Nahlik Anikó: Hiszek a beszélgetések és a mosoly erejében

Szerdahelyi Csaba  |  2020. 06. 15., 10:00

Jelenleg egy piacon egyedülálló online konferencia megszervezésén dolgozom, a részletek hamarosan elérhetőek lesznek a virtuális térben – mondta az Üzletemnek Nahlik Anikó Client Manager, az Enloyd Hungary Senior Executive Search Partnere.

Nahlik Anikó jelmondata, hogy a kiválóság nem egy személyiségjegy, hanem hozzáállás kérdése, minden esetben dolgozni kell érte. 10 éve fejvadász, mérnök/műszaki és vezetői keresésre specializálódott, több mint 60 felsővezetői elhelyezés fűződik a nevéhez. Gyakran hívja egy-egy gyárigazgató vagy ügyvezető azzal, hogy „kedves Anikó, nincs számomra egy jó ajánlata?". Szereti, amikor megbízóként visszatérnek a jelöltjei, hiszen ez az igazi elismerés, a bizalom.

Eredetileg bölcsész, majd mentálhigiéné területen tanult, de már az államvizsga előtt érezte, hogy valami mást szeretne csinálni. Erős műszaki érdeklődésű, valami megmagyarázhatatlan kíváncsiság hajtja a dolgok megértésre. Hogyan készült? Mitől működik? Ezért termelésmenedzsment szakirányra jelentkezett posztgraduális képzésre, de „pechére” abban a félévben csak HR indult. Nem is tudta, hogy ez mit takar, az első férje azt mondta: „valami személyügy”. Elsőre elég unalmasnak tűnt. Gondolta, fél évet kibír valahogy. Egy nagyon pörgős, vidám csapatba csöppent, és elrepültek az évek.

Ajánlás útján került egy leanes szakemberekre specializálódott fejvadász céghez. A főnöke és mentora gépészmérnök volt, egy hegesztési főmérnök kereséssel bedobta a mélyvízbe. Egyetemi jegyzeteket bújt, géptant tanult, hogy okosakat tudjon kérdezni, és idővel jöttek a sikerek. Sokan kérdezik tőle ennyi év után: hogyan tud megújulni, miért van még a recruitment területen? A válasza egyszerű: a KÍVÁNCSISÁG, a networking és a mámorító érzés, amikor a megfelelő ember, a megfelelő helyre kerül. Következzen az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 183. interjúja!

– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Számtalan csúcsa és mélypontja is volt a karrieremnek. Talán ez a fejvadász szakmának a sajátossága. Csúcsok voltak a zöld- és barnamezős beruházások mindenképpen, mert legtöbbször a csapatom vitte az első embert is a magyar site-ra. Stratégiai partnerként tárgyaltam a HQ vezetőivel. Legbüszkébb talán egy pont 8 éves történetre vagyok. A partnerem anyavállalata úgy döntött, hogy létrehoz a veszprémi gyárban egy szoftverfejlesztési R&D központot és megbízott az összes funkció betöltésével. Manapság ez nem tűnhet nagy dolognak, viszont akkoriban ezek a kollégák nem voltak elérhetőek a ma ismert csatornákon (LinkedIn, Profession, Github, stb.), így 100 százalék fejvadászat volt: edzőteremben, portáról bekapcsolva, konkurens cég parkolójában várakozva ajánlásért stb. Sosem felejtem el, hogy az egyik programozót Németországban interjúztatta a szakmai vezető, elutazott hozzá, mert ott élt. Kölcsönös volt a szimpátia, viszont volt egy kis bökkenő. A jelöltem menyasszonyának is kellett találnom állást, ez volt a feltétele a költözésnek. Sikerült.

– Milyen távra tervez?

– Több, mint 10 éve toborzással, kiválasztással foglalkozom, hivatásomnak tekintem. Bár a szolgáltatási portfólióm folyamatosan bővül tanácsadás területén – karrier coaching/employee branding, compensation & benefit, motiváció, onboarding/beillesztés –, a fő csapásvonal továbbra is a fejvadászat, és ezt igazán élvezem. Jelenleg egy piacon egyedülálló online konferencia megszervezésén dolgozom, a részletek hamarosan elérhetőek lesznek a virtuális térben.

– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Több egyetemen voltam vendégoktató korábban. Sajnos a munkám miatt ez háttérbe szorult. Terveim között szerepel, hogy visszatérjek a katedrára, részt vegyek több webinaron, tréningen, szakmai rendezvényen a jövőben.

– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Több mesterem is volt. Kálmán Márta a legelső főnököm, akihez a mai napig szoros barátság fűz, rendszeresen egyeztetünk, ötletelünk szervezetfejlesztés témában. Kiemelném Tömpe Lászlót is, ő volt az, aki felfedezte a bennem rejlő toborzót. Frissen végzett HR-esként lehetőséget biztosított arra, hogy ritka pozíciókra vadásszak, valamint tovább mélyítette bennem a gyártás-termelés iránti rajongásomat. Rengeteg gyárlátogatáson, LEAN auditon vettem részt az együtt töltött két évben. Ezen kívül fontos szerepet töltött be az életemben az ország egyik legrégebben működő Executive Search cégének tulajdonosa, dr. Kiss Lajos. Öt emlékezetes év és több, mint száz sikeres projekt áll a hátunk mögött.

– Mivel motiválja a kollégáit, társait?

– Mindenképpen a személyes példamutatásommal. Szeretem a munkámat és mindent megteszek azért, hogy mindenki elégedett legyen a nap végén.

– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Egy ideje fontolgatom, hogy részt veszek egy hétvégi szakács képzésen. Rendszeresen megörvendeztetem a környezetemet különféle érdekes ételekkel, és örömmel válnék profi séffé, de ez csak hobbi.

– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Ebben a témában régimódi vagyok. Hiszek a beszélgetések és a mosoly erejében. Legtöbbször rendezvényeken, webinarokon, kerekasztal beszélgetéseken bővítem a networkömet. Ezen kívül aktív vagyok a LinkedInen és a Facebookon is. Nagy büszkeséggel tölt el, hogy az ország legnagyobb HR-es közösségében TOP10 influencer közé soroltak 2019-ben.

– Mire sajnálja az idejét?

– Nem szeretek feleslegesen várakozni, valamint rosszul érint, ha a „fióknak dolgozom”, olyan adminisztrációt végzek, amit soha senki nem néz meg.

– Mivel lehet felbosszantani?

– Azzal, ha valaki makacs módon ragaszkodik a saját igazához és egyáltalán nem hajlik a win-win szituációra.

– Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Gyakran hívnak munkaügyi központba, iskolákba pályaválasztási/álláskeresési tanácsadást tartani, ezt a jövőben is szeretném folytatni. Költözésem előtt tagja voltam egy önkéntes csapatnak, akikkel kéthetente főzést, ételosztást szerveztünk. Hasonló szervezethez tervezek csatlakozni, ha a járványhelyzet lecsengett.

– Mire nem sajnálja a pénzt?

– Cipőre, könyvre, képzésre.

– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Ahogy korábban említettem, a főzés. Ezen kívül a természetjárás és az olvasás.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS