Az elmúlt tíz évben elindult egy trend, amely gyökeresen megváltoztatta a befektetők döntési mechanizmusát. Az amerikai tőzsdén minden harmadik dollárt fenntartható stratégiák szerint kezelnek és ez a tendencia hamar eléri a régiónkat is. Nyugaton már most sokkal jobban teljesítenek az ESG portfóliót felmutató vállalatok. Ez hívta életre az első V4 ESG konferenciát, ahol nemzetközi és régiós szakértők osztják meg tapasztalataikat. Az esemény házigazdája Robin Marshall, a Budapest Business Journal főszerkesztője lesz.
A fenntartható befektetések a közhiedelemmel ellentétben nem a környezeti hatásokra odafigyelő vállalatokra vonatkozik, hanem egy összetett elemzési rendszerre utal, amely során nem csak a pénzügyi eredményeket, hanem a társadalmi, környezeti és az átlátható vállalatirányítást is elemzik a szakértők.
Így tudják megállapítani, hogy mennyire jövőálló egy vállalat. Ez a mentalitás a régiónkban is egyre közkedveltebb, viszont sok tekintetben még nem sikerült átvennünk ezt a fajta gondolkodásmódot, van úgy, hogy inkább szükséges rosszként, mintsem lehetőségként élik meg a vállalatok.
A 2021. április 27-én megrendezésre kerülő angol nyelvű V4 ESG konferencián olyan nemzetközi szakértők osztják meg jógyakorlataikat és tapasztalataikat, akik már sikeresen bevezették saját ESG (environmental, social and governance) stratégiájukat vagy a témában mély szakértelemmel rendelkeznek. Az esemény különlegessége, hogy az előadásokat követően valamennyi kerekasztal beszélgetésen képviselteti magát a négy ország valamely kiemelkedő szakértője, így egymás tapasztalatait meghallgatva közösen fejlődhet a fenntartható befektetések irányába a régiónk.
A nagy nemzetközi vállalatok döntő többsége már a vállalati kultúra részéve tette az ESG irányelveket. Sok hazai tőzsdei vállalat is példaértékű, de a HBLF (Hungarian Business Leaders Forum) szervezésében létrejövő esemény döntő fontosságú lehet azok számára, akik egy-egy területen még nem tudták átültetni a gyakorlatba a fenntartható befektetési működést. Inspiráló történeteket és gyakorlati példákat fognak bemutatni az egész világban jegyzett szakértők, akik között olyan nevek találhatók, mint:
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.