„Külföldi ingatlanbefektetők lephetik el a hazai lakáspiacot”

2024. 01. 22., 13:10

A befektetési vízum és tartózkodási engedély lehetőséget már széles körben a magyar „Golden Visa” programként hirdetik külföldön.

A magyar parlament 2023. decemberében fogadta el a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló 2023. évi XC. törvényt. A törvény a külföldi állampolgárok számára magyarországi ingatlan- és egyéb befektetések útján is kínál vendégbefektetői vízumot és tartózkodási engedélyt. Hogyan hat ez az intézkedés a hazai ingatlanpiacra? – teszi fel a kérdést az ingatlan.com-on megjelent blogcikkében dr. Zalavári György ügyvéd, az ÜgyvédHázakországos ügyvédi ingatlanközvetítő hálózat alapítója.

Hogyan lehet ennek hatása Magyarországon az ingatlanpiacra?

A vendégbefektetői vízum és a tartózkodási engedély kiadásához a kérelmezőknek számos feltételt kell teljesíteni. Ezek közül cikkünk szempontjából a legfontosabb az, hogy meghatározott értékben ingatlant kell vásárolniuk vagy ingatlanbefektetési alapba kell pénzt elhelyezniük.

A jogszabályi feltételek szerint az kaphat vendégbefektetői vízumot, aki igazolja, hogy az elvárt befektetések legalább egyikének megfelelő, törvényes eredetű összeggel rendelkezik.

A befektetési összegnek Magyarország területén rendelkezésre állónak vagy átutalhatónak kell lennie, vagy a kérelmező írásban kötelezettséget vállal az idegenrendészeti hatóság felé arra, hogy a vendégbefektetői vízummal Magyarország területére történő belépését követő három hónapon belül legalább az egyik, elvárt meghatározott összegű és típusú befektetést megvalósítja.

Milyen és mekkora összegű befektetéseket vár el a törvény?

A jogszabály szerint az ingatlanpiacot érintő befektetés lehet
– a Magyar Nemzeti Bank által nyilvántartásba vett ingatlanalap által kibocsátott, legalább 250 000 euró összegű befektetési jegy, vagy
– legalább 500 000 euró összegnek megfelelő értékű, természetben Magyarország földrajzi területén található, az ingatlan-nyilvántartásban helyrajzi szám szerint nyilvántartott per-, teher- és igénymentes lakóingatlanban tulajdoni illetőség megszerzése.

Milyen egyéb kötelezettségei vannak a befektetőnek?

Az ingatlant nem elegendő a befektetőnek csak egy rövid ideig tulajdonba venni, azt legalább öt évig meg is kell majd tartania.

Ennek biztosítására, amikor a harmadik országbeli állampolgár megszerzi az ingatlant, arra ezzel egyidejűleg az adásvételi szerződés megkötésének időpontjától számítva öt évig terjedő időszakra elidegenítési és terhelési tilalmat kell bejegyezni az ingatlan-nyilvántartásba. Az ingatlan ez alatt az öt év alatt kizárólag a befektető tulajdonában, vagy családtagjaival közös tulajdonban állhat.

Az ingatlanalapba történő befektetést választó kérelmező is köteles legalább öt évig a választott ingatlanalap által kibocsátott befektetési jegyet megtartania.

A vendégbefektetői tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem benyújtását és a Magyarországra történő belépést követő három hónapon belül a befektető köteles az idegenrendészeti hatóságnak igazolni, hogy a kötelező és vállalt ingatlanbefektetést teljesítette.

Milyen hatása várható ezen befektetéseknek a lakóingatlanok piacán?

Ezt a befektetési vízum és tartózkodási engedély lehetőséget már jelenleg is széles körben a magyar „Golden Visa” programként hirdetik külföldön. Ennek hatására jelentős érdeklődés várható a világ számos pontjáról Európába vagy kifejezetten Magyarországon tartózkodást, letelepedést tervező befektetők köreiben.

Mivel ez a jogszabályi lehetőség kifejezetten a magyar ingatlanpiacon történő befektetést kívánja meg, nyilvánvaló, hogy jelentős mértékű, és megfelelő forrással rendelkező potenciális külföldi vásárló jelen majd meg a lakóingatlanok piacán.

Ezek a vásárlók előre láthatóan főként Budapesten, és a nagyobb városokban fogják emelni a vevői kör létszámát, és feltehetően a nagyobb értékű, prémium minőségű, esetlegesen az újonnan épített lakóingatlanok megvásárlására fognak törekedni.

Ez a beáramló új tőke a magyar lakóingatlanok piacán jelenleg érzékelhető, lelassult értékesítési tendenciákkal ellentétben egy új, nagyobb vérfrissítést adhat a keresleti oldalon, és bizonyos szinten ellensúlyozhatja a magyar ingatlanvásárlók mostanában tapasztalható, visszafogottabb lakásvásárlási lendületét.

Dr. Zalavári György
ügyvéd
az ÜgyvédHázak országos ügyvédi ingatlanközvetítő hálózat alapítója

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 20., 12:40
2025. június 20-tól kedvezőbbé válik a részletfizetés. Az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, már kétmillió forintos adótartozásig is kérhető. A Magyar Közlönyben megjelent az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény, amelynek számos szabálya már június 20-án hatályba lépett.
2025-06-19 20:05:00
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A tavaszi hónapokban Budapesten tovább csökkent a rés a hirdetési és az eladási árak között, ami jól mutatja a lakáspiaci tendenciákat, hiszen közben a községekben továbbra is jelentős az alku lehetősége.
2025-06-19 18:05:00
A balatoni régió ingatlanpiaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül. A Duna House siófoki szakértője szerint a korábban elsősorban szezonális használatra vásárolt ingatlanok manapság teljes értékű második otthonként funkcionálnak, aminek következtében nemcsak az árak stabilizálódtak, de a balatoni szezon is kitolódott. Egész évre.

  Rovathírek: HIPA

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS