A mezőgazdasági termelői árak 2023 I. félévében 6,9 százalékkal emelkedtek, ezen belül a növényi termékek ára 3,0 százalékkal csökkent, az állatok és állati termékeké pedig 32 százalékkal nőtt. A ráfordítási árak 16 százalékos növekedéséhez a folyó termelőfelhasználás összetevőinek és a beruházásoknak az áremelkedése közel azonos mértékben járult hozzá. Az előbbiek esetében 16, az utóbbiaknál 15 százalékkal nőtt az árszínvonal – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A tavaszi fagyok a cseresznye közel felét károsították, a májusi egyhetes csapadék és lehűlés pedig az újburgonyánál okozott terméscsökkenést. A gabonafélék és az olajos növények árát a készletek magas szintje nyomta le.
Az ipari növények ára 29, a gabonaféléké 2,6 százalékkal csökkent 2022 I. félévéhez képest. A búza és a kukorica ára 2022 októberétől jelentősen visszaesett. Ebben meghatározó szerepet játszott az ukrajnai import, miközben még a raktárakban áll a tavalyi termés.
Jelentősen emelkedett a zöldségek és a gyümölcsök ára
A gyümölcsök ára 22, a zöldségféléké 25 százalékkal emelkedett. Az előbbi termékcsoportnál a cseresznye ára nőtt átlag felett (48 százalékkal), a meggy és az eper csupán mérsékeltebben (3,2, illetve 13 százalékkal) drágult.
A burgonya ára jelentősen (49 százalékkal) emelkedett. A készletek alacsony szintje mellett az újburgonyának a tavaszi csapadék miatti terméskiesése is drágulást okozott.
Az élő állatok ára 33 százalékkal nőtt 2023 I. félévében 2022 azonos időszakához viszonyítva. A vágóbaromfi felvásárlási ára két és fél évig folyamatosan emelkedett, majd 2023 februárjában az 546 forint/kilogrammos csúcson megállt, a következő hónapokban pedig lényegesen nem változott. Első féléves árindexe összességében 32 százalékos növekedést mutatott.
A vágósertés ára 2023. január–júniusban 38 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. 2023 júniusában 749 forintot kínáltak kilogrammonként a vágósertésért. Egész Európában termeléscsökkenés figyelhető meg, és a magas árak ellenére sem javul a sertéstartási kedv.
2023 I. félévében a mezőgazdasági ráfordítási árak előző év azonos időszakához viszonyított 16 százalékos növekedése a folyó termelőfelhasználás árainak 16 és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 15 százalékos emelkedéséből adódott.
A folyó termelőfelhasználás legtöbb összetevője drágult. A legnagyobb mértékben, 42 százalékkal az energia ára nőtt 2022 I. félévéhez képest, ezen belül a fűtőanyagoké 59, az üzemanyagoké 38 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt.
A műtrágyák ára 2023. I. félévében 11 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbi magas szinthez képest, 2023 II. negyedévében pedig átlagosan a felére esett vissza a 2022. év második felében tapasztalt csúcshoz viszonyítva. Az egyik leggyakrabban használt műtrágya, a mészammon-salétrom (MAS) ára 2022 III. negyedévében volt a legmagasabb (327 ezer forint/tonna), azonban 2023 II. negyedévében az ára tonnánként 146 ezer forintra csökkent.
A takarmányok ára jelentősen, több mint 16 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, ezen belül az egyszerű takarmányoké 4,1, a keveréktakarmányoké 28 százalékkal. 2023 II. negyedévében már jelentősen csökkentek az árak, 7,4 százalékkal voltak alacsonyabbak a 2023 I. negyedévében mérteknél.
A növényvédő szerek 28, az állatgyógyászati készítmények 16 százalékkal drágultak 2022 I. félévéhez képest.
A mezőgazdasági beruházásokon belül az épületberuházások árszínvonala 20, a gépberuházásoké 11 százalékkal emelkedett. (KSH)
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.