Hermann Helga: Nappal HR-es, éjszaka grafikus vagyok

Hermann Helga: Nappal HR-es, éjszaka grafikus vagyok
Szerdahelyi Csaba  |  2021. 10. 05., 09:15

Azt már elértem, hogy a hirdetéseinkhez kikerüljenek a bérsávok, ami sok munkáltatónál még mindig tabu – mondta az Üzletemnek Hermann Helga, a Starschema HR vezetője.

Hermann Helga nagyon tud „szentül hinni” dolgokban, de büszke arra, hogy 180 fokos fordulatot is tud venni a gondolkodása. Őszinteséggel és rengeteg kommunikációval motiválja a kollégáit, szeret nyílt lapokkal játszani. Munka mellett végzett el egy OKJ-s grafikus képzést, és azóta is folyamatosan képezi magát tréningekkel. Ha érdekli, hogy Helga milyen önkéntes munkát vállalna, erre is talál választ az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 330. interjújában.

Mit tart karrierje csúcsának?

– Magyarország legnagyobb big data cégének vezetem a HR csapatát, ezért kijelenthetem, hogy ez eddigi karrierem csúcsa. A feladat több szempontból is izgalmas kihívást jelent. Egyrészt speciális szaktudást igénylő pozíciókra kell folyamatosan munkavállalókat keresnünk, például adattudósokat, adatmérnököket, adatelemzőket vagy adatvizualizációs szakembereket. Ráadásul mivel megrendeléseink nagy része a tengeren túlról érkezik, olyan kollégákra van szükségünk, akik a külföldi ügyfelekkel is jól kommunikálnak. Az IT szektorban iszonyatosan nagy a verseny a megfelelő munkavállalókért, ezért nemcsak a toborzásra, de a megtartásra is hatalmas hangsúlyt kell fektetnünk. Folyamatosan monitorozzuk, mit tehetnénk még, hogy a munkavállalóink jól érezzék magukat, és ez így is maradjon. Két kontinensen összesen három helyszínen van irodánk, Budapesten, Szegeden és Washingtonban, így nem elég képben lennünk a magyar munkaerőpiaci tendenciákkal, az amerikai helyzettel is tisztában kell lennünk. Mindezek igazán érdekessé, színessé és változatossá teszik a HR csapat munkáját.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Az én szakmai bakancslistámat abban mérem, hogy Magyarországon milyen a HR színvonala. Például küzdök azért, hogy alap legyen, hogy minden jelölt kapjon visszajelzést a pályázatára ésszerű időn belül; megnyugodnék, ha egyszer ez mindenhol így lenne. A transzparencia is fontos, például azt már elértem, hogy a hirdetéseinkhez kikerüljenek a bérsávok, ami sok munkáltatónál még mindig tabu, de az is a szakmai bakancslistámon szerepel, hogy ez egy elfogadott norma legyen Magyarországon, és más is kövesse a példánkat.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Én abban hiszek igazán, hogy mindenkitől tanulhatok valamit, ezért ez a lista akár végtelen is lehetne, de megpróbálok párat kiemelni. Jelenlegi vezetőmtől, Földi Tamástól a szókimondással és az önazonossággal járó szabadságot tanulom. Szakmai berkekben Jakobsen Petrától, a Flow tanácsadójától és Kézdi-Kovács Bernáttól, a Grow trénerétől tanultam mostanában a legtöbbet. Mindkét cég szervezetfejlesztéssel foglalkozik. Bár nagyon tudok „szentül hinni” dolgokban, büszke vagyok arra, hogy 180 fokos fordulatot is tud venni a gondolkodásom. Ezt legutóbb Marcus Buckingham, nemzetközileg elismert üzleti tanácsadó, a Gallup volt kutatója érte el nálam, a „9 hazugság a munkáról” című munkájával. Emellett megemlíthetem Mark Manson cikkeit és könyveit is, amelyeket olvasva magamról és az önismeretről is sokat tanultam.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Őszinteséggel és rengeteg kommunikációval. Hiszem azt, hogy ha én őszinte vagyok, akkor az példaértékű és a környezetem is az lesz (magukkal és velem is), szeretem, ha nyílt lapokkal játszunk. A Starschema-nál pozíciótól és szerepkörtől függetlenül mindenki szabadon fejezheti ki gondolatait, kétségeit vagy egyet nem értését a döntésekkel, a kapott feladatokkal kapcsolatban, így ez a preferenciám szerencsére nagyon is összhangban van a céges kultúrával. Az információmegosztás is különösen fontos számomra, nemcsak a HR csapaton belül, de a teljes szervezetben, hiszen azzal érhetünk mély elköteleződést, a „bevontság” és hovatartozás érzését, ha ismertetjük a kollégákkal a döntések hátterét vagy bevonjuk őket a döntési folyamatba.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Erre viszonylag könnyű válaszolnom, mert „nappal HR-es, éjszaka grafikus” vagyok. Azaz, munka mellett időnként vállalok kisebb grafikai megbízásokat, logótervezést, kisarculati tervezést vagy hirdetési kreatívok elkészítését. Szóval a HR mellett ez az a szakterület, ami a leginkább vonz. Erre még évekkel ezelőtt jöttem rá, amikor a National Instrumentsnél dolgoztam. Egyszer csak feltűnt, hogy más kollégáimnál sokkal többet adok arra, hogy a céges prezentációim jól nézzenek ki, és egy idő után már volt, hogy a HR csapat más tagjainak a prezentációira is „ránéztem”, javítottam, csiszoltam rajtuk, hogy jól mutasson minden slide-juk. Azután munka mellett elvégeztem egy OKJ-s grafikus képzést, és azóta folyamatosan képzem magam tréningekkel, hiszen a tanulás ezen a téren is fontos számomra.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Leginkább személyesen. Erre elsősorban a különböző szakmai eseményeken, tréningeken, konferenciákon vagy workshopokon nyílik lehetőségem.

Mire sajnálja az idejét?

– Főként arra, aminek nem látom értelmét, vagy amit másvalaki könnyebben és gyorsabban meg tudna csinálni, mert ez a szakterülete. Arra is sajnálom az időt, ami leszívja az energiáimat, ilyen például a szükségtelen adminisztráció vagy a felesleges körök, a felesleges politikai játszmák –, de szerencsére a Starschema-ra egyik sem jellemző. A magánéletben egy kicsit az alvásra sajnálom az időt, de azt már megtanultam, hogy sajnos nem funkcionálok jól nélküle.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Egyetem alatt rövid ideig Hollandiában éltem, ahol önkéntes munka keretében szellemi fogyatékosokra vigyáztam. Ezen felül a szakmai pályafutásom első pár évében TED Talks előadások feliratának angolról magyarra történő fordítását is vállaltam ingyenesen, mert szívügyemnek éreztem, hogy a hasznos tudás olyanokhoz is eljusson, akik nem beszélik a nyelvet.Ha teljesen szabadjára engedem a fantáziám, angol tanítást szívesen vállalnék valamilyen fejlődő országban, ahol egyébként erre nincs lehetőségük az ott élőknek.  A tanítás közel áll a szívemhez, tanár családból származom, és a pedagógus pálya volt az eredeti tervem, amikor még nem tudtam, mi az a HR. Azonban ha visszatérek a realitás talajára, mostanában idő szűkében beérem azzal, hogy olyan cégnél dolgozhatok, ahol erre céges szinten hangsúlyt fektetünk. A Starschema története ugyanis bővelkedik az olyan feladatokban és munkákban, ahol szaktudással járultunk hozzá globális jótékonysági projektek sikeréhez. Segítettünk már küzdeni az éhezés ellen (UN – World Food Programme), útját állni az afrikai fertőző betegségeknek (PATH projekt), vagy tiszta ivóvizet szolgáltatni Ázsia mélyszegénységben élő gyermekeinek (Splash projekt).

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– A már említett grafikus feladatok, a festés vagy a barátaimmal, családommal együtt töltött idő, néha egy-két sorozat, vagyis csupa olyasmi, ami az emberek többségét feltölti. Emellett a céges masszázs saját masszőrünkkel, Ritával az, ami igazán fel tud frissíteni egy-egy sűrű munkanap kellős közepén, vagy az ebéd után közbeiktatott csocsó-mérkőzés, ami teljesen ki tudja kapcsolni a bennem élő HR-est úgy, hogy csak a következő gólra fókuszálok.

(Fotó: Starschema)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS