Azt szeretném, hogy a sourcing a kiválasztási folyamat elismert, alapvető és önálló egysége legyen. Magyarországon is legyen egyenrangú partner a sourcer és a recruiter – mondta az Üzletemnek Guber-Kray Kata Senior Trainer és Talent Acquisition Advisor at The Source Code Agency.
Guber-Kray Kata maximálisan hisz abban, hogy kézzelfogható tudást kell adni a leendő HR-eseknek, akiket örömmel tanítana. Azért pedig kimondottan rajongana, ha egyszer a SpaceX számára source-olhatna. Utóbbi, ugye, nem kis terv? De hát merjünk merész bakancslistát írni magunknak! És merni kell a digitális térben is munkaerőt találni, megváltozott a foglalkoztatási piac, nincs idő arra várni, hogy a hirdetésekre jelentkezzenek. Ha az is érdekli, hogy Kata kitől tanulta eddig a legtöbbet, a választ elolvashatja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 403. interjújában.
– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?
– A karrieremet recruiterként kezdtem, és az évek során találkoztam igazi „nehéz ügy” keresésekkel. Mindig felvillanyozott, ha ezeket villámgyorsan oldottam meg. Sok év aktív recruitment után, 2020-ban jó döntés volt, hogy váltsak, és a képzések és tanácsadás felé forduljak. Büszke vagyok rá, hogy senior trainerként és tanácsadóként dolgozom ma, a recruitment egy speciális területére, a sourcingra fókuszálva. Abban segítek a résztvevőinknek és partnereinknek, hogy hogyan találják meg a megfelelő munkavállalókat a digitális térben, és hogyan építsenek ki innovatív sourcing stratégiát. Muszáj ezzel foglalkozni, mert radikálisan megváltozott a munkaerőpiac: ma egy recruiter nem várhat a hirdetésre bejelentkező pályázókra. Vagyis keresni, source-olni kell a jelölteket: szellemi- és fizikai munkakörökre is; könyvelőktől CFO-kig és operátoroktól híddaru kezelőkig egyaránt. A legelégedettebb akkor vagyok, amikor egy tréning lezárultával visszajön egy hallgatóm és elmeséli, hogyan változott meg a sourcinghoz való hozzáállása, milyen újdonságokat vet be a keresései során és hogyan source-ol tablófotókról és Instagramról.
– Milyen távra tervez?
– Az utóbbi két évben megtanultam, hogy a rugalmasság az egyik legfontosabb skill, amivel fel kell ruháznunk magunkat: bármit is dob a gép, alkalmazkodnunk kell; legyen az épp egy pandémia vagy egyszerűen egy projekt változása. A hosszú távú terveim stabilak, de az odáig vezető út mindig változik.
– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?
– Misszióm, hogy Magyarországon segítsek a sourcing szakmának megerősödnie. Szeretném, hogy a sourcing elismert, alapvető és önálló egysége legyen a kiválasztási folyamatnak. Legyen (itthon is) egyenrangú partner a sourcer és a recruiter. Ennek érdekében szeretnék továbbra is minél több sourcert képezni, szeretném minél több hr-essel megismertetni a sourcing szakma rejtelmeit. Maximálisan hiszek abban is, hogy kézzelfogható tudást kell adni a leendő HR-eseknek is: örömmel tanítanám őket is. Ha egy kicsit elrugaszkodom, akkor el kell mondanom, hogy az űr is vonz. Rajonganék érte, ha egyszer a SpaceX számára source-olnék.
– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?
– Szerencsés vagyok, mindig is sok okos ember vett körül, akiktől tanulhattam. Szakmai szempontból két remek munkatársat emelnék ki. 22 évesen csöppentem bele a recruitment világába, Gergely Csilla volt a mentorom. Tőle tanultam meg, mit jelent recruiternek lenni – imádtam a közös munkát. Sokféle ügyféllel, sokféle projekten dolgoztunk együtt, sorra jöttek ez újabb és újabb kihívások. Új korszak kezdődött, amikor a The Source Code Agency-hez csatlakoztam. A céget Paróczay Balázs alapította, aki mellett rengeteget fejlődöm minden egyes projekt és tréning során. Balázs ötletei rendkívül innovatívak és inspiratívak, elképesztően sokat tanulok tőle nem csak szakmailag, de sales-, kreativitás- és design szempontból is.
– Mivel motiválja a kollégáit?
– Nekem akkor megy jól a munka, ha a kollégákkal egy hajóban evezünk: segítünk egymásnak, és jó légkört teremtünk. Ehhez sokat adok hozzá, gyakran szervezek közösségi programokat online és offline egyaránt. És persze egy jó kávé mindig sokat lendít a motiváción.
– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?
– Operatőr szívesen lennék.
– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?
– Számomra a kulcs, a meglévő kapcsolatok ápolása és fenntartása. Tanácsadóként nem is tudnék másképp működni, ebben a szakmában létszükség az odafigyelés és megértés. Ezentúl pedig hazai HR konferenciákon fordulok meg előadóként és résztvevőként is, itt biztosan összefuthatunk.
– Mire sajnálja az idejét?
– Olyan parttalan vitákra, ahol igazából egyik fél sem nyitott a másik nézőpontjának megértésére. Rendkívül lefáraszt, ha ilyen beszélgetés alakul ki.
– Mivel lehet felbosszantani?
– Gyerekek mellett sokat edződik az idegrendszer és a reziliencia. :) Komolyra fordítva a szót, a szervezetlenség mellett az inkorrekt partneri hozzáállás és a kirekesztés borzolja az idegeimet.
– Milyen önkéntes munkát vállalna?
– Még gimiben csatlakoztam a Környezettudományi Klubhoz, ami az ELTE TTK-n szerveződött. Itt a tréneri-szárnyaimat próbálgattam, csapatépítőket szerveztem. Nagy élmény volt ötvözni a környezettudatosságot az engem érdeklő szakmával. Manapság a gyerekek iskolájának szívesen segítenék, akár recruitmentben is; illetve az Élelmiszer Bank foglalkoztat még kifejezetten.
– Mire nem sajnálja a pénzt?
– Oktatásra. Főleg, ha a gyerekeinkről van szó.
– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?
– Hihetetlenül szeretek vezetni. Egy hosszú út után, ha a kedvenc playlistem szólt, gyakran szállok ki úgy az autóból, hogy megvan a megoldás a problémámra.
(Fotók: Győrfi-Bátori Péter és Szilágyi Stefánia)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.