Milliós négyzetméterár fölött a minigarzonok

2023. 02. 22., 14:51

Csekély, annál jelentősebb részét képezik az ingatlanpiaci forgalomnak a 10-20 négyzetméter közötti minilakások, azonban a Duna House szakértőinek tapasztalata alapján számtalan lehetőség rejlik bennünk. Különlegességük miatt sokszor a nagyobb alapterületű, használt ingatlanok árszintjénél magasabban találnak új tulajdonosra, de a vásárlásuk során kiemelten fontos odafigyelni a részletekre.

A minigarzonok különlegességük és egyediségük miatt mindig kiemelt figyelmet kaptak, azonban méretükből adódóan alacsony fenntartási költségüknek köszönhetően a rezsicsökkentés eltörlése óta felértékelődött a szerepük az ingatlanpiacon. A Duna House által 2022-ben értékesített otthonok 1 százalékát tették ki a 20 négyzetméter vagy az alatti alapterülettel rendelkező kislakások és házak, az aktuális kínálatban közel 100 ilyen ingatlan található. Az alapterületet 5 négyzetméterrel növelve azonban már dupla annyi lakásból válogathatnak az érdeklődők.

A fővárosban inkább a belvárosi területeken, valamint a befektetők által is keresett, VI., VII., VIII., XI. és XIII. kerületben kelendőek ezek a lakások, azonban nem csak társasházi kislakásokat keresnek a vevők, a csekély alapterülettel rendelkező, kertkapcsolatos kisházakra is van kereslet Budapest agglomerációjában és vidéken is.

„A pandémia alatt a külföldi turisták elmaradása miatt a befektetési motiváció csökkent az effajta ingatlanok tekintetében, de a járványidőszak végével a rövidtávú kiadás lehetősége ismét vonzóvá tette ezt az ingatlantípust a belső kerületekben. Az alacsony fenntartási költségek pedig az első lakást keresők körében tették népszerűbbé a kis alapterületű otthonokat” – mondta Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.

Minden minilakás története más, a legtöbb esetben valamilyen egyéb funkciót betöltő vagy kihasználatlanul álló kisebb, gyakorta az épületek szuterén vagy földszinti részen található helyiséget – például gondnok- vagy cselédlakásokat – alakítottak, illetve alakítanak át lakássá, de az igazán élelmes tulajdonosok akár tárolókból, garázsokból is mindennapi lakhatásra alkalmas teret tudnak varázsolni. Ingatlanpiaci befektetők jellemzően a régi, klasszikus nagypolgári vagy az átlagos méretű, könnyen alakítható 50-60 négyzetméteres ingatlanokat osztják fel kettő, vagy akár három kisebb alapterületű lakásra. Az így kialakított, teljes körűen felújított lakásokat könnyebben és nagyobb haszonnal értékesítik.

„A megváltozott piaci környezetben felértékelődött az ingatlanértékesítők szerepe, akár vásárolni, akár eladni szeretnének az ügyfelek, ez a minilakások esetén azonban kiemelt fontosságú. Mind a szétválasztott, mind a tárolóból vagy garázsból átalakított lakásoknál érdemes ellenőrizni a tulajdoni lapot, hiszen a későbbi értékesítés során, illetve hitelfelvétel esetén kiemelten fontos, hogy a valóságnak megfelelően legyenek feltüntetve az adatok. Fontos továbbá, hogy adott-e a társasház engedélyt a nagy lakás szétválasztására, illetve rendelkezik-e önálló mérőkkel az ingatlan” – hívta fel a figyelmet a szakértő.

„A lokáció és az ingatlan állapota jelentősen befolyásolja az árazást, azonban nem változott a trend, a kislakások fajlagos ára továbbra is magasabb, mint a nagyobb alapterületű lakásoké, ebben a változó ingatlanpiaci környezet ellenére sem várható változás. A 2022-ben, Budapesten értékesített kislakások adatai alapján az átlagos négyzetméterár meghaladta az 1 millió forintot” – árulta el Benedikt Károly.

Tavaly a legmagasabb négyzetméteráron értékesített 20 négyzetméter alatti kategória és egyben a legszerényebb alapterületű kislakás egy Andrássy úti, 10 négyzetméteres ingatlan volt, amelyért 1,75 millió forintos egységárat fizetett az új tulajdonosa. A magas négyzetméterár vidéken sem elképzelhetetlen, egy kecskeméti, központi elhelyezkedésű, 11 négyzetméteres garzonért 1,1 millió feletti négyzetméterárat fizetett a befektető.

A Duna House aktuális kínálatában igazán különleges ritkaságokat találhatnak az érdeklődők, mint például egy közel kétmillió forintos négyzetméteráron hirdetett, igényesen felújított, V. kerületi, 19 négyzetméteres műteremlakás, de van olyan tulajdonos is, aki a belváros kedvelt sétálóutcájában található 9 négyzetméteres, felújítandó kislakását kínálja 3,8 millió forintért négyzetméterenként.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS