Mészáros-Komáromy Dénes: Minden kollégámtól tulajdonosi szemléletet várok el

Szerdahelyi Csaba  |  2021. 02. 08., 10:30

Magyar gin még nem ért el olyan magas nemzetközi minősítést, mint a miénk, nagy globális italgyártó multikat utasítottunk magunk mögé – mondta az Üzletemnek Mészáros-Komáromy Dénes, a Seven Hills Distillery tulajdonosa.

Mészáros-Komáromy Dénes nagyon büszke rá, hogy MASTER minősítést kapott a Tokaj ginük – így talán már nem is bánja, hogy nem lett belőle profi zenész. Dénes azt mondja, hogy nagyon sokat köszönhet a szüleinek, rengeteget tanult tőlük. Sok mindent most ő igyekszik átadni a kollégáinak. Következzen az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 257. interjúja!

Mit tart karrierje csúcsának?

– Egyrészt vizuáltechnikai cégünk, a Mekka Interaktív Kft. 2010 óta a piacon meghatározó disztribútorrá fejlődött, mi képviseljük itthon például a SONY, Canon, Viewsonic és még számos gyártó B2B termékpalettáját. Ez egy nagyon hosszú folyamat volt, hogy top A brandek is egy „családias” méretű céget válasszanak kizárólagos disztribútornak a nagy IT disztribúciós cégek helyett. Másik oldalról mindenképp a piacvezető The Spirits Business magazin The Gin Masters versenyén elnyert MASTER minősítése az általunk gyártott Tokaj gin-nek. A master minősítést 2020-ban mindössze 11 tételnek ítélték oda, ez az aranyérem feletti kiemelt minősítés. Magyar gin még nem ért el ilyen magas nemzetközi minősítést, ahol nagy globális italgyártó multikat utasítottunk magunk mögé.

Milyen távra tervez?

– Általában éves ciklusokban gondolkozom, azon belül negyedéves bontásban. Nyilván vannak olyan projektjeink, amelyek 2-3 éves vagy még több tervezést is igényelnek, mint amilyen például a whisky gyártása is, ahol törvényi előírás a minimum 3 év tölgyfahordós érlelést írja elő, de ilyen a lepárlónk fejlesztése is.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Egy olyan füstös single malt whisky előállításán dolgozunk, ahol a füstöt nem Skóciából importált tőzeg adná, hanem helyi, organikus aszútörköly. Lehet, kicsit elvetemült ötletnek tűnik, de én nagyon hiszek benne. Ez is egy olyan ital tudna lenni, amely sehol máshol nem tudna készülni csak itt nálunk, Tokaj-Hegyalján! Ha majd ezzel, vagy bármely más általam készített whisky-vel fel tudnánk jutni a csúcsra, az óriási eredmény lenne. Nyilván minden ilyen cél elérése felszabadító élmény, de szerintem sokkal élvezetesebb maga az út, ami elvezet odáig. 

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Édesapámtól! Világ életemben vállalkozói környezetben nőttem fel, ahol ugyan édesapámnak volt egy dedikált munkahelye – ahonnan végül nyugdíjba is ment –, de mellette a saját vállalkozását is építgette, amely megfelelő alapot tudott adni, hogy én is, illetve két bátyám is el tudjon indulni az életben. Nekem például az első vállalkozásomhoz, ami egy digitális fényképezőgépek importjával foglalkozó cég volt, anno adott 1 millió forintot – amely akkor nagy pénz volt – és aztán el is engedte a kezem. Ezt a pénzt annak rendje és módja szerint rossz döntéseim miatt nagyon hamar feléltem, mire édesapám annyit mondott, hogy OK, akkor most próbáljam ugyanezt 0-ról újra. Nem volt egyszerű, de sikerült, és ennek a szülői-nevelői hozzáállásnak köszönhetem a munkához való alapvető viszonyomat. Talán ez a legfontosabb lecke, amelyet érdemes volt megtanulnom, hogy később boldogulni tudjak, bármilyen területen is dolgoztam.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Nagyon fontos, hogy mindenki annyit tudjon keresni a saját munkájával, amely az ő boldogulásához elegendő, és a saját értékét tisztán lássa cégen belül. Ellenkező esetben feszültségek keletkeznek, amely hosszú távon a produktivitást fogja vissza, ezért nálunk az az alap, hogy minden kollégával ezt egyeztetem, és közösen megbeszéljük, hogy adott esetben hogyan lehet komfortzónán belül elérni egy bérfejlesztést. Ez egy olyan alap biztonságot ad a kollégáknak, hogy egy szóbeli dicséret is óriási plusz tud lenni a mindennapi munkában. Mindezért cserében mindenkitől tulajdonosi szemléletet várok el, hogy a munkáját ennek szellemében végezze el.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Volt időszak, amikor nagyon szívesen kipróbáltam volna magam profi zenészként, de igazából jelen élethelyzetemben ezt már nem tudnám vállalni.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Jelenleg abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy annyi megkeresésünk van, melyet alig bírunk kezelni, és az üzletfejlesztés folyamata is ennek megfelelően inkább ezek lekövetésére, illetve építésére korlátozódik. Pillanatnyilag azt látom, hogy nem is feltétlen tudunk annyit gyártani, amennyit a belpiac fel tudna venni, de továbbra sem koncepció, hogy mindenhol ott legyünk. Sőt! Mesterségesen is tartunk egy kb. 10 százalék körüli hiányt, és inkább meghagyjuk a fogyasztóknak, hogy rátaláljanak erre a különleges italra, mert ezáltal egy sokkal márkahűbb és aktívabb fogyasztói bázis kiépítése a cél.

Mire sajnálja az idejét?

– Jelenleg az utazási idő, ami sajnos nagyon passzív, hiszen én Budapesten élek, de a Seven Hills Distillery Bodrogkisfaludon van. Ez oda-vissza durván 4 óra út, és ameddig nincs olyan autó, amely ezt automatikusan meg tudná oldani, addig ez egy kidobott idő. És minthogy hetente 1-2-szer teszem meg ezt az utat, így ez összesen havi bontásban több munkanap kiesést jelent, amit valahol természetesen be kell hozni.

Mivel lehet felbosszantani?

– Ha valaki egy munkára azt mondja, hogy „kész”, de ahonnan én nézem, az még közel sincs a kész állapothoz.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Gyerekkoromban édesanyám révén hetente rendszeresen jártunk a lakóhelyünkhöz közeli idősotthonba, ahol kekszet osztottunk az ott lakó idős embereknek, és – nyilván főleg édesanyám – pár mondat erejéig meg is hallgatta őket. Ez egy nagyon meghatározó gyerekkori élményem, elképesztő sorsokat és állapotokat lehetett megtapasztalni. Ez talán nem egy klasszikus önkéntes munka, de ennek szellemiségét jó lenne, ha valamikor én is át tudnám adni a saját gyerekeimnek.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– A jótékonykodásra! Nem azt mondom, hogy gyakran és nagy összegeket szánok erre, de amikor igen, akkor az mentálisan nagyon felszabadító élmény, és amikor azt látja az ember, hogy ez jó helyre ment, akkor egy fillért sem bánok belőle. Ellenkező esetben általában amikor valamiért pénzt adok ki, a lehető legjobbat keresem, a lehető legjobb áron.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– A zenehallgatás, illetve a családommal aktívan eltöltött idő! Sajnos elég kevés időt tudok velük tölteni, ezért nagyon fontos a minőségi időtöltés.

(Fotó: Seven Hills Dsitillery/Sánta László)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS