Szeretnénk segíteni a magyar kkv-nak, hogy munkaerő-gazdálkodás szempontjából nyugati gazdasági szemlélettel működjenek – mondta az Üzletemnek Kiss Tímea, a Well-Be Consulting alapítója.
Kiss Tímea rögtön a „mélyvízben” kezdte a szakmát, HR business partnerként dolgozott egy cégnél, ahol nem volt HR csapat… Azóta a HR minden részletével tisztában van, több, mint tíz éve dolgozik nagyvállalati és kkv cégekkel. Hisz a dicséret erejében, nagyon fontosnak tartja, hogy őszintén és tisztelettel emeljék ki és jutalmazzák is a teljesítményt. Ha érdekli, hogy Tímea kiktől tanulta eddig a legtöbbet, a választ megtalálja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 495. interjújában.
– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?
– Nem úgy tekintek az eredményekre, mint egyfajta csúcsra – mint a hegymászásban, ezért a karrierre sem úgy nézek, mint amiben majd elérkezhet egy pont, ahonnan lefelé vezet az út –, hanem mint egy folyamatos fejlődésre, ami mindig más és új lehetőségeket tár elém. A karrierem során egészen hosszú utat jártam be, a HR minden szegletével megismerkedtem. A szakmát rögtön a „mélyvízben” kezdtem, mert egy olyan cégnél töltöttem be HR business partner pozíciót, ahol nem volt HR csapat és HR rendszer sem, innen kellett építkezni. Itt sokrétű tapasztalatot szereztem többek között a bérszámfejtés területén és mellette aktívan foglalkoztam a rendszerépítéssel is. Aztán ezt vittem szépen tovább. Ezt követően multinacionális környezetben folytattam a karrierem, ahonnan a multis rendszerek elemeit építettem be a munkastílusomba. Így alakult ki az a szakmaiság, hogy mind gazdasági, mind bérügyi, munkajogi és szervezetfejlesztési oldalról komplex módon tudok segíteni.
– Milyen távra tervez?
– A Well-Be projekt keretében is hosszú távra tervezek, mint általában mindig. Szeretnénk segíteni a magyar kkv-nak, hogy munkaerő-gazdálkodás szempontjából nyugati gazdasági szemlélettel működjenek. Ehhez bizonyos multinacionális elemeket specializálunk szektortól, létszámtól és vállalati céltól függően.
– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?
– A nyugati munkakultúrákban a HR messzemenően több funkciót lát el, mint az általában vett hazai értelmezésekben. A bakancslistám egyik pontja, hogy ezt meghonosítsam minél több cégnél. Az a célom, hogy a Well-Be helyet kapjon az ország legnagyobb HR szolgáltatói között. Azon dolgozunk, hogy egy országos lefedettségű céget építsünk fel, ami valódi értéket teremt.
– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?
– Sok kiváló szakemberrel volt szerencsém együtt dolgozni mind cégvezetőkkel, mind HR szakemberekkel. Akire azonban mégis a legnagyobb tisztelettel és szeretettel gondolok, az Egeressy Viktor, aki egykor a SIMON Plastic, most pedig a Haribo HR igazgatója. Viktor volt, aki folyamatosan mentorált engem, és irányokat mutatott a szakmában. Személyében egy kiváló szakembert ismerhettem meg, akinek nagyon sokat köszönhetek. Hálás vagyok Bodri Péternek és csapatának is, mert nagyon nagy hatással voltak rám abban, amilyen munkastílust elsajátíthattam.
– Mivel motiválja a kollégáit, társait?
– Azt gondolom, kulcsfontosságú, hogy a teljesítményt elismerjük. Az ösztönzési rendszereknek pedig széles tárháza áll a rendelkezésünkre. Én hiszek a dicséret erejében. Nagyon fontosnak tartom, hogy őszintén és tisztelettel emeljük ki és jutalmazzuk a teljesítményt. Abban is hiszek, hogy a munkát meg lehet és meg is kell köszönni a kollégáknak. Számomra ez a tisztelet kifejezése. Az anyagiak persze mindenkinek fontosak és nem elhanyagolható, hogy időnként pénzben is honorálják a vezetők a munkatársak teljesítményét, azonban ez nem elegendő a megtartáshoz. Kifejezetten fontosnak tartom, hogy a személyes egyéni célok és a vállalati célok összhangban legyenek. Ezeken túl pedig az egyéni eredményeket is fontos kiemelnünk. A Well-Be Karrier management programjában számos csodálatos, varázs dolgot kínálunk partnereinknek, olyanokat, mint a „köszi-csoki program”, amely keretében a kollégák jelölhetik és elismerhetik a legjobbnak ítélt munkatársaikat, vagy az elismerő oklevelek rendszere, ami a dolgozók céghez köthető, belső folyamatokat optimalizáló, hatékony ötleteiért jár, de a Karrier management program is az ösztönzésen alapszik.
– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?
– Szerencsés vagyok, mert azok közé tartozom, akik szeretik a szakmájukat és szívvel lélekkel csinálják azt. Mindig is nagyon érdekeltek a kreatív dolgok, művészetek, talán ha más szakmában kellene tevékenykednem valami olyat választanék, ami ehhez kapcsolódik.
– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?
– Szerintem a partnerkapcsolatok sikeressége azon alapszik, hogy mennyire tudsz ráhangolódni a másikra. Nekem ebben nagy segítségemre van az empátiám, hamar kapcsolódom, meglátom a másik igényeit. Szeretek az emberekkel beszélgetni, érdekel, hogy mások hogyan gondolkodnak, érdekelnek az ötleteik. Innen már könnyű dolgom van, hiszen az ilyen beszélgetésekből születnek az ötletelések, később pedig az együttműködések.
– Mire sajnálja az idejét?
– Közlekedésre, kifejezetten a dugókban való ücsörgésre, a lassú haladásra. Több vidéki városban is éltem, és ott csak alkalmanként találkoztam a jelenséggel, de mióta a fővárosba költöztem, ezt be kellett építenem a napjaim tervezésébe.
– Mivel lehet felbosszantani?
– Nagyon bosszússá tesz, ha azt érzem, hogy hazudnak nekem, vagy nem egyenesek velem szemben. Egészen destruktívvá válok ilyen helyzetekben.
– Milyen önkéntes munkát vállalna?
– A lelkemet nagyon megindítja az emberek szenvedése, a szegénység és a fájdalom. El tudnám képzelni, hogy egy humanitárius segélyszervezetben ellátmányt szállítsak és osszak nélkülözőknek, vagy olyan programokban hasznosítsam az energiáimat, ahol mondjuk, a hajléktalanok újra teljes értékű embernek érezhetik magukat.
– Mire nem sajnálja a pénzt?
– Számomra a pénz egy eszköz ahhoz, hogy több lehetőségünk legyen jobban érezni magunkat. Így nem sajnálom semmire, aminek ez eszköze lehet.
– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?
– Szeretek kirándulni, utazni, új helyeket kipróbálni, ez mindig feltölt. Szívesen olvasok vagy járok moziba, de a sport is nagyon ki tud kapcsolni. Azonban a családommal és a barátaimmal töltött minőségi idő tölt fel igazán.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.