal.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-07 18:07:00
A szakmai zsűri döntése alapján ezúttal az Audi, az IKEA, a Masterplast, a Richter, a Spar és a Tesco érdemelte ki az Effekt 2030 díjat, az Aldi és a Vodafone különdíjat nyert, a Körber pedig megszerezte a közönségdíjat. A nyertesek az Effekteam október 7-én megrendezett ESG konferenciájának keretében vehették át a szakmai elismeréseket.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS