Lassult a lakbérek emelkedése augusztusban: az előző hónaphoz képest országosan 1,5, Budapesten 1,3 százalékkal nőttek. A fővárosban átlagosan negyedével voltak magasabbak a bérleti díjak az előző év azonos időszakinál, ezen belül a pesti belső kerületekben volt a legnagyobb mértékű (26 százalékos) emelkedés. Az országos lakbérindex 18, a budapesti 15 százalékkal haladta meg a járvány előtti, 2020. januári csúcsot, reálértéken azonban 4,2, illetve 7,0 százalékkal elmaradt attól.
Az előző hónapok gyors ütemű lakbéremelkedése 2022 augusztusában jelentősen lelassult: az előző hónaphoz mérten országosan 1,5, Budapesten 1,3 százalékkal nőttek a bérleti díjak, idén ez volt eddig a legvisszafogottabb növekedés – olvasható a „KSH–ingatlan.com-lakbérindex, 2022. augusztus” című kiadványban.
Az előző év azonos időszakinál országosan 23, Budapesten 25, a 2015. évi bázisidőszakinál pedig 72, illetve 64 százalékkal voltak magasabbak az augusztusi lakbérek.
Bár a nominális lakbérek 2022 márciusától országosan és Budapesten egyaránt meghaladták a járvány előtti, 2020. januári csúcsot (18, illetve 15 százalékkal), reálértéken számítva továbbra is elmaradtak attól. A fogyasztóiár-indexet figyelembe véve a reállakbérek 2022 augusztusában országosan 4,2, Budapesten 7,0 százalékkal voltak alacsonyabbak a 2020. januárinál.
Budapesten belül az előző hónaphoz mérten leginkább a pesti külső kerületekben (4,1 százalék), míg a budai hegyvidéki, illetve a pesti belső és átmeneti kerületekben ennél mérsékeltebben (1,6, 1,4, illetve 0,4 százalékkal) emelkedtek a kínálati lakbérek. Egyedül a budai egyéb kerületekben kínálták az előző havinál valamivel (0,4 százalékkal) alacsonyabb bérleti díjért a kiadó lakásokat.
Az előző év azonos időszakához képest továbbra is a pesti belső kerületekben volt a legnagyobb lakbéremelkedés (26 százalék), de a többi kerületcsoportban is 22–24 százalékkal nőttek egy év alatt.
(Kerület-terminológia: budai hegyvidéki kerület: I., II., XII.; budai egyéb kerület: III., XI., XXII.; pesti belső kerület: V., VI., VII., VIII., IX.; pesti átmeneti kerület: X., XIII., XIV., XIX., XX.; pesti külső kerület: IV., XV., XVI., XVII., XVIII., XXI., XXIII.)
A 2022 első nyolc hónapjában figyelembe vett hirdetések 59 százaléka fővárosi, 27 százaléka megyei jogú, 13 százaléka nem megyei jogú városban lévő lakásra vonatkozott. A hirdetések száma jelentősen csökkent: a 2020. január–augusztusihoz képest 19, a 2021. azonos időszakihoz mérten 23 százalékkal.
A 2022 első nyolc hónapjában kiadásra meghirdetett lakások alapterülete Budapesten átlagosan 54, a megyei jogú városokban 57 m2 volt. A nem megyei jogú városokban és községekben általában nagyobbak a kiadó lakások, átlagos alapterületük augusztusban 63 m2 volt. A legnagyobb alapterületű (átlagosan 70 m2-es) albérleteket továbbra is Pest megyében hirdették. Az ország különböző területein a kiadó lakások átlagos nagysága meglehetősen stabilnak bizonyult, annak ellenére, hogy számuk az elmúlt években jelentősen ingadozott.
A megfigyelt hirdetések túlnyomó többsége (95 százaléka) többlakásos épületben lévő lakásokra vonatkozott, a fennmaradó mintegy 5 százalék esetében családi házakat hirdettek meg. Budapesten a kiadó lakások mindössze 2,9 százaléka volt családi ház. 2022 január–augusztusában a fővárosban a hirdetések 44, országosan 45 százaléka származott magánszemélyektől. (KSH)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.