Zeliska Orsolya: Manapság azt kell megfizetni, hogy mi nincs benne egy élelmiszerben

2019. 02. 11., 10:15

Magyarországon még mindig olyan ritka az igazi jó kenyér, mint a fehér holló – mondja Zeliska Orsolya az Üzletemnek. A Péklány Pékség társtulajdonosa nagyon hosszú távra tervez, de nincsen bakancslistája: ha valamit szeretne megcsinálni, azt nem halogatja.

Zeliska Orsolya (Orsi) és férje az elmúlt másfél évet folyamatos sikertörténetként éli meg. Balatonfüreden és a környéken – egyre többen ismerik meg a Péklány Pékséget, és egyre többen igénylik a minőségi kenyeret és pékárut. Ezért aztán Orsiék nagyon hosszú távra terveznek, aminek kicsi, de számunkra fontos állomása az Üzletemnek adott interjú a 12 kérdés – 12 válasz sorozatunkban.

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Az elmúlt 1,5 évet. Hogy van egy vállalkozás, amit a férjemmel ketten hoztunk létre, ami működik, sikeres és más családoknak munkát ad. Korábban közép-, és felsővezetőként sok sikert megéltünk, és sok minden felett rendelkeztünk, de egész másfajta érzéssel tölti el az embert az, amikor mindez a saját cégében történik. 

Milyen távra tervez?

– Lévén, hogy a teljes korábbi életünket – munkánkat és lakóhelyünket – hátra hagytuk ezért az álomért, azt mondhatom, hogy hosszú távra. Nagyon hosszú távra.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Sem a szakmában, sem a magánéletemben nincs bakancslistám. Ha valamit szeretnék, akkor azt nem halogatom, megcsinálom.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Minden eddigi életszakaszomnak megvoltak a maga szakmai példaképei, mesterei. Mindenkitől mást és máshogyan tanultam, amiért hálás vagyok. Az eddigi leghosszabb és legvelősebb, reményeim szerint örökké tartó tanulásom pedig a férjemnek köszönhető, aki mindig tükröt tart elém. Az ember önismerete, szorgalma és alázata mind szükségesek ahhoz, hogy a megkapott tudást kamatoztatni tudja.

A szakmájában hol lát nagyobb fejlődési lehetőséget: Magyarországon vagy külföldön?

– Itthon. Magyarországon még mindig olyan ritka az igazi jó kenyér, mint a fehér holló. A boltok polcai roskadoznak a rosszabbnál rosszabb minőségű pékárutól. Szerencsére egyre több vásárló érzi a saját bőrén kenyér és kenyér között a különbséget, de az általános gondolkodásban még nincs benne a minőségi táplálkozás. Manapság azt kell megfizetni, hogy mi nincs benne egy élelmiszerben (adalékok, színezékek, gyorsítók és egyéb oda nem illő szerek), és ezt még mindig nagyon sokan nem értik.

Mibe fektetne? Gondolkodik új vállalkozáson?

– A Péklány Pékség 2017 októberében nyitott, így ez még bőven egy új vállalkozásnak számít. Van még nagyon sok teendőnk, tervünk, ami befektetést igényel, így egyelőre csak abban gondolkodunk, hogy ez az álomvállalkozás, amit csinálunk, még jobban kielégítse a helyiek és a nyári vendégek igényeit, és hogy egy hosszú távon jól működő, stabil hely legyen. 

Milyen módszerekkel fejleszti üzleti partneri kapcsolatait?

– Szerencsés helyzetben vagyunk, mert a stabil, helyi üzleti kapcsolataink szinte a nyitás után azonnal kialakultak. Ezeket a partnerségeket oda-vissza a tisztesség, őszinteség és a bizalom jellemzi, így ha ezt sikerül fenntartani, akkor nem szorulnak fejlesztésre. 

Mire sajnálja az idejét?

– Nagyon örülök, hogy a rendelkezésemre álló időt egy ideje én osztom be. Így lényegesen csökkent azon tevékenységek száma, amit időrablónak éreztem. Mára már csak tényleg egy pár dolog maradt, amire sajnálom az időt, például a vitatkozásra és az azt követő duzzogásra.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Jó ételre, utazásra, koncertre. Tehát élményekre és egészségre. Az élményből emlék lesz, ami a végsőkig elkísér, a jó étel egészséggé válik, aminél pedig nincs drágább.

Mivel lehet felbosszantani?

– Butasággal és lustasággal.

Milyen területen vállalna önkéntes munkát?

– Csaba testvérnek segítenék a gyermekotthonokban.

Mivel töltődik fel? Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Sportolás, kirándulás, kertészkedés, álmodozás – tervezgetés.

Szerdahelyi Csaba

(Fotók: Péklány Pékség)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS