Ingatlankörkép Hajdú-Bihar vármegyéből

2024. 03. 08., 13:10

A 2022-es árszinthez képest 5 százalékos mérséklődést mutatott az átlagos négyzetméterár Hajdú-Bihar vármegyében a 2023-as adatok alapján, 2024 elején ugyanakkor 18 százalékos emelkedés után 641 ezer forint/m2-re nőtt az átlag. A kelet-magyarországi vármegyében harmadával kevesebb ingatlan cserélt tulajdonost 2023-ban, mint az azt megelőző évben. Otthonteremtésre 36,5 millió forintot költöttek átlagosan a vevők tavaly, amelynek köszönhetően átlagosan 67 négyzetméteres házakkal, lakásokkal gazdagodtak. Vármegyei szinten a legkeresettebb ingatlantípus a családi ház és a téglaépítésű lakás volt 2023-ban, a tranzakciók 75 százaléka Debrecenben zárult a Duna House adatai alapján.

„A 2023-as évben alacsonyabb fordulatszámon pörgött a hazai ingatlanpiac, igaz ez Hajdú-Bihar vármegyére is, ahol az ingatlanközvetítő értékesítési adatai alapján a 2022-es volumennél 35 százalékkal csekélyebb számban cseréltek tulajdonost az ingatlanok. A gazdasági nehézségek, az infláció és a magas hitelkamatok enyhítették a keresletet mind az új, mind a használt ingatlanok szegmensében, azonban az otthonteremtési támogatások – köztük kiemelten a CSOK Plusz – az idei év első két hónapjában már látható változást hoztak az érdeklődők számában, amely fokozatosan érezhetővé válik a tranzakciószámokat illetően is” – mondta el Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.

A vármegyében otthont teremtő ügyfelek körében az elmúlt évek során szinte azonos arányban jutott kiemelt szerep a családi házaknak és a téglaépítésű lakásoknak. A tavalyi évben 38 százalékos többséggel kertes házra szerződtek a Hajdú-Bihar vármegyei vásárlók, azonban 2024 első két hónapjának értékesítési adatai alapján minimális eltéréssel ugyan, de a téglalakások viszik a prímet. A 2022-es évhez képest a családi házakat illetően jelentős áremelkedést mutatnak az adatok, 24 százalékos árváltozás után, 2023-ban már 423 ezer forintos átlagos négyzetméteráron juthattak házhoz a vásárlók Hajdú-Biharban. A családi házra fordított összeg közel 10 millió forinttal lett magasabb, így az átlag már elérte a 35,5 millió forintot, az ingatlanméret átlagosan 84 négyzetméter volt. 2024-ben ugyanakkor az otthonteremtési támogatások hatásaként további áremelkedés várható, amit megerősít, hogy az első két hónap értékesítési adatai alapján a vármegyei családi házak átlaga meghaladta az 500 ezer forintos négyzetméterárat is.

A hajdú-bihari vevők számára preferált ingatlantípus a téglaépítésű lakás is, amely a Duna House 2023-as adatai alapján 36 százalékos arányban szerepelt az adásvételek között. A házakkal ellentétes trendet mutat a téglalakások négyzetméterárainak változása, ugyanis ezeknél az ingatlanoknál drágulást nem, viszont stagnálást, 2 százalékos enyhülést hozott a piac változása. Hajdú-Bihar vármegyében így 671 ezer forint/m2 áron lehetett téglalakáshoz jutni tavaly. Az ingatlanra fordított összeg szintén csökkent, 1 millió forinttal kevesebbet, 36,3 millió forintot költöttek téglaépítésű lakásra átlagosan az ingatlanközvetítő ügyfelei, az átlagos alapterület pedig változatlanul 54 négyzetméter.

A tavalyi év során a vármegyében értékesített ingatlanok között 22 százalékos arányban szerepeltek a házgyári lakások. Négyzetméterárak tekintetében a panellakásoknál is növekedést hozott 2023, az átlag az előző évinél 5 százalékkal magasabb, 611 ezer forint/m2-re emelkedett. Hajdú-Bihar vármegyei, átlagosan 55 négyzetméteres panelekhez közel 38 millió forintért juthattak a vásárlók.

„Hajdú-Bihar vármegye legkeresettebb települése a 2023-as adatok szerint a vármegyeszékhely, Debrecen volt, itt zárult a Duna House által közvetített vármegyei tranzakciók 75 százaléka. A debreceni átlagos négyzetméterárak 2022-höz képest 6 százalékos enyhülést mutattak a tavalyi év során, azonban az idei év eleje 15 százalékos növekedést követően 700 ezer forint feletti árszintet mutat. Az ingatlanra fordított átlagos összeg a 2023-as év során megközelítette a 40 millió forintot, a 2024-ben vásárló ügyfelek ugyanakkor 20 százalékkal többet, 47,8 millió forintot fordítottak átlagosan otthonteremtésre” – sorolta az adatokat Benedikt Károly.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS