A Hiventures 5 milliárdos befektetésével erősíti pozícióit az UBM Csoport

2022. 07. 14., 11:23

Történetének eddigi legnagyobb összegű befektetésével, 5 milliárd forinttal emelt tőkét zárt körben a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett UBM Holding Nyrt-ben az állami tulajdonú MFB Csoporthoz tartozó Hiventures, amely az idei évtől kezdődően már tőzsdei vállalatok beruházásaihoz is hozzájárul. A magyar takarmányipar vezető, regionális szinten is meghatározó szereplője a tranzakció révén több kapacitásbővítő beruházást hoz tető alá idehaza, valamint a román és a szlovák piacokon. A napokban lezárt ügylettel több mint 22 milliárd forintra emelkedik a Hiventures által kezelt vállalati tőkebefektetések összege.

520 ezer tonna fehérjét és olajos magot, valamint 698 ezer tonna gabonát értékesített tavaly a Budapesti Értéktőzsde standard tőzsdei kategóriájában jegyzett UBM Holding. Ezen felül pedig 760 ezer tonna keveréktakarmányt gyártott, illetve adott el – néha alapanyag formájában – a magyar és a regionális állattenyésztés szereplőinek.

A magyar takarmányipar piacvezetője a Vas megyei Szelestén 1,2 milliárd forintos beruházással növeli tápgyártó kapacitását, míg a szlovák hernádcsányi telephelyén 5,9 millió eurót fordít hasonló célokra.

„Az intézményi tőkebevonás kölcsönösen előnyös feltételei mellett példamutató gyorsasággal, mindössze 42 nap alatt sikerült eredményesen lezárni a tranzakciót, amellyel a Hiventures kisebbségi tulajdonrészt szerzett az UBM-ben” – jelentette ki Horváth Péter, az UBM Holding vezérigazgatója.

Az 5 milliárd forintos zártkörű tőkeemeléssel a további növekedés, a hazai és nemzetközi terjeszkedés finanszírozása a céljuk: „az UBM Csoport hosszú távú ambíciója, hogy ne csupán Magyarország vezető takarmánygyártója, fehérjekereskedője és meghatározó gabonakereskedője legyen, hanem – ezen pozíció megtartása és erősítése mellett – a magas szintű magyar gyártási technológiára alapozva regionálisan, a román és szlovák piacokon végrehajtott beruházásokkal a térség meghatározó szereplőjévé váljon a gyártás terén ugyanúgy, mint a kereskedelemben” – közölte Horváth Péter.

„Az UBM regionális szemlélete nagymértékben egybevág a Hiventures arra irányuló stratégiai céljaival, hogy a hazai piacon megerősödött magyar szereplőket hozzásegítsük ahhoz, hogy a környező országok léptékeivel is komoly eredményeket érjenek el” – fogalmazott Katona Bence, a Hiventures vezérigazgatója. Mindez az UBM esetében nem előzmény nélküli: a cégcsoport Ausztriában, Romániában, Szlovákiában és Szerbiában is jelen van, mi több, árbevételének közel fele is exporttevékenységből származik.

Az ötmilliárdos befektetéssel – amely az MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealapból valósult meg – a Hiventures által kezelt vállalati tőkebefektetések összege meghaladta a 22 milliárd forintot. Az alapkezelő 2019-ben elindított vállalati üzletága mostanra 26 befektetést valósított meg, ami kiemelkedőnek számít ezen a területen.

„Azzal, hogy az idei évtől kezdődően tőkebefektetéseinkkel már tőzsdei vállalatok beruházásaihoz is hozzájárulunk, az utolsó kirakósdarab is helyére került a hazai vállalatoknak nyújtott finanszírozási megoldások terén: ezzel immár ténylegesen lefedjük a vállalati életciklus teljes láncolatát” – mondta Katona Bence.

Közben a Hiventures hozamelvárása a piacon elérhető legalacsonyabb, hiszen a cég a gazdaság teljesítményének ösztönzésére helyezi a hangsúlyt a profitmaximalizálás helyett, meghagyva a nyereség és a növekedés legnagyobb részét a vállalkozásoknak.

„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a hozamelvárást az iparági minimumszinten tartsuk” – szögezte le Katona Bence, majd hozzátette: aHiventures célja az, hogy – a tulajdonosi elvárásoknak megfelelően – a következő években is ösztönző finanszírozási környezetet biztosítson a fejlődéshez, és minél több vállalatnak nyújtson érdemi támogatást növekedési céljai megvalósításához, a jelenlegi gazdasági helyzetben is. A Hiventures ezzel is hozzájárul a magyar gazdaság versenyképességének további javulásához.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 10., 10:10
A munkaviszony többféleképpen szűnhet meg. Lehet munkáltatói vagy munkavállalói felmondás, de a felek közös megegyezéssel is dönthetnek a munkakapcsolat végéről. Olyan is lehetséges, hogy felmondás közös megegyezéssel? Vagy itt már valami nem stimmel? – teszi fel (és válaszolja meg) a kérdést dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász.
2024-10-10 21:50:00
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) – az EU helyreállítási alapjának, a NextGenerationEU-nak a központi eleme – továbbra is eredményesen működik. A végrehajtása gyorsul, és folyamatos reformokat és beruházásokat ösztönöz a tagállamokban – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS