Dr. Greskovits Dávid: Felelősséggel tartozom a nálunk dolgozókért

Szerdahelyi Csaba  |  2021. 03. 01., 10:45

Eleinte ismeretségek útján, ma már megkeresések alapján fejlesztjük üzleteinket, kötünk szerződéseket – mondta az Üzletemnek dr. Greskovits Dávid, a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke, a Meditop Gyógyszeripari Kft. társtulajdonos ügyvezető igazgatója.

Dr. Greskovits Dávid nem tervezi, hogy nyugdíjba megy, de már foglalkoztatja a cégátadás gondolata. Addig is azon dolgozik, hogy a cég nemzetközileg is elismert nagyvállalattá erősödjön. Mindig a gyógyszeriparban dolgozott, de jó ideje foglalkoztatja, hogy milyen lenne kipróbálnia magát az animációs filmkészítés és a fényképezés területén. Ha arra is kíváncsi, hogy kitől tanulta eddig a legtöbbet, olvassa el az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 263. interjúját!

Mit tart karrierje csúcsának?

– Minden olyan sikert, ami kísérte a szakmai életutamat. Nincs kiemelkedően említésre méltó momentum. A munkámban elért eredmények adják a sikereket, s ezzel az adott pillanatban a „siker csúcsának” érzetét. Szakmai munkám megtisztelő elismerésének tekintem, hogy immáron 4. éve töltöm be a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetségének elnöki posztját.

Milyen távra tervez?

– Vállalkozóként nem tudnám meghatározni. A cégünk – ketten vagyunk alapítók – állapota, működése mindig is foglalkoztatni fog, már csak azért is mert felelőséggel tartozom alapítóként az itt dolgozókért. Nem tervezek „nyugdíjba” menni, azzal mégis csak számolni kell, hogy az életkor előrehaladtával az emberi teljesítőképesség már nem éri el a kívánatos szintet, ezért szeretném elérni, hogy a cég irányítását megnyugtató kezekben tudjam, s nem visszavonulva, de jelentős feladatokat átadva tudjak a cég sikeres működéséhez hozzájárulni.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Vállalkozásunk nemzetközileg is elismert nagyvállalattá válása.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Gyógyszerészként dr. Dávid Lajos és dr. Dávid Ágoston gyógyszerész professzorok szolgáltak példaképül számomra, de sok más idősebb kollégám munkája, embersége is motivált. Meg kell említsem dr. Takács Géza vegyész professzort, gyógyszertechnológust, aki számtalan, a korát jóval megelőző technológiai és technikai újítás bevezetésével jelentősen hozzájárult a gyógyszeripar hazai és nemzetközi elismertségéhez.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Partnernek tekintem őket a munkában elismerve s nem elvitatva szakmai sikereiket, tudásukat.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Gyógyszertechnológusnak tanultam, mindig a gyógyszeriparban dolgoztam. Eddigi pályafutásom során termelésben, kutatásfejlesztésben, külföldi gyógyszergyárban termelési igazgatóként, majd itthon cégalapító vállalkozóként szereztem szakmai tapasztalatokat. Középiskolában mindig is vonzott a művészet, a fényképezés, az animációs filmkészítés, ahol is amatőrként a 70-es években némi diáksikereket is sikerült elérjek. Ez a vonzalom megmaradt, bár időm nem nagyon volt ezzel foglalkozni.  Ebben szívesen kipróbálnám magam.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Eleinte ismeretségek útján, ma már megkeresések alapján fejlesztjük üzleteinket, kötünk szerződéseket.

Mire sajnálja az idejét?

– Alvásra.

Mivel lehet felbosszantani?

– Félinformációkon alapuló kijelentésekkel, értékítéletekkel, manipuláló „igazmondásokkal”.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Az Ökumenikus Segélyszervezet programjaiban veszek részt rendszeresen, ételosztásban, intézményfestésben és minden más olyan munkában, ami a segélyszervezet programjában szerepel. Szívesen foglalkozom gyerekekkel.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Korlátokkal a gyermekeimre.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Motorozás, természetjárás.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS